Lymfóm - rakovina, ktorá sa môže podobať chrípke

Nočné potenie, slabosť, pocity únavy. To sú typické príznaky chrípky či zápalového ochorenia. Ak sa však pridružia aj zväčšené uzliny, môže to byť signál vážnejšieho ochorenia - lymfómu.

12.09.2012 06:00
15-lymfóm Foto:
Príznaky lymfómu spočiatku vyzerajú ako pri klasickej chrípke.
debata (5)

„Najčastejším príznakom lymfómu je hmatná zväčšená uzlina v rôznych oblastiach – krk, pazucha, oblasť rozkroku. Zväčšenie lymfatických uzlín môže byť aj prejavom prekonanej infekcie, podozrivé však je, ak sú uzliny väčšie ako 2 cm, v zhlukoch, zväčšujú sa a pribúdajú. Zväčšené uzliny nezriedka spôsobia bolesť v dôsledku tlaku napríklad na nerv, opuch končatiny v dôsledku tlaku na cievy, kašeľ či pocit tlaku a bolesti na hrudníku, ak je veľký zhluk uzlín v hrudníku. Zväčšená slezina môže byť príčinou tlaku a bolesti pod ľavým rebrovým oblúkom,“ hovorí onkologička Veronika Ballová z Národného onkologického ústavu.

„Medzi celkové príznaky patrí výrazné potenie, najmä v noci, horúčky v poobedňajších hodinách a navečer, nechcené chudnutie, svrbenie kože, nezvyčajná únava. Sú to nešpecifické ťažkosti a po ich príčine treba pátrať. Medzi varovné príznaky patria napríklad pretrvávajúci kašeľ napriek opakovanému preliečeniu antibiotikami, náhle vzniknutý opuch končatiny, opuch tváre a hlavy.“

PIANO

Čítajte tiež: Čo čaká pacienta pri diagnostike lymfómu?

Ak si chcete prečítať tento článok, zaregistrujte sa v systéme plateného obsahu Piano.

Čo je vlastne lymfóm? „Zhubné ochorenie lymfatického systému, ktoré postihuje lymfocyty, čo sú bunky, ktoré sú veľmi dôležité pre fungovanie imunitného systému. Nejde o jedno ochorenie. Je to veľká skupina rôznych typov lymfómov, je ich asi 35 druhov, ktoré sa líšia mikroskopickým vzhľadom, klinickými prejavmi, biologickými vlastnosťami, spôsobom liečby a tiež prognózou,“ vysvetľuje doktorka Ballová.

„U absolútnej väčšiny pacientov príčinu vzniku ochorenia nepoznáme ani nevieme zistiť. Sú však známe určité rizikové faktory, ktoré zvyšujú riziko pre vznik niektorých typov lymfómov. Medzi ne patria stavy spojené s ťažkou poruchou imunitného systému, tzv. imunodeficitné stavy – napr. pacienti s infekciou HIV, pacienti po orgánových transplantáciách, ktorí musia dlhodobo užívať lieky na potláčanie imunity, alebo niektoré vrodené poruchy imunitného systému,“ vysvetľuje.

Zvýšené riziko pre vznik lymfómu majú aj pacienti s vírusovou hepatitídou B a C a tiež pacienti s chronickou infekciou žalúdka spôsobenou baktériou Helikobacter pylori. Medzi rizikové faktory sa zaraďujú aj karcinogénne látky, ako napríklad niektoré pesticídy, herbicídy a benzén. U väčšiny ľudí s uvedenými rizikovými faktormi však lymfóm nevznikne. Podľa doktorky Ballovej je pre vznik tohto ochorenia potrebná súhra viacerých faktorov.

O tomto ochorení sa často hovorí ako o rakovine mladých ľudí. Nie je to celkom tak, ale sú typy lymfómov, ktoré sa typicky vyskytujú práve u mladých ľudí. Medzi také patrí napríklad Hodgkinov lymfóm a tiež niektoré typy non-Hodgkinových lymfómov, ktoré sa typicky manifestujú veľkým zhlukom lymfatických uzlín v hrudníku.

Kľúčovú úlohu v liečbe majú chemoterapia a rádioterapia. Chemoterapia pôsobí systémovo, teda v celom tele. Podáva sa najčastejšie vo forme infúzií, niekedy vo forme tabletiek. Rádioterapia pôsobí lokálne, teda na určité miesto. Zvyčajne nasleduje pri určitých typoch lymfómov po skončení liečby chemoterapiou. Veľmi dôležité je presné určenie typu lymfómu, aby sme mohli pacienta správne liečiť.

„Stále sme svedkami pokroku v liečbe onkologických ochorení. Aj do liečby lymfómov sa dostáva čoraz viac nových liekov, pričom klasická chemoterapia má aj napriek tomu v liečbe svoje pevné miesto. Medzi účinné nové lieky, ktoré priniesli významné zlepšenie výsledkov pri liečbe niektorých typov lymfómov, patria napríklad monoklonové protilátky, teda protilátky vytvorené proti nádorovým bunkám. V súčasnosti prebieha množstvo klinických štúdií, v ktorých sa testujú ďalšie nové lieky,“ vraví onkologička.

„Nezanedbateľný je aj pokrok v oblasti rádioterapie, kde sa používajú modernejšie prístroje, ktoré umožňujú presnejšie – trojdimenzionálne plánovanie oblasti, ktorá sa má ožiariť. Cieľom je zachovať účinnosť a súčasne znížiť riziko vedľajších účinkov ožarovania.“

Pokiaľ ide o prognózu pacientov, tá je pri každom type lymfómu iná. Vcelku však lymfómy patria medzi veľmi dobre liečiteľné ochorenia. „Našťastie sú niektoré typy lymfómov, ktoré sú úplne vyliečiteľné. Medzi také patrí napríklad Hodgkinov lymfóm, väčšina pacientov s tzv. difúznym veľkobunkovým B-bunkovým lymfómom, zriedkavo sa vyskytujúci veľmi agresívny Burkittov lymfóm a ešte niektoré ďalšie typy.“

Pacienti s lymfómom nie sú so svojimi problémami osamotení. Združuje ich pacientska lymfómová podporná skupina – www.lymfom.sk. „Pacientske skupiny sú veľmi dôležité a je dobré, ak má pacient možnosť ich kontaktovať. V situácii, keď sa cíti zradený vlastným telom, keď má pocit krivdy, nespravodlivosti, keď sa musí vyrovnávať so skutočnosťou, že mu bolo zistené závažné ochorenie, je dobré, ak sa môže obrátiť na ľudí, ktorí niečím podobným už prešli alebo práve prechádzajú,“ konštatuje doktorka Ballová.

Môže totiž získať informácie či už o samotnom ochorení, o jeho liečbe, ale aj o veciach zo sociálnej oblasti a nezriedka dostane aj návod, ako sa s novou situáciou vyrovnať a ako ju zvládať. „Môže získať tiež kontakt na psychológa. Zistí, že nie je sám, že sú aj iní ľudia, čo sú na tom rovnako ako on. Pacientske skupiny prispievajú k lepšej informovanosti pacientov o ich ochorení a liečbe, čo je aj pre ošetrujúceho lekára veľmi dôležité.“

5 debata chyba