Jód: Pre funkciu štítnej žľazy má nenahraditeľný význam jód. Aj dlhodobý nedostatok jódu môže vyvolať hypotyreózu. V minulosti bol práve tento fakt príčinou výskytu mentálnej retardácie následkom nedostatku jódu v niektorých častiach Slovenska. Vďaka priekopníkovi v slovenskej endokrinológii profesorovi Juliánovi Podobovi sa v Československu začalo s celoplošnou jodidáciou kuchynskej soli. Ak solíte kuchynskou soľou obohatenou o jód a skladujete ju v uzatvorenej nádobe, váš príjem jódu by mal byť dostatočný.
Čítajte viac Jód nám príde vhodPri porovnávaní vzoriek morskej soli a klasickej jodidovanej soli sa napríklad v minulosti zistilo, že nie všetky druhy morskej soli majú uspokojivú hladinu jódu. Medzi najbohatšie zdroje jódu patria morské riasy (napr. kelp, dostať kúpiť aj v doplnku výživy).
Selén: Najvyššia tkanivová koncentrácia selénu je v štítnej žľaze, takmer dvojnásobná v porovnaní s pečeňou. „Viacerí autori dokázali významný pokles koncentrácie antiTPO (autoprotilátka proti štítnej žľaze) po 3– až 6-mesačnej liečbe selénom. Suplementácia naznačuje, že dodávanie selénu počas gravidity a po pôrode znižuje aktivitu autoimunitného zápalu. Výsledky týchto štúdií zatiaľ neboli odbornými spoločnosťami akceptované natoľko, aby sa dostali do štandardných postupov, v rôznych krajinách je totiž rôzny príjem jódu a selénu a štúdie trvali krátko,“ píše sa v časopise Medicus news. Pokles protilátok v krvi navyše nie je až taký významný, skutočný prínos by bolo predĺženie intervalu od zápalu do vzniku zníženej činnosti štítnej žľazy, čo bude možné dokázať až v dlhodobých, tzv. randomizovaných štúdiách.
Čítajte viac Selén: Nesmie ho byť málo, ale ani priveľa. Slováci ho majú nedostatok, ale pozor na toxické dávkyNa druhej strane je užívanie selénu nádejou v situácii, keď lekár nemá čo ponúknuť pacientke s protilátkami proti štítnej žľaze zistenými z krvi a iba sa „čaká“ na vznik hypotyreózy. „Vzhľadom na dokázaný deficit selénu na Slovensku je preto racionálne navrhnúť liečbu selénom u pacientov s autoimunitným zápalom štítnej žľazy. Mnohí endokrinológovia túto liečbu už niekoľko rokov podávajú,“ píše doc. Podoba.