Ako nám môžu probiotiká pomôcť znížiť zápal v tele?

Probiotikum má dve základné funkcie. V rámci tej prvej vykonáva konkrétnu vec v organizme - napríklad vyprodukuje vitamín, upraví imunitu, pomáha pri rozklade žlčových kyselín alebo zníži cholesterol. Druhá funkcia znamená zmenu mikrobioty, zlepšenie jej stavu. Probiotické baktérie majú mnoho účinkov, pracujú nielen v črevách, ale aj mimo nich - ovplyvňujú mozog, kožu, pľúca či pečeň.

22.08.2023 06:00
probiotiká, črevá, bolesť brucha Foto:
Platí známe tvrdenie, že "zdravie sa začína v črevách".
debata

Pri nedostatku črevných baktérií sa črevo stáva priepustným. "Primárna výživa pre bunky črevnej steny, ktorá im dodáva energiu a vyživuje ich, je butyrát kyselina maslová. Laicky povedané, dodáva energiu bunkám črevnej steny na to, aby črevo správne fungovalo. Keď tam nie je, začne sa črevo akoby otvárať. Použijem analogický príklad: Predstavte si murovanú stenu, ktorá sa naruší a začne z nej opadávať omietka, vypadá aj malta spomedzi tehál, až v nej môže vzniknúť priepustná diera.

To isté sa v prípade veľkého množstva ľudí deje s črevom. Črevo sa pri nedostatku „dobrých” mikroorganizmov poškodí a do krvi sa takýmito dierami – podobne ako pri poškodenej omietke do steny – dostávajú látky, ktoré tam nemajú čo robiť. Tie spôsobujú chronický zápal nízkeho stupňa, ktorý tam je, ale neviete ho nájsť, stanoviť,“ hovorí Ing. Norbert Bomba zo startupu iProbio.

žena, matka, dieťa, materské mlieko, dojčenie, materská dovolenka Čítajte viac Hľadajú sa dojčiace mamičky, čo nikdy neužívali antibiotiká. Môžu dopomôcť k veľkému objavu

Čo všetko tento tichý zápal spôsobí? Ak ho máme v tele možno rok, nemá výrazný negatívny vplyv. Ale po pätnástich, dvadsiatich rokoch sa z neho vyvinie kľúčový faktor pri rozvoji rôznych ľudských ochorení, ako sú srdcovo-cievne choroby, niektoré druhy rakoviny, obezita, metabolický syndróm, diabetes druhého typu a podobne. Platí známe tvrdenie, že „zdravie sa začína v črevách“.

Baktérie žijúce v črevách majú vplyv na mnohé procesy v organizme. Nie je to len trávenie. Dnes sa uskutočňujú výskumy, ktoré dokazujú, že mikrobiota v našom čreve má systémový efekt – ovplyvňuje naozaj veľa orgánov a častí nášho tela. Či už ide o os črevo-mozog, črevo-koža, črevo-pľúca, črevo-pečeň a iné. „Veľmi pekné výsledky práce s črevným mikrobiómom dosahuje aktuálny výskum s cieľom pozitívne ovplyvniť stukovatenú pečeň. A nové štúdie sa zameriavajú na os črevo-pľúca, keďže sa ukazuje, aký vplyv majú na imunitu v pľúcach,“ dodáva odborník na probiotiká.

Čo znamená…

Mikrobióm: Súhrn mikroorganizmov (baktérií, vírusov, kvasiniek, húb, plesní), ich génov a ich prostredia. Osídľujú rôzne časti nášho tela (črevo, pľúca, kožu, pohlavný systém…).

Mikrobiota: Mikrobiota alebo mikroflóra je súbor mikroorganizmov v nejakej oblasti tela (môže byť črevná mikrobiota, kožná či pľúcna mikrobiota).

Mikroflóra: Je len starší názov pre mikrobiotu.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #probiotiká #mikroflóra #črevné baktérie #črevná mikroflóra