Boj proti chrípke pokračuje. Môžeme sa zaočkovať aj pomocou nosového spreja?

Na Slovensku, aj napriek nízkej zaočkovanosti proti chrípke v porovnaní s inými krajinami EÚ, sa ukazujú nové prístupy k prevencii. Jedným z nich je inovatívna metóda očkovania proti chrípke v podobe nosového spreja, ktorý môže byť atraktívny najmä pre deti, ktoré sa často obávajú injekcií. Táto metóda je bezbolestná a môže byť ideálna pre deti veku od 2 do 12 rokov.

14.09.2023 00:00
kychajuci muz Foto:

Dôležitosť očkovania proti chrípke zdôrazňuje skutočnosť, že deti vo veku medzi 2 a 9 rokmi sú často považované za hlavných prenášačov chrípky. Význam očkovania bol ešte viac zdôraznený vplyvom pandémie koronavírusu, keď sa zvýšil záujem o vakcíny.

Mimo rizika nákazy je dôležité zdôrazniť vážne dôsledky chrípky, najmä pre tých v rizikových skupinách. Pacienti s kardiovasku­lárnymi ochoreniami, onkologickí pacienti, diabetici a osoby s chronickými ochoreniami sú obzvlášť náchylní na komplikácie spojené s chrípkou.

Odborníci vyzývajú k očkovaniu proti chrípke na začiatku jej sezóny, t.j. v októbri a v novembri, pričom upozorňujú na potrebu pravidelného očkovania, keďže vírusy chrípky sa menia z roka na rok.

Očkovanie proti chrípke nielenže poskytuje imunitnú ochranu proti samotnej chorobe, ale znižuje aj riziko komplikácií, ktoré môžu viesť k vážnym zdravotným problémom. Osoby očkované proti chrípke majú napríklad nižšiu pravdepodobnosť hospitalizácie kvôli komplikáciám, ako je zápal pľúc.

Na Slovensku sa ročne zaznamenáva značný počet úmrtí spojených s chrípkou, mnohé z nich sú dôsledkom kardiovaskulárnych ochorení v priamej súvislosti s chrípkou. Je preto mimoriadne dôležité zvýšiť informovanosť občanov o výhodách očkovania. Dokonca aj keď chrípka môže znieť ako bežná choroba, jej dôsledky môžu byť fatálne, najmä pre osoby v rizikových skupinách.

Nežiaduce účinky očkovania proti chrípke sú väčšinou mierne a prechodné. Väčšina ľudí môže po očkovaní zažiť mierny nepohodlie v mieste vpichu, začervenanie alebo bolestivosť. Menej často sa môžu objaviť aj iné symptómy, ako je triaška alebo únava. V porovnaní s možnými komplikáciami chrípky sú tieto nežiaduce účinky veľmi mierne.

Správna voľba zdravotnej poisťovne môže znamenať rozdiel nielen v kvalite poskytovaných služieb, ale aj v dostupnosti rôznych výhod, ako je napríklad plne hradená vakcína proti chrípke prostredníctvom nosového spreja. V dnešnej dobe je výber alebo zmena zdravotnej poisťovne oveľa jednoduchšia vďaka technológiám a intuitívnym online riešeniam.

Správny výber zdravotnej poisťovne môže byť aj rýchly a prehľadný. Porovnajte si všetky výhody online.

S cieľom poskytnúť najlepšiu zdravotnú starostlivosť, mnohé poisťovne ponúkajú unikátne benefity a služby pre svojich poistených. Je dôležité poznať tieto výhody pri výbere zdravotnej poisťovne, či už je to príspevok na vakcínu alebo iné špecifické výhody.

S rozvojom digitálnych technológií je teraz možné jednoducho a rýchlo porovnať benefity jednotlivých zdravotných poisťovní online a dokonca sa prepoistiť za menej ako tri minúty. Prečo by ste mali čakať, keď môžete urobiť pre seba najlepšie rozhodnutie z pohodlia vášho domova?

Navštívte stránku na porovnávanie zdravotných poisťovní a zistite, čo všetko môžete získať. Akonáhle sa rozhodnete, postupujte podľa nasledujúcich krokov:

1. Identifikácia: Pripravte si občiansky preukaz a zvoľte si vhodné dotykové zariadenie, ako je smartfón, tablet alebo počítač.

2. Prihlásenie: Moderné technológie a digitálny podpis zaručujú, že celý proces bude nielen efektívny, ale aj maximálne bezpečný.

3. Výber poisťovne: Využite priame odkazy nižšie pre obľúbené poisťovne alebo si prezrite všetky možnosti na stránke www.zmenpoistovnu.sk

Prepoistiť sa do Dôvera ZP

Prepoistiť sa do Union ZP

Očkovanie proti chrípke je len jedným z mnohých faktorov, ktoré by ste mali zvážiť pri výbere zdravotnej poisťovne. Nezanedbávajte svoje zdravie a vyberte si poisťovňu, ktorá najlepšie vyhovuje vašim potrebám.

chyba