Rakovina pľúc zabíja každé štyri hodiny

Jeden Slovák zomrie každé štyri hodiny na rakovinu pľúc. Ochorenie, ktoré si na Slovensku každoročne vyžiada viac ako dvetisíc ľudských životov, má úzky súvis s fajčením. Napriek tomu sa sporadicky vyskytuje aj u nefajčiarov.

01.12.2022 14:00
Pľúca Foto:
Smutné je, že na Slovensku musí o liečbu pacient bojovať sám. Okrem toho, že bojuje s rakovinou, musí zápasiť aj so štátnou byrokraciou a najmä s poisťovňami.
debata

Rakovine pľúc na Slovensku podľahne za rok toľko ľudí, koľko rakovine prsníka a rakovine hrubého čreva a konečníka dohromady. „Slovensko patrí medzi krajiny s vysokým výskytom tohto ochorenia. Príznaky, medzi ktoré patrí napríklad dýchavica, kašeľ, vykašliavanie krvi, bolesť na hrudníku, zachrípnutie či únava, prichádzajú pomerne neskoro. Pacienti lekára obyčajne vyhľadajú až v pokročilom štádiu ochorenia,“ hovorí MUDr. Michal Urda, primár pľúcneho oddelenia FNsP F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici.

ILUSTRAČNÉ FOTO: SHUTTERSTOCK Čítajte viac Otrasné príbehy slovenských onkopacientov a ich zložitá cesta k liečbe

Aj napriek vedeckému pokroku rakovina pľúc ostáva závažným a ťažko liečiteľným typom rakoviny. Dôležité je, aby pacienti nepodceňovali klinické príznaky a pri ich objavení vyhľadali lekára. Pri fajčiaroch majú význam aj preventívne prehliadky. Nádej zlepšiť záchyt ochorenia už v počiatočných štádiách by mohol aj skríning, ktorý však na Slovensku zatiaľ chýba. Aj napriek týmto nelichotivým štatistikám majú pacienti s karcinómom pľúc šancu na dlhší a kvalitnejší život, a to najmä vďaka modernej diagnostike a liečbe. Príkladom modernej liečby sú predovšetkým cielená liečba a imunoterapia. Dôležitým aspektom akejkoľvek cielenej liečby a imunoterapie je určenie skupín pacientov, ktorí budú najlepšie reagovať na danú terapiu. Z tohto dôvodu si mnohé liečby vyžadujú špecifickú diagnostiku, ktorá identifikuje kandidátov vhodných na danú liečbu. Kým imunoterapia je v okolitých krajinách štandardnou súčasťou terapie, na Slovensku je veľká časť moderných onkologických terapií nedostupná.

Fakt, že aj onkologický pacient s karcinómom pľúc môže žiť kvalitný život, potvrdzuje pacientka Eva Sládková: „Za svoju modernú liečbu som musela doslova bojovať. Tento boj však nebol márny, pretože práve vďaka tejto liečbe sa môj zdravotný stav natoľko zlepšil, že dnes môžem viesť normálny, plnohodnotný život. Smutné je, že na Slovensku musí o liečbu pacient bojovať sám. Okrem toho, že bojuje s rakovinou, musí zápasiť aj so štátnou byrokraciou a najmä s poisťovňami,“ dodáva. „Ak hovoríme o modernej liečbe rakoviny pľúc, myslíme tým najmä biologickú liečbu a imunoterapiu. Zatiaľ čo biologická cielená liečba ovplyvňuje rast a množenie nádorových buniek na podklade poznania genetických zmien nádorových buniek, imunoterapia využíva vlastný imunitný systém pacienta v boji proti nádorovým bunkám,“ vysvetľuje MUDr. Michal Urda.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #fajčenie #pľúca #rakovina pľúc #nie rakovine #karcinóm pľúc