Pokračovanie článku: Komu najčastejšie hrozí roztrhnutie achilovky?

Diagnostika problémov s Achillovou šľachou je na základe rozhovoru s pacientom (anamnéza), klinického vyšetrenia (ortopédi poznajú napr. tzv. Thompsonov test) a pomáhajú aj zobrazovacie metódy – ultrazvuk a magnetická rezonancia. Ultrazvuk je lacný a dostupný, MRI je drahé vyšetrenie, ale do podrobností dokáže zobraziť mäkké tkanivá a je najlepšou zobrazovacou metódou pri diagnostike čiastočného roztrhnutia, resp. nejasnej diagnóze.

Možností riešenia problémov sú rôzne – konzervatívne aj chirurgické. Je to prípad od prípadu. „Achillovu šľachu je v prípade roztrhnutia či natrhnutia najlepšie chirurgicky ošetriť, čiže zašiť v akútnej fáze,“ hovorí ortopéd. „Vtedy sú výsledky najlepšie, percento úspešnosti, že naďalej bude slúžiť bez problémov a obmedzení, najvyššie. Dá sa to urobiť iba pri lokálnej anestéze, čiže miesto sa opichne anestetikom, znehybní, a takto sa operuje. Samozrejme, ďalšími možnosťami sú pri operácii aj spinálna anestéza a aj narkóza so všetkými výhodami aj nevýhodami.“ Áno, povedzme si na rovinu, že ak si v jeden deň roztrhnete achilovku, asi vás nezoperujú hneď na ten ďalší. A už vôbec nie v štátnej nemocnici. „

Pri akútnom roztrhnutí sa uvádza, že je to... Foto: SHUTTERSTOCK
Achillova šľacha, ortéza, lýtko, chodidlo, noha, úraz Pri akútnom roztrhnutí sa uvádza, že je to potrebné zoperovať do troch mesiacov.

Neskôr už nastávajú isté nezvratné zmeny. Plus nasleduje rehabilitácia,“ uvádza MUDr. Kovács.

V deň nášho rozhovoru operoval Achillovu šľachu pacientke, ktorá ju mala roztrhnutú rok. Iný chirurg jej tvrdil, že to má „iba natiahnuté“, natierala si miesto rôznymi masťami, ale neustále mala problémy. „Podľa mňa to máte roztrhnuté,“ povedal jej ortopéd Kovács, ale poslal ju na MRI. Tam sa to potvrdilo. Achilovku jej operoval v narkóze. „Musel som totiž šľachu resekovať, skracovať, aby som odstránil poškodené miesto. A opätovne znova zošiť. Pacientka je obézna, čo komplikuje tento stav, a navyše toto je zle vyživovaná oblasť nohy. Verme, že sa jej to nezapáli,“ dodal. Existujú viaceré techniky prešitia Achillovej šľachy, používa sa silný materiál a nevstrebateľné stehy. Achilovka musí totiž vydržať silný ťah.

Do konzervatívnej liečby patria analgetiká proti bolesti, protizápalová liečba (aj injekčná), rôzne lokálne krémy, bylinné balzamy, a rehabilitačné procedúry – magnetoterapia, rázová vlna, laser, balančné cviky, rádio- a fyzioterapia. Znehybňuje a spevňuje sa rôznymi ortézami a elastickými bandážami. Pri zápale šliach je veľmi dôležitý pitný režim. Ak telo nemá dostatok tekutín, odstavuje od prívodu tekutín práve šľachy a úpony, ktoré začnú vysychať. Pitný režim zabezpečuje elasticitu a pružnosť šliach, preto naň nezabúdajte.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #achilovka #Achilleas #Achillova šľacha #šľacha
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy