Abstinenti propagujú vyššiu kvalitu života

Najmä o vyššej kvalite života hovoria predstavitelia a abstinujúci členovia Združenia abstinentov Slovenska (ZAS) v súvislosti s Národným dňom abstinentov, ktorý pripadá na 5. septembra. Abstinujúci motivujú aj bežnú populáciu k zdravému spôsobu života.

04.09.2012 14:00
shutterstock 53791015 Foto:
Dospelý Slovák vypije za rok v priemere 530 pív alebo 160 fliaš vína, resp. 45 fliaš tvrdého.
debata (24)

Počas Národného dňa abstinentov kluby abstinentov spravidla hodnotia svoju činnosť a vymieňajú si skúsenosti. Usilujú sa pomáhať tým, čo chcú s požívaním alkoholických nápojov prestať.

V kontexte abstinencie i Národného dňa abstinentov treba zohľadniť skutočnosť, o ktorej 21. júna v Bratislave informoval riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí Ľubomír Okruhlica. Každý Slovák nad 15 rokov vypije za rok viac ako 13 litrov čistého alkoholu. Inak povedané, dospelý Slovák vypije za rok v priemere 530 pív alebo 160 fliaš vína, resp. 45 fliaš tvrdého, uviedol.

Slovensko je podľa štatistiky Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) v rámci spotreby alkoholu na dospelého človeka na 19. mieste v celosvetovom rebríčku, v Európe na 18. mieste, upozornil Okruhlica. „Na Slovensku je 400 000 od alkoholu závislých ľudí,“ zdôraznil.

Slovenská populácia sa na problematiku požívania alkoholických nápojov pozerá tolerantne až benevolentne.

ZAS vzniklo v roku 1995 ako mimovládna organizácia s cieľom podporovať už existujúce skupiny anonymných alkoholikov a kluby abstinentov. Združenie sa už vtedy zameriavalo na prevenciu drogových a alkoholických závislostí aj na nevyhnutnosť resocializovať vyliečených. Okrem toho ZAS od svojho prvého kongresu požaduje, aby sa dôsledne rešpektovali právne normy, ktorými sa zakazuje predávať alkoholické nápoje osobám mladším ako 18 rokov. Zasadzuje sa tiež o to, aby sa porušovanie týchto noriem tvrdo sankcionovalo.

ZAS spolupracuje s inštitúciami, úradmi a organizáciami zameranými na problematiku drogovej závislosti, prenosných chorôb, najmä HIV/AIDS (Ústav klinickej a preventívnej medicíny, Slovenská AIDS pomoc a pod.), ako aj s domami kultúry, informačnými centrami mladých či centrami voľného času.

Vzájomná a všestranná pomoc pri efektívnom napĺňaní rozhodnutia trvalo a dôsledne abstinovať je hlavným a trvalým cieľom aj Asociácie klubov abstinujúcich Slovenska (ASKAS). Toto občianske združenie vzniklo zo zákona v máji 1994. Definuje sa ako mimovládna, nezávislá, nepolitická, nezisková organizácia. Venuje sa najmä presadzovaniu abstinencie, doliečovaniu drogovo závislých osôb, zdravému spôsobu života.

24 debata chyba