Zapálené ďasná nepodceňujte. Baktérie vám zničia cievy aj srdce

Ľudia so stredne vážnym až vážnym ochorením ďasien majú o 69 percent vyššie riziko vzniku cukrovky 2. typu, čo zvyšuje riziko kardiovaskulárneho ochorenia.

13.10.2023 08:14
zapálené ďasná Foto:
Ochorenia ďasien môžu narušiť obranný systém tela a sťažiť kontrolu cukru v krvi.
debata

V ľudskom tele žije neuveriteľné množstvo baktérií (ale aj menší počet húb a vírusov), ktoré nazývame ľudský mikrobióm. Odhaduje sa, že naše telo tvorí približne 30 miliárd ľudských buniek a až 38 miliárd mikróbov. O týchto mikroorganizmoch často hovoríme v súvislosti so zdravím čriev, ale rovnako veľa ich žije aj v našich ústach, kde bolo identifikovaných približne 700 rôznych druhov.

„Dobré“ baktérie pomáhajú rozkladať potravu a obmedzujú rast baktérií spôsobujúcich ochorenia. „Zlé“ baktérie môžu infikovať ďasná, spôsobiť zápal a krvácanie. Ak sa tieto ochorenia neliečia, poškodzujú čeľustnú kosť a sú spojené so zvýšeným rizikom vzniku problémov so srdcom a cievami.

„Zdravé zuby a ďasná môžu mať vplyv na zdravie orgánov ďaleko za hranicami ústnej dutiny,“ potvrdzuje doktorka Karolin Hijaziová z Aberdeenskej univerzity, ktorá skúma súvislosti medzi baktériami v ústach, ochoreniami ďasien a infarktom.

Eva Bacigalová Čítajte aj Eva po mastektómii a rekonštrukcii prsníka smelo chodí aj na nudapláž

Premnožené potvorky

To, že máme v ústach baktérie, je úplne normálne a zdravé. Vedci však stále presne nerozumejú tomu, ako sa úplne neškodné „dobré“ baktérie môžu „zmeniť“ a spôsobiť ochorenia ďasien, ktoré sú spojené so srdcovými infarktom.

Pri ochorení ďasien však môže na jednom zube žiť až sto miliónov baktérií. Zápaly ďasien spôsobujú, že sa vytvoria štrbiny, ktoré umožnia baktériám, aby sa dostali do krvného obehu. Takto sa baktérie dostanú do srdca, môžu sa prichytiť na miestach, ako sú tepny a chlopne, a spôsobiť zápal. To je prirodzená reakcia na infekciu, ale ak trvá príliš dlho, môže poškodiť cievy (vrátane tých v srdci), čo môže viesť k ischemickej chorobe srdca alebo ju zhoršiť.

Nezanedbateľné riziko

Profesor Jerry Linden pre Britskú nadáciu srdca skúmal tisíce ľudí, aby zistil, či problémy s ďasnami zvyšujú pravdepodobnosť, že sa u nich vyvinie ischemická choroba srdca. Došiel k záveru, že ľudia so stredne závažným až závažným ochorením ďasien majú o 69 percent vyššie riziko vzniku cukrovky 2. typu, čo zvyšuje riziko ochorenia srdca a krvného obehu.

Výskum naznačuje, že ľudia s ochorením ďasien sú tiež vystavení riziku vzniku chlopňovej alebo koronárnej choroby srdca alebo ich zhoršeniu.

Zubné baktérie sú známou príčinou aj endokarditídy, potenciálne smrteľnej infekcie vnútornej výstelky srdca. Ide o zriedkavé, ale závažné ochorenie, pri ktorom sa tvoria zrazeniny na srdcových chlopniach. Ťažko sa lieči a je spojené s vysokou úmrtnosťou.

Čistíte si zuby poriadne?

Zápalom ďasien však môžete predchádzať. Aj tým, že si budete dvakrát denne dve minúty čistiť zuby pastou s obsahom fluoridu. A ak nebudete zabúdať ani na medzizubné priestory a jazyk. Ak uvidíte krv na zubnej kefke, alebo vám po čistení zubov krvácajú ďasná, navštívte svojho zubára, možno máte ochorenie ďasien.

1. Čistite si zuby najmä po jedle, ľahšie odstránite zvyšky a povlak zachytený na zuboch a ďasnách. Nezabudnite na jazyk.

2. Zubnú kefku vymieňajte približne každé tri mesiace. Ak zbadáte ohnuté štetinky, aj skôr, je to znamenie, že potrebujete novú.

3. Postavte zubnú kefku vzpriamene a medzi každým použitím ju nechajte vyschnúť na vzduchu.

4. Zuby si čistite dôkladne aspoň dve minúty dvakrát denne a používajte fluoridovú zubnú pastu.

5. Nevyplachujte si vodou ihneď po vyčistení zubov, pretože tým zmyjete koncentrovaný fluorid zo zubnej pasty, čím sa stratia jeho preventívne účinky.

6. Používajte medzizubné kefky na čistenie aspoň raz denne.

7. Na každý zub použite inú časť nite. Najlepšie je, ak ju použijete ešte pred čistením zubov.

8. Používajte ústnu vodu obsahujúcu fluorid. Nie je potrebné si vyplachovať ústa hneď po vyčistení zubov, aby ste nezmyli fluorid zo zubnej pasty. Vyberte si iný čas na použitie ústnej vody, napríklad po obede, a potom nejedzte ani nepite 30 minút.

9. Nezabúdajte na pravidelné zubné prehliadky a návštevy dentálnej hygieničky, ktorá odstráni povlaky aj zubný kameň.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #zapálené ďasná #cukrovka 2.typu