Je dôležité vybrať si tú správnu šošovku

Najčastejším operačným zákrokom, ktorý sa vo všeobecnosti vykonáva na ľudskom tele, je operácia sivého zákalu, tzv. katarakty. Chirurgické odstránenie zakalenej prirodzenej šošovky a jej výmena za novú je jediná možnosť liečby. V našom seriáli vám postupne prinášame všetky informácie o sivom zákale v spolupráci s odborníkom z Centra mikrochirurgie oka v Bratislave MUDr. Romanom Ondreičkom. V tomto diele budeme hovoriť o jednotlivých typoch vnútroočných šošoviek.

26.05.2023 10:05
zakal, pr nepouzivat

Po rozhodnutí nechať si operovať sivý zákal je nesmierne dôležitý rozhovor so špecialistom a správny výber vnútroočnej šošovky. Šošovku, ktorú vám voperujú, už totiž máte navždy. „Vybrať pacientovi správnu šošovku vyžaduje dokonale vyšetriť oko pacienta a naplánovať zákrok na mieru,“ hovorí špecialista na očné šošovky MUDr. Roman Ondreička. „Na internete si o jednotlivých typoch šošoviek možno niečo prečítať, ale pacient dokáže ťažko zhodnotiť, ktorý implantát by bol najlepší konkrétne preňho. Niekomu možno ponúknuť rozhodnúť sa medzi všetkými typmi šošoviek, do iného oka odporúčame voperovať len monofokálnu šošovku, pretože iný typ implantátu by zhoršil výsledok zákroku,“ dodáva. „Takisto sa nedá povedať, že najdrahšia šošovka je vždy ideálna pre každého.“

Dôležité je riešiť astigmatizmus

Laik už obyčajne počul o monofokálnej a multifokálnej šošovke. Monofokálna šošovka je jednoohnisková, čo znamená, že pacient bude vidieť ostro len na jednu vzdialenosť. „Výhodou je, že takáto šošovka nenásobí chyby oka. Multifokálny implantát to robí,“ hovorí Roman Ondreička. „Preto ak má niekto glaukóm, multifokálna (viacohnisková) šošovka preňho nebude vhodným riešením, keďže jej optika dobre funguje iba v zdravom oku. Podobne je to v prípade ochorení sietnice.“

Na čo však podľa doktora Ondreičku treba pri výbere šošovky vždy prihliadať, je korekcia astigmatizmu. „Aj monofokálne, aj multifokálne šošovky majú vždy aj verzie s pridaným korekčným cylindrom, nazývame ich torické. Ak má pacient cylindre nad určitú hranicu, vždy by sme ich mali riešiť implantáciou torických šošoviek, čiže vykorigovať ich počas operácie priamo v oku. Nad určitou hranicou sa to totiž po voperovaní novej šošovky zle rieši okuliarmi, pacienti budú mať pocit skreslenia. U niektorých pacientov úmyselne nejaké drobné cylindre ponecháme, lebo vieme, že im tým zlepšíme čítanie. To sú však už pomerne odborné detaily,“ vraví špecialista na sivý zákal. Zdôrazňuje však, že astigmatizmus je ideálne vždy riešiť torickou šošovkou súčasne s odstránením katarakty počas jednej operácie. Takto pacient získa korekciu astigmatizmu vo vnútri oka a nemusí ju už nosiť v okuliaroch.

zakal, pr nepouzivat

Pri rozhodovaní o multifokálnej šošovke sa treba podrobne pozhovárať

Takže si to zopakujme: Monofokálne sú jednoohniskové šošovky. Lekár povie pacientovi, že ak má do diaľky nula dioptrií, šošovka mu umožní pozerať televíziu bez okuliarov, ale na čítanie bude potrebovať okuliare so sklami, ktoré majú 2,5 dioptrie. Alebo naopak – ak chce čítať bez okuliarov, bude potrebovať mínus 2,5 dioptrie na pozeranie televízie. Toto môže rozhodnúť. Niekto je zvyknutý, že knihy čítal vždy bez okuliarov a chce si to zachovať. „Väčšina ľudí však chce opak, diaľku chcú mať bez okuliarov, chodiť po ulici, šoférovať a pri čítaní si nasadia okuliare. Pri tomto rozhodovaní nie je dobré urobiť chybu!“ vysvetľuje očný lekár.

Druhá skupina implantátov sú multifokálne, viacohniskové šošovky. V prvom rade sú vhodné len do zdravého oka bez akejkoľvek patológie. „Ak má niekto zdravé oči a chce byť bez okuliarov, tento implantát je veľmi vhodný. Ale pracujeme s fyzikou, a tá má presné hranice. Pri multifokálnej šošovke človek na seba berie kompromisy. Prvý kompromis je taký, že bude mať kvalitné čítanie bez okuliarov, ale potrebuje dobré svetlo. V šere malé písmenká dobre neuvidí, lebo multifokálny implantát využíva asi jednu tretinu svetla odrazeného z knihy na čítanie a dve tretiny svetla z diaľky. Druhý kompromis: Do diaľky, kam sa pacient pozrie, bude mať trochu znížený kontrast a jas. Tretí kompromis bude pri pohľade večer na bodové zdroje svetiel. Pri pohľade na semafor či svetlo auta vznikajú vedľajšie optické fenomény, tzv. duchovia. Nie je to teda dobrá alternatíva pre profesionálneho vodiča alebo ľudí pracujúcich s mikroskopom. Z multifokálnej šošovky vyťaží najviac racionálny, konštruktívny človek, ktorý pochopí výhody takejto šošovky, ale zároveň počíta s ústupkami.“

Hitom sú šošovky s rozšíreným ohniskom

Najnovšia skupina šošoviek je pre nerozhodných. Šošovky s rozšíreným ohniskom. „Pacientovi neuberieme z ostrosti do diaľky, nebude mať v noci nijaké optické fenomény. Uvidí ostro na telefón, na prístrojovú dosku v aute, ale pri čítaní knihy si na dve hodinky nasadí okuliare. Nejaké jednotky dioptrie im pri čítaní prekážať nebudú. Keď sa im po štyridsiatke začínala presbyopia (starozrakosť), najprv potrebovali na čítanie trištvrťky, potom postúpili na jedenapolky atď. My ich touto šošovkou akoby vrátime v čase k prvým okuliarom na čítanie. Keď takýto človek nakupuje, vidí, nemusí sa vrátiť po zabudnuté okuliare. Takýmto výberom implantátu nič nepokazí. Úprimne, keby všetky implantáty stáli rovnako, odporučil by som len tieto s rozšíreným ohniskom a určitej vybranej skupine multifokálne šošovky.“

Zhrnuté: So šošovkami s rozšíreným ohniskom človek zvládne a uvidí bežné veci „na strednú vzdialenosť“ bez okuliarov. Ale ak sa rozhodne, že istý čas sa ide venovať sústredenému čítaniu, nasadí si okuliare. Väčšine seniorov neprekáža, že musia vytiahnuť okuliare pri čítaní drobného písma, prekáža im, ak si ich musia pri chodení dookola nasadzovať a skladať. Napríklad idú v aute, vidia do diaľky, ale nevidia na navigáciu. Kráčajú pomedzi regály v obchode a nevidia na cenovky. Tieto problémy im najnovší typ šošovky s rozšíreným ohniskom odbúra. „Pre praktický život považujem tieto šošovky za najlepšiu altenatívu,“ dodáva Roman Ondreička.

chyba