Čo nasleduje po operácii sivého zákalu. Je výsledok doživotne stabilný?

Najčastejším operačným zákrokom, ktorý sa vo všeobecnosti vykonáva na ľudskom tele, je operácia sivého zákalu, tzv. katarakty. Chirurgické odstránenie zakalenej prirodzenej šošovky a jej výmena za novú je jediná možnosť liečby.

27.09.2023 00:00
MUD. Roman Ondreicka operuje sivy zakal Foto:
MUDr. Roman Ondreička operuje sivý zákal.

V našom seriáli vám postupne prinášame všetky informácie o sivom zákale v spolupráci s odborníkom z Centra mikrochirurgie oka v Bratislave MUDr. Romanom Ondreičkom. Naposledy sme písali o priebehu zákroku. V tomto diele budeme hovoriť o tom, čo nasleduje po ňom.

Vieme, že sivý zákal je zmena priehľadnosti šošovky, jej zakaľovanie. Nevzniká náhle, ale rozvíja sa postupne, nenápadne. Vždy je lepšie prísť na konzultáciu s očným chirurgom skôr, nie až vo chvíli, keď senior utrpí úraz následkom pádu z dôvodu nedostatočného videnia. A treba racionálne počítať aj s tým, že s vekom sa zvyšuje pravdepodobnosť iných zdravotných komplikácií, ktoré môžu operáciu sivého zákalu „odsúvať na potom“.

Konzervatívna liečba sivého zákalu, čiže liečba liekmi neexistuje. Pri operácii sa šošovka ultrazvukom rozdelí na malé kúsky, ktoré sa následne odsajú. Pôvodné puzdro, steny šošovky zostávajú na pôvodnom mieste. Očný chirurg potom vloží do puzdra vlastnej šošovky šošovku umelú. Najnovším trendom je operácia „všetko v jednom“. Znamená odstrániť zároveň so sivým zákalom aj iné očné chyby implantovaním konkrétnych šošoviek. Operácia jedného oka trvá zvyčajne 5–15 minút podľa pracoviska a stavu daného oka.

Pre väčšinu ľudí znamená stabilné riešenie po celý život

Zotavovanie po operácii sivého zákalu a následný počet návštev očného centra závisí aj od toho, či si dá pacient operovať obe oči naraz, alebo jedno po druhom. V každom prípade ide o dve izolované operácie. Ak má pacient zdravé oči, nie je problém absolvovať zákrok na obidvoch očiach pri jednom sedení. Vhodné je to aj v prípade veľkých dioptrických rozdielov na očiach, alebo v prípade vyžiadanej narkózy. Je lepšie urobiť v jednej anestéze obe oči naraz, ako absolvovať zbytočne dve narkózy. Štandardne sa však zákrok bezbolestne robí pri miestnom znecitlivení.

Po zákroku pacienti Centra mikrochirurgie oka prichádzajú na štyri kontroly. Pri tej poslednej už ide iba o predpis okuliarov na čítanie – ak sú vôbec potrebné. ,,Umelú očnú šošovku má pacient po operácii sivého zákalu navždy,„ vysvetľuje MUDr. Roman Ondreička, odborník na sivý zákal z Centra mikrochirurgie oka v Bratislave. ,,Prvé usadenie šošovky kontrolujeme za šesť týždňov, definitívne je šošovka usadená v oku za pol roka od operácie,“ dodáva. ,,Môže sa stať, že ostane určitá zvyšková dioptrická chyba, a ak má niekto väčšiu dioptrickú chybu, čakáme pol roka a po stabilizácii refrakcie neskôr dioptriu doladíme s pomocou lasera. Ide napríklad o situáciu, že niekto nechce po výmene šošovky nosiť dioptrické okuliare a po pol roku od zákroku mu ostane hoci trištvrtinová dioptria. Túto drobnú dioptriu vyriešime laserovou úpravou tvaru rohovky (rohovka sa nachádza na prednej časti oka a tvorí asi 20 % povrchu oka – pozn. aut.)."

Treba však dodať, že 95 % pacientov má po operácii katarakty odchýlku maximálne do pol dioptrie od plánovaného výsledku. Výmena očnej šošovky v rámci operácie sivého zákalu a jej správny výber „na mieru“ je podľa špecialistu na kataraktu „stabilným riešením do konca života“. Výnimkou je jedine malá skupinka ľudí so závažnou krátkozrakosťou, mínus 12 dioptrií do diaľky.

Čo je sekundárna katarakta?

,,Spomínali sme, že pri implantovaní novej umelej šošovky ostáva z pôvodnej šošovky v oku puzdro a závesný aparát. Je to obal, s ktorým je nová šošovka v tesnom kontakte. A tento obal sa u niekoho môže začať zakaľovať. To nazývame sekundárna katarakta, druhotný zákal obalu pôvodnej šošovky po vložení nového implantátu. Veľmi jednoducho sa to rieši laserom," vysvetľuje MUDr. Roman Ondreička.

Sekundárny sivý zákal teda nemôže vzniknúť na voperovanom novom implantáte, pretože v súčasnosti sa používajú najmä tzv. hydrofóbne, biokompatibilné umelé šošovky, ktoré sú odolné voči metabolickým procesom. To znamená, že zostávajú číre.

Umelá šošovka nie je o nič horšia ako pôvodná ľudská šošovka. ,,Spočiatku sú pacienti možno citlivejší na svetlo. Ale to sa stáva aj keď ste pridlho v prítmí a odrazu vyjdete na slnkom zaliate priestranstvo, prvé minúty, kým si oči zvyknú, vás to oslepuje,„ tvrdí MUDr. Ondreička. ,,Do jedného mesiaca po operácii je zvýšená svetlocitlivosť bežná takmer u každého. V porovnaní s ľudskou šošovkou cez tú umelú prechádza to isté svetlo. Ak mal človek sivý zákal pridlho a po operácii vníma nadmernú citlivosť sietnice na svetlo, s takouto fotofóbiou nevieme nič urobiť. Tam už pomôžu jedine tmavšie sklá dioptrických či slnečných okuliarov.“

Ľudská šošovka v porovnaní s umelou menej odráža svetlo. Odborník teda na pacientovi pri určitom osvetlení vidí, či má, alebo nemá voperované umelé vnútroočné šošovky. Pacienti po zákroku získavajú akúsi „iskričku v oku“. A je dobré, ak im tento zákrok zlepší kvalitu života natoľko, aby o nich okolie mohlo povedať: ,,Ten má v sebe stále životnú iskru!"

chyba