Nefunguje vám sprej do nosa? Možno robíte niektorú z týchto 4 chýb

Nosové spreje sú lieky a ak ich neviete správne užívať, neprinesú vám takú úľavu, akú by mohli.

10.10.2023 06:28
žena s kvapkami do nosa Foto:
Upchaný nos je síce nepríjemný, ale tento problém možno pomerne ľahko odstrániť.
debata

Hlien v nose, ktorému bežne hovoríme „sopeľ“, zvlhčuje vzduch, ktorý dýchame, zachytáva menšie častice, ako je peľ alebo dym, a pomocou riasiniek ich rýchlosťou jeden milimeter za minútu vyplavuje von z nosa. Tvorí ho približne 95 percent vody, 3 percentá bielkovín a 1 percento soli. Vlákna hlienu sa spájajú do lepkavého, elastického gélu a nos týmto spôsobom vyprodukuje v priebehu dňa viac ako 100 mililitrov hlienu. Odumreté bunky, prach a nečistoty odvádza do žalúdka, kde sa recyklujú.

Hlien pomáha v boji proti infekciám, keď sa do neho vylučujú biele krvinky a protilátky, a zväčšuje svoj objem, aby odplavil infekciu, dráždivé látky alebo alergény. Vodnatý hlien – napríklad pri alergii alebo v prvých dňoch virózy – zvyčajne odchádza cez nosné dierky. Hustejší hlien má tendenciu stekať zadnou časťou nosovej dutiny do hrdla.

človek so žltými bielkami Čítajte aj Cítite sa, ako keby ste mali chrípku? Čo ak je to ochorenie, ktoré vám napadlo pečeň?

Nezľaknite sa pestrých farieb

Hlien môže mať rôznu farbu, čo nás zvyčajne znepokojuje. Môže byť oranžový a hnedý, ak je v ňom trochu krvi. Biele krvinky, ktoré bojujú proti bakteriálnym a vírusovým infekciám, ho farbia do žlta a zelena. Farba je výraznejšia, čím dlhšie sa hlien drží v nose, preto je ranné smrkanie trošku „pestrejšie“ ako neskôr počas dňa.

„Väčšinou sa mylne domnievame, že zelený hlien znamená bakteriálnu infekciu a vyžaduje si liečbu antibiotikami,“ hovorí starší lektor všeobecnej praxe z Univerzity v Queenslandu David King. Väčšina infekcií horných dýchacích ciest sa však vyrieši sama bez ohľadu na to, či použijeme antibiotiká alebo nie. Ako dôkaz uvádza, že opakované štúdie zistili, že približne 80 percent pacientov s infekciami prínosových dutín sa po siedmich dňoch uzdravilo bez použitia antibiotík, v porovnaní s 90 percentami pacientov s antibiotikami.

Pomôžte si sprejom do nosa

Hlavným cieľom liečby pri prechladnutí, chrípke alebo infekcii horných dýchacích ciest je zmierniť príznaky. Upchatý nos pri akútnej vírusovej infekcii sa najlepšie lieči dekongestívnymi sprejmi, ktoré dokážu zmierniť opuch nosovej sliznice. Spomaľujú však činnosť riasiniek, a tým aj odstraňovanie hlienu a robia ho lepkavejším. Ak obsahujú priame sympatomimetiká nemali by sa používať viac ako sedem dní a nie viac ako trikrát denne, aby nevznikla fyzická závislosť, ktorá sa prejavuje opuchom sliznice a pocitom plného nosa, varuje Americká akadémia rodinných lekárov.

Fyziologický roztok (morská voda) odplavuje hlien a stimuluje riasinky a fyzickú závislosť nevyvoláva. Rovnako ako steroidné nosové spreje a antihistamínové spreje určené na liečbu príznakov alergie, ktoré sa tiež môžu užívať dlhodobo.

chirurgia, operacia Čítajte rozhovor Chirurg a súdny znalec: Aj zväčšovanie prsníkov môže byť rizikové, niektoré operácie majú dohru na súde

Viete, ako na to?

Nosové spreje sú lieky a ak ich neviete správne užívať, neprinesú vám takú úľavu, akú by mohli. „Pri nosovych sprejoch je veľmi dôležitá technika používania,“ hovorí doktor Sina Joorabchi vo svojom videu. Niekedy sa mu pacienti sťažujú, že ich sprej nefunguje, ale keď zlepšia techniku, zvyčajne im to pomôže.

Pred aplikáciou si nezabudnite jemne vyfúkať nos, aby ste uvoľnili cestu lieku a prečítajte si príbalový leták, aby ste sa dozvedeli, či je nutné fľaštičkou pred aplikáciu potriasť alebo z nej vystreknúť malé množstvo.

Doktor Joorabchi tiež upozorňuje na niekoľko bežných chýb pri používaní.

1. Nosový sprej by ste si nemali striekať na nosnú priehradku – presne do strednej časti nosa. „To nie je vhodné,“ popisuje lekár. „Môžete poškodiť tkanivo a skončiť s podráždením alebo s kvapkaním krvi z nosa. Pri striekaní do pravej nosnej dierky preto použite ľavú ruku, pomôže vám to nasmerovať sprej smerom von k uchu, preč od stredu.“

2. Nenakláňajte hlavu dozadu. Sprej si môžete aplikovať vo vzpriamenej polohe. „Nechcete predsa cítiť horkú chuť v zadnej časti hrdla,“ upozorňuje lekár.

3. Vyfúkať si nos hneď po použití spreja je síce lákavé, ale snažte sa tomu vyhnúť. Chcete predsa, aby čo najviac lieku zostalo v dutinách.

4. Nedelte sa o svoj nosový sprej. „Aby ste zabránili šíreniu baktérií, nechajte si sprej pre seba. Nechcete predsa, aby si niekto iný strkal do nosa niečo, čo práve bolo v tom vašom!“ varuje lekár. Nezabudnite fľaštičku s nosovým sprejom po každom použití utrieť a nasadiť naň uzáver.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #nádcha #alergická nádcha #sprej do nosa