Zriedkavé ochorenie sa opäť objavilo aj na Slovensku. V Univerzitnej nemocnici Bratislava leží na ARO 47-ročná žena s legionárskou chorobou, ktorú si pravdepodobne priniesla z dovolenky. Napriek tomu, že bola zdravá, ochorenie má ťažký priebeh a musí byť napojená na pľúcnu ventiláciu. Baktéria Legionella pneumophila sa v lete rozšírila aj v poľskom regióne Podkarpatské vojvodstvo. Prvé prípady ochorenia boli identifikované v meste Rzeszów neďaleko hranice s Ukrajinou, neskôr sa rozšírila aj do iných oblastí. Legionárska choroba postihla 160 ľudí a vyžiadala si 22 obetí najmä medzi seniormi.
3 spôsoby nákazy
Najčastejšie predpokladáme, že sa nakazíme legionárskou chorobou, keď vdýchneme aerosol – hmlu, v ktorej sa nachádzajú malé kvapôčky vody kontaminované baktériami Legionella. Existujú však ďalšie spôsoby prenosu. Pri pití a náhodnom vdýchnutí tekutiny – napríklad, keď vám zabehne alebo pri sprchovaní vnikne voda do nosa a veľmi vzácne aj pri kontakte s infikovanou pôdou, keď sa rozvíri prach pri manipulácii s mulčom, zeminou alebo kompostom, ako sa uvádza na stránke www.health.nsw.gov.au.

Zriedkavá choroba
Legionárska choroba je závažná infekcia, ktorá u niekoho môže pripomínať chrípku, u niekoho spôsobiť zápal pľúc. Prejavuje sa horúčkou, zimnicou, kašľom, dýchavičnosťou, bolesťou svalov a hlavy, únavou, stratou chuti do jedla a hnačkou. Príznaky sa môžu vyvinúť počas 2 až 10 dní od vystavenia sa baktériám. Je ale celkom možné, že ste ju prekonali a ani o tom neviete, alebo vás baktérie, s ktorými ste prišli do styku, vôbec nenakazili. Riziko vážnejšieho priebehu tohto ochorenia rastie s vyšším vekom, u fajčiarov alebo osôb s oslabeným imunitným systémom. Legionárska choroba sa nešíri ale z človeka na človeka, lieči sa antibiotikami a môže si vyžadovať nemocničnú starostlivosť. U niektorých ľudí je smrteľná.
Nemáme sa čoho obávať
Na stránke www.health.nsw.gov.au radia lekári záhradkárom dodržiavať jednoduché preventívne opatrenia, aby sa nenakazili – napríklad nasadiť si respirátor pred otvorením vreca so substrátom, zeminu pred manipuláciou trochu navlhčiť a vždy si nakoniec umyť ruky.
Podľa pneumológa Imricha Mucsku z Nemocnice Staré mesto sú však milovníci rastlín v bezpečí. „Na žiadny prípad nákazy vdýchnutím prachu zo substrátu, mulču alebo kompostu si nespomínam,“ tvrdí odborník. Podľa neho nie je evidovaný ani prípad, keď sa niekto nakazil zo špinavých rúk.
Do kontaktu s týmto zriedkavým ochorením prišiel už niekoľkokrát. „Spomínam si na ženu, ktorá sa nakazila na výletnej lodi, keď sa napila kontaminovanej vody z kohútika. Ďalším prípadom bol muž, ktorý sa na chate v jarných mesiacoch napil odstátej vody, ktorá stála niekoľko týždňov vo fľaši,“ uzatvára tému legionárskej choroby pneumológ Imrich Mucska. Týmto spôsobom sme podľa neho vystavení väčšiemu riziku, ako pri záhradkárstve.