Ako sa chrániť pred meningokokovou meningitídou?

Meningokoková meningitída je infekčné ochorenie, ktorého príznaky môžu zahŕňať bolesť v krku, horúčku a neskôr aj komplikácie spojené s postihnutím mozgu. Pôvodcom tejto nebezpečnej choroby je baktéria s názvom Neisseria meningitidis, ktorá má viacero podtypov. No čo by sme mali vedieť o tejto chorobe a ako sa pred ňou môžeme chrániť?

19.09.2023 00:00
dieta v nemocnici Foto:

1. Čo to je za chorobu?

Ochorenie je spôsobené baktériou, ktorá môže byť prenášaná vzdušnými kvapôčkami, napríklad kašľom alebo kýchaním. Nákaza môže mať vážny priebeh, pričom v niektorých prípadoch môže viesť k smrti.

2. Ako sa lieči meningitída?

Antibiotiká sú hlavným spôsobom liečby. Avšak aj napriek ich podávaniu nie je vždy zaručené, že choroba sa nevyvinie do vážnejších štádií.

3. Aká je situácia na Slovensku?

Počet prípadov na Slovensku sa pohybuje desiatkach, ale v minulosti sa vyskytovalo aj viac ako 100 prípadov za rok. Mladé deti a mladiství sú najviac ohrození.

4. Riziko pri cestovaní?

Meningitída nie je len problémom Slovenska. Najmä v krajinách s nižším hygienickým štandardom, najmä v častiach Afriky, Ázie a Južnej Ameriky, môže byť riziko nákazy vyššie.

5. Je očkovanie nutné pri cestovaní?

Aj keď očkovanie nie je povinné, v niektorých prípadoch, ako napr. pri cestovaní do Mekky, môže byť vyžadované. Očkovanie sa odporúča osobám cestujúcim do oblastí s vysokým výskytom choroby.

6. Ako efektívne a bezpečné je očkovanie?

Po očkovaní sa môžu objaviť mierny príznaky ako zvýšená teplota alebo únava, ale tieto nežiaduce účinky sú dočasné. Očkovacia dávka poskytuje ochranu približne tri roky.

7. Plánujete cestu?

Ak sa chystáte do oblasti s vysokým rizikom, očkovanie by ste mali zvážiť najmenej 10 dní pred odchodom.

S rastúcim záujmom o preventívne očkovania je dôležité, aby jednotlivci a rodiny mali správnu zdravotnú poisťovňu, ktorá pokryje náklady spojené s týmto očkovaním a poskytne potrebnú podporu.

Foto: SHUTTERSTOCK
ockovanie

Ale ako si vybrať tú správnu poisťovňu?

Výber správnej zdravotnej poisťovne môže byť v dnešnej dobe rýchly a jednoduchý. Technologické inovácie a online platformy, ako je napríklad www.zmenpoistovnu.sk, umožňujú ľahké a prehľadné porovnávanie rôznych poisťovní a ich benefitov. Nemusíte už strácať čas tým, že navštívite jednotlivé poisťovne osobne. Stačí pár kliknutí a môžete porovnať rôzne benefitové balíčky a vybrať si ten najvhodnejší pre seba a svoju rodinu.

Pri očkovaní proti meningokokovej meningitíde je dôležité vedieť, či vaša zdravotná poisťovňa pokryje náklady na vakcínu a aké ďalšie služby sú s tým spojené. V niektorých prípadoch môže poisťovňa pokrývať nielen náklady na vakcínu, ale aj na konzultácie s odborníkmi alebo ďalšie testy spojené s ochorením.

Nakoniec, zabezpečte, aby vaša rodina mala tú najlepšiu možnú starostlivosť. Porovnaním zdravotných poisťovní a výberom tej správnej môžete získať pokoj mysle v tom, že ste urobili všetko pre bezpečnosť a zdravie vašich blízkych.

Nečakajte na poslednú chvíľu. Venujte čas porovnaniu zdravotných poisťovní, aby ste mohli spraviť informované rozhodnutie. Prepoistiť sa môžete ľahko a rýchlo z mobilného telefónu, tabletu alebo počítača na stránkach porovnávača zdravotných poisťovní.

Porovnať a prepoistiť

chyba