Neviditeľná hrozba pre ženy a naše deti

Rakovina krčka maternice je jedným z najväčších zdravotných rizík, ktorým čelí ženská populácia. Napriek vážnosti tejto choroby je povedomie o prevencii stále nedostatočné. Očkovanie proti HPV vírusu, hlavnej príčine rakoviny krčka maternice, môže významne znížiť riziko vzniku tohto ochorenia.

18.09.2023 00:00
zena u gynekologa Foto:

Zvýšený záujem o očkovanie proti HPV

V súčasnej dobe je rakovina krčka maternice najčastejším rakovinovým ochorením, ktoré postihuje ženy. Táto rakovina je zákerne tichá a často je diagnostikovaná až v pokročilých štádiách, čo znižuje šance na úspešnú liečbu. Na Slovensku s ňou každoročne bojuje viac ako 600 žien.

Očkovanie proti HPV má obrovský význam v boji proti tejto rakovine. Vďaka nemu je možné včas zastaviť jej vývoj alebo dokonca úplne predísť jej vzniku. V posledných rokoch sa zvýšil záujem o túto vakcínu, čo je pozitívnym trendom smerujúcim k ochrane ženského zdravia.

Prevencia a pravidelné preventívne prehliadky u gynekológa sú kľúčové. Aj keď mnohé ženy tieto prehliadky zanedbávajú, sú životne dôležité pre včasnú diagnostiku a úspešnú liečbu rakoviny krčka maternice.

Zdôraznenie významu očkovania

Dvojdávková vakcína Gardasil 9 proti HPV vírusu je teraz plne hradená zo zdravotného poistenia pre deti vo veku 12 rokov. Táto vakcína pokrýva deväť genotypov vírusu a ponúka ochranu proti až 90% všetkých nádorov spojených s HPV infekciou.

Zvyšujúci sa záujem o očkovanie je veľmi povzbudivý, čo dokazuje narastajúce čísla očkovaných detí a mládeže.

Iné formy prevencie

Okrem očkovania proti HPV existujú aj iné metódy, ktoré pomáhajú včas odhaliť rakovinu krčka maternice. Medzi ne patrí napríklad cytologické vyšetrenie krčka maternice alebo moderná metóda Liquid Based Cytology (LBC), ktorá je schopná spoľahlivo zachytiť nádorové zmeny buniek už v ranných štádiách.

Foto: SHUTTERSTOCK
prevencia u lekara

Rodičia, chráňte svoje deti pred rakovinou, dajte ich zaočkovať

Najlepším spôsobom, ako chrániť svoje deti pred rakovinou krčka maternice a rakovinou pohlavných orgánov, je očkovanie proti vírusu HPV.

Najlepšie je zvoliť čas pred začiatkom aktívneho sexuálneho života. Dvanásťročné deti majú šťastie, pretože pre nich je očkovanie plne hradené z verejného zdravotného poistenia.

Náklady na jednu vakcínu sú relatívne vysoké, ale z dlhodobého hľadiska sa investícia do očkovania vyplatí, pretože chráni pred vážnymi ochoreniami. Zaujímavé je, že ak deti dostanú vakcínu do svojho 15. roku života, stačia im len dve dávky. Staršie deti potrebujú tri dávky. Ak prvú vakcínu dostanú v 12 rokoch, obe dávky sú plne hradené z verejného zdravotného poistenia.

Napriek investíciám do očkovania je Slovensko v rámci EÚ krajinou s jednou z najnižších mier očkovania proti HPV.

Pre tých, ktorí už nespĺňajú kritériá na úhradu z verejného zdravotného poistenia, sú k dispozícii rôzne benefitné programy. Očkovaniu proti HPV sa tiež venujú odborné fóra, pričom existujú aj iniciatívy na zvýšenie miery očkovania u poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.

Ako rastie záujem o preventívne očkovanie a starostlivosť o zdravie, tak isto rastie aj dôraz na to, aby sme mali správnu zdravotnú poisťovňu, ktorá by nám poskytovala všetky potrebné benefity. Ochrana žien a detí pred rakovinovými ochoreniami je jedným z faktorov, ktoré by sme mali zohľadniť pri výbere zdravotnej poisťovne. Ale ako si vybrať tú správnu?

Správny výber zdravotnej poisťovne môže byť aj rýchly a prehľadný. Mnohé poisťovne v súčasnosti ponúkajú široké spektrum benefitov, ktoré môžu byť pre poistenca rozhodujúce. A vďaka technologickým inováciám je teraz jednoduchšie porovnať tieto výhody online.

V čase digitálnej éry už nie je potrebné chodiť od jednej poisťovne k druhej a pýtať sa na podmienky. Stačí sa pripojiť online, porovnať si jednotlivé benefity a rozhodnúť sa pre tú najlepšiu možnosť. Ako bonus môžete celý proces prepoistenia vykonať online za menej ako tri minúty.

Prehľadné porovnanie benefitov zdravotných poisťovní a možnosť okamžitého online prepoistenia nájdete na stránkach www.zmenpoistovnu.sk

Keď sa raz rozhodnete, stačí postupovať podľa jednoduchých krokov, podľa ktorých budete postupovať.

Je dôležité si uvedomiť, že rakovina krčka maternice patrí medzi najčastejšie onkologické ochorenia u žien. Pravidelné skríningové prehliadky môžu skutočne zachrániť život. Preto je neustále dôležité, aby boli ženy informované o možnostiach skríningu a význame prevencie.

Prevencia je kľúčom k ochrane ženského zdravia. Očkovanie proti HPV, pravidelné preventívne prehliadky u gynekológa a iné formy vyšetrení môžu významne prispieť k zníženiu počtu prípadov rakoviny krčka maternice. Je dôležité využívať všetky dostupné prostriedky a informovať verejnosť o dôležitosti prevencie a očkovania. Vďaka tomu môžeme spoločne bojovať proti tomuto zákerne tichému nepriateľovi a chrániť zdravie žien.

Nezanedbávajte svoje a zdravie vašej rodiny, vyberte si tú správnu zdravotnú starostlivosť.

Prepoistiť sa viete z mobilného telefónu, tabletu, či počítača. Predtým si však porovnajte zdravotné poisťovne a zistite, ktorá vám a vašej rodine najlepšie vyhovuje.

Porovnať zdravotné poisťovne

chyba