Pokračovanie článku: Tieto vety nikdy nehovorte človeku v depresii

Ako sa depresie vyvarovať? Kde v tejto náročnej dobe hľadať zdroj pohody a vyrovnanosti?

Jednoduchá odpoveď by bola: robte, čo vám robí radosť. Pokiaľ by som ju mal však rozšíriť, nepoviem žiadnu prelomovú novinku. Fyzickou aktivitou nielenže do tela vyplavíme endorfíny, ale aj spaľujeme prebytočné množstvo energie nahromadené počas stresu. Zároveň sa viac sústreďujeme na svoje telo, takže sme viac ukotvení v prítomnosti a nehĺbame nad čiernymi scenármi. Relaxačné techniky, meditácie či iné metódy stres manažmentu taktiež pomáhajú. Preventívne chodenie k terapeutom tiež nie je na zahodenie, ba naopak nám môže pomôcť potenciálnym duševným problémom predchádzať.

Aj vhodná strava môže pri prevencii depresie pomôcť. Odporúča sa dostatok čerstvého ovocia a zeleniny, oriešky alebo napríklad ryby. Práve ryby obsahujú omega 3 mastné kyseliny, ktoré podporujú vznik a rast nervových spojení – synapsií, ktorých u depresívneho ochorenia ubúda. Samozrejme, nemôžem zabudnúť na obmedzenie alkoholu a iných návykových látok, rovnako ako dostatok kvalitného spánku.

K zlepšeniu nálady môže prispieť aj obmedzenie sledovania aktuálneho diania, ktoré má v poslednom období skôr negatívny charakter a našej psychickej pohode tak dvakrát neprospeje. Ďalším nástrojom na prevenciu je aj rozvíjanie kvalitných medziľudských vzťahov.

5 rýchlych tipov, ako predísť depresii:

  1. Myslite na to, že depresia je choroba a dá sa liečiť.
  2. Obráťte sa na dobrých kamarátov či iných blízkych, ktorí vás vždy radi vypočujú.
  3. Pokiaľ nemáte takých blízkych, možnosť terapie je vďaka on-line forme dostupnejšia, ako kedykoľvek predtým. Nebojte sa nejakého terapeuta vyhľadať. Aj keby to malo byť len jednorazovo, rozhovor s odborníkom môže uľaviť už pri prvom stretnutí.
  4. Venujte sa tomu, čo máte radi a čo vám robí radosť.
  5. Hýbte sa.
chyba