Kolonoskopia môže byť úplne bezbolestná, takú však poisťovne pacientom neuhradia

Pokročilému štádiu rakoviny hrubého čreva a konečníka sa dá pravidelnou preventívnou kolonoskopiou predísť. Ročne je toto ochorenie diagnostikované takmer 4-tisíc pacientom a viac ako dvetisíc pacientov na diagnózu rakovina hrubého čreva a konečníka zomrie. Slovensko je tak krajinou s druhým najvyšším výskytom tohto ochorenia v Európe, v úmrtnosti mužov je dokonca na čele rebríčka.

07.02.2023 14:00
kolonoskopia, črevo, hrubé črevo, karcinóm... Foto:
Kolonoskop v hrubom čreve.
debata (9)

Vďaka skríningu sa túto krivku darí pomaly zlomiť, avšak pacientov od účasti odrádza najmä strach z kolonoskopie. Tú je možné vďaka modernej medicíne realizovať u gastroenterológa aj bezbolestne, takýto výkon však zdravotné poisťovne neuhrádzajú. Pri príležitosti Svetového dňa boja proti rakovine na to upozornila Slovenská gastroenterologická spoločnosť.

„Rakovina hrubého čreva a konečníka je vážny zdravotný problém, ktorý si ročne vyžiada stovky životov. Ak sa táto diagnóza podchytí v počiatočnom štádiu, pacient sa môže uzdraviť a žiť plnohodnotný život. Napriek tomu sa pacienti tohto preventívneho vyšetrenia boja. Spájajú si ho s bolestivým výkonom. My však vieme tento zákrok realizovať aj bezbolestne, ale poisťovne ho nehradia. Na jednej strane vyzývajú pacientov na prevenciu, na strane druhej si pacient musí za bezbolestnú kolonoskopiu priplácať, lebo nie je hradená z verejného zdravotného poistenia,“ hovorí prof. MUDr. Tibor Hlavatý, PhD., prezident Slovenskej gastroenterolo­gickej spoločnosti.

Rakovina hrubého čreva je druhý najčastejší zhubný nádor u mužov a tretí najčastejší zhubný nádor u žien. Kolorektálny karcinóm je pritom druh rakoviny, ktorej sa dá pomocou pravidelných preventívnych opatrení vyhnúť. Na rakovinové ochorenia čriev by sa pri pravidelnej prevencii vôbec nemuselo umierať. Napriek tomu má táto diagnóza na Slovensku stúpajúcu tendenciu. „Sme presvedčení, že uhrádzaním výkonu tzv. bezbolestnej kolonoskopie by pacienti nemali prirodzenú bariéru vyvolanú strachom podstúpiť takéto vyšetrenie,“ dopĺňa prof. MUDr. Tibor Hlavatý, PhD.

Kolonoskopia odhalí viac ako test

Ako znižovať výskyt a úmrtnosť na rakovinu hrubého čreva? Pacient má v rámci prevencie dve možnosti. Test na skryté (okultné) krvácanie do stolice je jednoduchý a bezbolestný, podľa Slovenskej gastroenterolo­gickej spoločnosti však vieme urobiť viac. Skríning prostredníctvom testovania síce rakovinu odhalí, no kolonoskopiou sa jej dá úplne vyhnúť. „Kolonoskopia odhalí aj veľmi malé, niekoľkomilimetrové polypy. Ide o diagnostickú a zároveň terapeutickú metódu, pretože sa zisťuje nielen prítomnosť polypov a nádorov, ale umožňuje aj jednoduché a bezbolestné odstránenie polypov a dokáže zachrániť 80 až 90 % pacientov pred rakovinou hrubého čreva," upresňuje Hlavatý s tým, že najväčším umením aj naďalej zostáva presvedčiť ľudí na pravidelné preventívne vyšetrenia.

Najväčšou prekážkou je strach

Sociologický prieskum spoločnosti Nielsen Admosphere v roku 2021 odhalil bariéry, ktoré stoja ľuďom na Slovensku v ceste za kolonoskopiou. Výsledky prieskumu ukázali, že o skríningovej kolonoskopii uvažuje 36,2 % respondentov, až 52,3 % respondentov o vyšetrení neuvažuje vôbec. Najčastejšie uvádzaným dôvodom bola práve obava z bolestivosti vyšetrenia a z nepríjemného zážitku. V prípade, že by bola dostupná analgosedácia, pri ktorej pacientovi podajú utlmujúcu injekciu so sedatívom a silným analgetikom, pričom je iba utlmený ale nestráca vedomie, pre kolonoskopiu by sa jednoduchšie rozhodlo až 63 % respondentov.

Video
Kolonoskopia na vlastnej koži: Dá sa to prežiť. Aj s pomocou medikamentov.

Problémom však zostáva, že analgosedácia na Slovensku nie je hradená z verejného zdravotného poistenia. Pacienti si ju musia uhradiť sami ako nadštandardný výkon. Jedným z cieľov Slovenskej gastroenterolo­gickej spoločnosti je zabezpečiť bezbolestnú kolonoskopiu pre každého pacienta. „Pre boj s nepriaznivými štatistikami môžeme urobiť viac a vo výsledku zachrániť viac životov. Kolonoskopia je najúčinnejšia forma prevencie rakoviny hrubého čreva. Považujeme za kľúčové zabezpečiť adekvátnu úhradu kolonoskopie v analgosedácii alebo celkovej anestézii formou jednodňovej zdravotnej starostlivosti. V modernej Európe je to štandard, Slovensko by nemalo zaostávať," uviedol prof. MUDr. Tibor Hlavatý, PhD.

„Najväčšou prekážkou je u väčšiny ľudí strach, mnohí sa dokonca samotného vyšetrenia boja viac ako prípadného nálezu. Vďaka modernej medicíne však môže byť aj kolonoskopia bezbolestná. Ak by bola analgosedácia dostupná pre každého pacienta, záchyt predrakovinových štádií a onkologických ochorení by sa zvýšil," dodal prezident Slovenskej gastroenterolo­gickej spoločnosti prof. MUDr. Tibor Hlavatý, PhD.

Spoločenský i medicínsky problém

Kolorektálny karcinóm je najčastejšie nádorové ochorenie tráviaceho traktu. V súčasnosti predstavuje vážny spoločenský i medicínsky problém. Vo väčšine prípadov vzniká transformáciou z polypu sliznice konečníka a hrubého čreva. Ide o ochorenie, pri ktorom sa normálne bunky hrubého čreva alebo konečníka začnú meniť, nekontrolovateľne rastú a nezanikajú. Po niekoľkých rokoch sa polyp, predrakovinový nezhubný výrastok čreva, premení na zhubný nádor, ak sa však tento polyp včas odstráni, rakovina vzniknúť nemusí.

Medzi rizikové faktory vzniku karcinómu patria genetická predispozícia, vyšší vek, obezita, cukrovka i nevhodná životospráva. Zvýšené riziko majú najmä pokrvní príbuzní pacientov s rakovinou hrubého čreva, v tomto prípade by podľa odborníkov mali ísť priamo na kolonoskopiu. „Prvostupňoví príbuzní sú viac ohrození, na Slovensku tvorí túto skupinu asi 10 % populácie. V tomto prípade odporúčame prísnejšie preventívne prehliadky, a to od veku 40 rokov a jednoznačne pomocou kolonoskopie," uvádza prof. MUDr. Tibor Hlavatý, PhD.

© Autorské práva vyhradené

9 debata chyba
Viac na túto tému: #rakovina hrubého čreva #kolonoskopia #kolorektálny karcinóm