Ako funguje vaše trávenie? Urobte si test

Urobte si test a zistite, ako sa skutočne darí vášmu tráveniu.

14.10.2023 14:00
žena na záchode Foto:
Nájdite spôsob, ako ukončiť svoje trápenie na toalete.
debata

Ako funguje vaše trávenie?

1. Ako sa cítite po jedle?

2. Ako často jete tieto potraviny: jogurt, kyslú kapustu, banány, cibuľu, cesnak a celozrnné výrobky?

3. Ako často chodíte na toaletu?

4. Čo vidíte, keď sa pozriete do toalety?

5. Stáva sa vám, že hneď po jedle uháňate na záchod?

0–2 body

Samozrejme, pocit sýtosti a pohodlnej plnosti po jedle je ideálny, avšak nie vždy sa tak cítime. Až 25 percent ľudí občas trpí nadúvaním alebo pocitom nafúknutého brucha po jedle. Tieto ťažkosti môžu mať rôzne príčiny, od príliš rýchleho jedenia až po intoleranciu voči určitým potravinám, ako je lepok alebo laktóza. Ďalším faktorom môže byť nadmerná tvorba črevných plynov alebo nadbytok baktérií v tenkom čreve. Tráviace ťažkosti môžu byť sprevádzané aj refluxom, keď žalúdočná kyselina preniká do pažeráka. Vo väčšine prípadov nie je dôvod na vážne obavy. No v jednom prípade by sme mali byť opatrní, pretože tieto symptómy sa občas môžu zamieňať s príznakmi srdcového infarktu. Ak si všimnete na sebe aj nadmerné potenie, dýchavičnosť alebo nepohodlie v hornej časti brucha, odporúča sa okamžite vyhľadať lekársku pomoc.

3–4 body

Výpočet týchto potravín sa na prvý pohľad môže zdať ako náhodná kombinácia, no v skutočnosti zohrávajú významnú úlohu pri udržiavaní zdravého tráviaceho traktu. Jogurt a kyslá kapusta (spolu s kefírom a ďalšími fermentovanými potravinami) obsahujú probiotiká, živé mikroorganizmy, ktoré podporujú zdravé baktérie v čreve. Zvyšné potraviny uvedené v zozname (banány, celozrnné obilniny, cibuľa, a cesnak, rovnako ako zelená listová zelenina, artičoky a med) sú zdrojom prebiotík, čo je druh vlákniny, ktorou sa tieto prospešné baktérie živia. Vďaka ním naše baktérie prospievajú a to sa následne prejaví aj na našom trávení. Ak tieto potraviny ešte nie sú bežnou súčasťou vášho stravovacieho režimu, uvažujte o tom, že si ich do jedálneho lístka pridáte.

5–6 bodov

Pravidelná činnosť čriev (či už denne, niekoľkokrát denne alebo každý druhý deň) poukazuje na to, že vaša tráviaca sústava funguje správne. No určité odchýlky alebo vzory môžu signalizovať problém, teda ak pre ne nemáte iné rozumné vysvetlenie (napríklad zmeny v dôsledku vedľajších účinkov liečby). Napríklad extrémne nepríjemný zápach by mohol naznačovať, že váš organizmus nedokáže správne tráviť potravu. Zápcha môže svedčiť o tom, že nekonzumujete dostatočné množstvo potravín bohatých na vlákninu alebo nepijete dostatok tekutín, čo sú dva kľúčové faktory pre bezproblémovú činnosť tráviacej sústavy.

7–9 bodov

Je to čudný zvyk, ale sem tam si každý skontroluje toaletu po použití. Môže nám to poskytnúť nápovedu o stave nášho tráviaceho systému a celkovom zdraví. Väčšinou by obsah toalety mal mať hnedý odtieň, mal by byť pevný a svojim tvarom by sa mala podobať na hada. Rôzne potraviny môžu ovplyvniť farbu (napríklad repa môže spôsobiť ružovkastý nádych, zatiaľ čo zelené listy môžu sfarbovať do zelena). Žltý, veľmi svetlý hnedý odtieň alebo farba ílu by mohli naznačovať prítomnosť žlčových kameňov, infekciu alebo zápal pečene, pankreasu alebo žlčníka. Spozornieť by ste mali najmä pri čiernej alebo červenej farbe, môžu naznačovať vnútorné krvácanie alebo rakovina. Vtedy sa určite obráťte na lekára. Strata tvaru sa deje zvyčajne ako následok vírusového ochorenia, potravinovej alergie alebo nadmerného pitia alkoholu. Ak nachádzate v toalete drobné „kamienky“, zvýšte príjem vlákniny a tekutín.

9–10 bodov

Občas sa stane, že niečo, čo zjeme, cez nás prejde o niečo rýchlejšie, ale ak sa tak deje neustále alebo obsah toalety často nemá pevný tvar (alebo je to dokonca hnačka) a pridajú sa k tomu navyše aj bolesti žalúdka, nadúvanie či kŕče, mohlo by to byť varovné znamenie tráviaceho problému. Napríklad Crohnova choroba vyvoláva zápaly v tráviacom trakte, a syndróm dráždivého čreva robí váš tráviaci systém nadmieru citlivým a ovplyvňuje, ako pracujú svaly čreva. Oba tieto stavy sú dobre liečiteľné, preto ak máte podozrenie, že niečo nie je v poriadku, poraďte sa s lekárom.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba