Hrozí vám cukrovka? Väčšina ľudí nevie, že ju má. Cukrovkárov pribúda najmä medzi štyridsiatnikmi a päťdesiatnikmi

Podľa IDF atlasu malo v roku 2021 cukrovku 537 miliónov ľudí na svete. Každých päť sekúnd zomrie pacient s cukrovkou. Každý 11. človek v Európe má dnes diabetes. O tom, prečo mnoho ľudí netuší, že má toto ochorenie a aké môže mať následky, sme sa rozprávali s lekárkou a predsedníčkou Slovenskej diabetologickej spoločnosti Vierou Doničovou.

22.10.2023 17:54
debata
MUDr. Viera Doničová, lekárka a predsedníčka... Foto: Pravda
MUDr. Viera Donicova MUDr. Viera Doničová, lekárka a predsedníčka Slovenskej diabetologickej komory.

Spomínali ste, že na Slovensku stúpa počet pacientov s cukrovkou. Týka sa to len diabetu 2. typu?

Na Slovensku stúpa počet pacientov s ochorením diabetes mellitus 2. typu, ale aj 1. typu. Nemáme dostatočne presnú štatistiku, ale v roku 2021 bol diabetes mellitus 2. typu prvýkrát diagnostikovaný u 24 312 osôb, čo predstavuje najvyšší počet nových prípadov ochorenia od roku 2009. V porovnaní s rokom 2020 vzrástol počet novodiagnosti­kovaných osôb až o 31,3 percenta. Do tejto štatistiky ešte nie sú zahrnutí pacienti, ktorí nie sú evidovaní v diabetologických ambulanciách.

Prečo narástli čísla po covide?

Ľudia sa počas lockdownu menej hýbali a viacej pribrali na váhe. Okrem toho vírus u každého poškodzoval iné orgány vrátane pankreasu, kde sa tvorí inzulín. A aj samotný priebeh ochorenia a zápalový proces, pri ktorom boli postihnuté rôzne orgány, mohol poškodiť pankreas.

ženské nohy na schodoch Čítajte viac Túto jednoduchú vec robte každý deň aspoň raz, predĺžite si život, hovorí to britský výskum

Odhadli ste, že 100-tisíc pacientov nevie, že má diabetes. Ako je to možné?

Niektorí pacienti prídu na to, že majú diabetes, až keď sa ochorenie prejaví – slabosťou, únavou, spavosťou, kvasinkovými infekciami, častým močením, smädom alebo schudnutím. Mnohí však nemajú žiadne príznaky a diabetes sa zistí náhodným vyšetrením pred operáciou alebo na preventívnej prehliadke.

Aké riziko hrozí pacientom, keď sa diabetes nelieči?

Nezistený diabetes je zákerné ochorenie, pretože zvýšené hladiny cukru v krvi poškodzujú cievy, nervy, obličky. Preto má každý tretí pacient s novodiagnos­tikovaným diabetom, ktorý príde prvýkrát do diabetologickej ambulancie, rozvinuté diabetické komplikácie – napríklad neuropatiu, poškodenie zraku.

Amputácia, slepota, dialýza, infarkt, takéto následky postihujú dnes Slovákov už len výnimočne?

Diabetes je ochorenie, ktoré je celoživotné. Ak vznikne a nelieči sa, prebieha so všetkými následkami. Ale aj keď rozvoj komplikácií môže spočiatku prebiehať bez príznakov, následky prídu náhle. Môžu to byť makrovaskulárne komplikácie ako cievna mozgová príhoda, infarkt, nedokrvenie ciev v končatinách. Pacienti s diabetom majú 4– až 6-krát vyšší výskyt týchto komplikácií ako nediabetici. Alebo to môžu byť mikrovaskulárne komplikácie, ako je poškodenie drobných ciev v končatinách, spomínaná diabetická retinopatia, poškodenie ciev na očnom pozadí, neuropatia, poškodenie nervových vlákien, diabetická nefropatia, poškodenie obličiek.

Môžu diabetickú diétu dodržiavať aj zdraví ľudia? Foto: SHUTTERSTOCK
ovocie, zelenina, potraviny, stetoskop, cukrovka Môžu diabetickú diétu dodržiavať aj zdraví ľudia?

Smäd alebo únavu môžeme prehliadnuť, ale aké sú už vážne varovné signály, ktoré by sme mali určite zachytiť?

Ak zbadáte, že sa vám výrazne zhoršil zrak, alebo vás začnú páliť nohy v takej miere, že musíte chodiť do studenej sprchy, máte nočné kŕče a bolesti nôh, ktoré rušia spánok. Diabetické komplikácie postihujú celý organizmus a výrazne skracujú život, rádovo o tri, šesť a viac rokov. Dôležité však je, že aj keď sú „neviditeľné“, dokážeme ich zistiť vyšetreniami už na začiatku a prísnou liečbou diabetu, dodržiavaním režimových opatrení ich rozvoju zabrániť. Práve tu je dôležitá úloha špecialistu, ktorý má v rukách komplexnú starostlivosť o pacienta, má na to kvalitné vzdelanie a mnoho praxou nadobudnutých skúseností. U mnohých pacientov sa tak v súčasnosti darí dosahovať výborné výsledky liečby a ich cieľové parametre sa približujú zdravým ľuďom bez diabetu.

Už aj v niektorých lekárňach nám môžu urobiť test na glykovaný hemoglobín. Stačí to, aby sme poznali svoj stav?

Glykovaný hemoglobín síce odráža priemer glykémií za posledné tri mesiace a je to dobrá pomôcka, ktorá sa používa ako oficiálny parameter pre stanovenie diagnózy diabetu, ale hodnotu glykovaného hemoglobínu je potrebné správne posúdiť a interpretovať. Môže byť ovplyvnená rôznymi okolnosťami a nemusí byť vždy smerodajná. Test môže byť falošne negatívny, alebo ukáže pozitívne hodnoty, hoci diabetom netrpíte.

vysoký krvný tlak Čítajte viac Točí sa vám hlava, nespíte, ste podráždení alebo máte šum v ušiach?

Moja stará mama vždy hovorila: Nejedz to, budeš mať cukrovku! Môžeme sa k diabetu prejesť?

Dnes sa diabetes nazýva „diabezita“, pretože obezita je jedným z hlavných faktorov, ktoré vedú k obrovskému nárastu diabetu. Je dokázané, že konzumácia sladených nápojov, malinoviek a koly, zvyšuje riziko vzniku ochorenia diabetes mellitus dvoj- až trojnásobne. Z tohto pohľadu sa vysoký príjem tukov a cukrov v strave podieľa na vzniku diabetu. Pri obezite sa však zvyšuje aj množstvo chemických látok, ktoré sa hromadia v tukovom tkanive, ako sú napríklad hormonálne disruptory (pozn. red. chemické látky, ktoré môžu narúšať hormonálny systém a vyvolávať nepriaznivé účinky na človeka alebo prírodu), narúšajú metabolické cesty a môžu prispievať ku vzniku diabetu.

Mnohí ľudia sa spoliehajú na prírodné prostriedky, čaje, vňate, diéty. Môžu im pomôcť?

Cukrovka sa nedá liečiť čajom, dá sa liečiť diétou v štádiách, keď ešte diéta postačuje. Ak máte diabetes mellitus 1. typu a nedostanete inzulín, umriete. Tento typ ochorenia sa rozhodne nedá liečiť prírodnými prostriedkami. Ale ani pri diabete 2. typu sa niekedy bez inzulínu nezaobídete. Každý diabetik odpovedá na liečbu ináč a práve v tom je diabetológia zložitá.

žena a hrozno Čítajte aj Jedzte túto potravinu 4 mesiace a uvidíte, že sa vám zlepší zrak

Mali ste už so samoliečbou skúsenosti aj vo svojej ordinácii?

Stalo sa mi, že za mnou prišli pacienti, ktorí si kúpili „zázračný“ indický produkt z internetu za štyridsať eur a verili, že si diabetes sami vyliečia za týždeň. Pomocou senzora s kontinuálnym monitorovaním glykémie som mala možnosť overiť si účinnosť preparátu, ale nevideli sme žiadne preukázateľne pozitívne výsledky. Rastlinné preparáty dokážu ovplyvniť hladiny glykémie iba mierne, môžu sa použiť iba ako podpora liečby, ktorá ale musí vychádzať z medicíny založenej na dôkazoch a praktických skúsenostiach lekára. Inak hazardujete so svojím zdravím.

Takže ani diéta diabetes nelieči?

Diéta slúži na to, aby sa upravila telesná hmotnosť, zredukoval nadbytočný energetický príjem, znížilo sa množstvo tuku. Tým sa zníži potreba inzulínu a zlepší sa inzulínová rezistencia.

Cukrovka sa nedá liečiť čajom, dá sa liečiť... Foto: SHUTTERSTOCK
diabetes, cukrovka, merianie hladiny cukru, Cukrovka sa nedá liečiť čajom, dá sa liečiť diétou.

Môžu diabetickú diétu dodržiavať aj zdraví ľudia?

Naša bežná strava sa líši od tej, na ktorú bol po tisícročia programovaný náš metabolický softvér. V mäsových výrobkoch sa nachádzajú skryté tuky, v bežnom pečive nájdete rýchle sacharidy. Konzumujeme množstvo výrobkov s vysokým obsahom cukrov v takej forme, ktorá sa v prírode nevyskytuje. Nesprávnym zložením stravy zaťažujeme a doslova „prepaľujeme“ metabolické dráhy. Strava, ktorá sa odporúča pacientom s diabetom, je teda často práve taká, akú by mal jesť aj zdravý človek.

Čím si vysvetľujete nárast gestačného diabetu?

Ten súvisí s vyšším vekom gravidných žien, ale aj so sprísnením záchytu tohto ochorenia.

obezita, obézna žena, Čítajte viac Jete len bielkoviny alebo sacharidy či tuky a dúfate, že schudnete? Riskujete tieto ochorenia

Týka sa len žien s nadváhou?

Nadváha je jedným z rizikových faktorov, ale veľmi často ho majú aj štíhle ženy. Gravidita je pre ženu fyziologickým záťažovým testom na diabetes. Placenta vytvára hormóny, ktoré dvíhajú glykémiu, preto telo matky produkuje zvýšené množstvo inzulínu. Prítomná je aj inzulínová rezistencia, inzulínu je v tele dostatok, ale bunky naň nereagujú.

Po pôrode sa všetko opäť upraví tak ako pred tehotenstvom?

V gravidite môže vzniknúť diabetes rôzneho typu, ale prevažne, aj keď nie vždy, gestačný diabetes po pôrode vymizne. Vyžaduje si ale dôsledný manažment a kontroly, pretože už len mierne zvýšenie glykémie v gravidite môže viesť k poškodeniu vývoja dieťaťa, ktoré sa prejavuje nadmerne rýchlym rastom s nedostatočným vývinom tkanív. Dieťatko je väčšie, ako sa od jeho veku očakáva, ale jeho tkanivá nie sú vyzreté – napríklad mu hneď po narodení správne nefungujú pľúca.

Dá sa gestačnému diabetu vyhnúť?

Čiastočne je to možné správnou životosprávou už pred tehotenstvom, zamedzeniu nárastu hmotnosti a zdravým stravovaním.

žena, srdce, tlak, tlakomer Čítajte viac Liečite si krvný tlak a cholesterol sami? Chyba. Hrozia vám tieto veci, nebezpečná je každá z nich

Spomínali ste, že diabetes sa čoraz častejšie vyskytuje u mladších ľudí. Kedy sa najčastejšie objaví?

Diabetes 2. typu preskakuje do mladších ročníkov. To, čo sa v minulosti nazývalo aj v odbornej rečí „starecký“ diabetes, už prakticky neexistuje, pretože sa objavuje aj u ľudí vo veku 40 až 50 rokov, aj u detí.

Čo to znamená, ak ho dostaneme skôr, napríklad v detskom veku, pre pacienta?

Aj na Slovensku stúpa diabetes aj v radoch detí. NCZI vykázal 30 detí s diagnostikovaným diabetes mellitus 2. typu, čo v minulosti nebolo. V niektorých krajinách je tento výskyt u detí veľmi vysoký. Stúpa detská obezita. Podľa štatistických údajov deti, ktoré ochorejú na diabetes 2. typu, zomrú na jeho komplikácie skôr ako ich rodičia, čo je veľmi závažná skutočnosť. U detí stúpa aj výskyt diabetu prvého typu, presúva sa do nižších vekových skupín 4–5 rokov a stratila sa sezónnosť výskytu.

Ak bude rásť výskyt ochorenia súčasným tempom, odhaduje sa, že v roku 2045 bude diabetom postihnutých 784 miliónov ľudí na svete.

Spomínali ste, že v diabetológii je silný nástup technológií. Čo považujete za najhorúcejšiu novinku?

Za najhorúcejšiu technologickú novinku považujem glykemické senzory s CGMS, ktoré prenášajú namerané hodnoty glykémie do mobilného telefónu. Pacientovi to umožňuje lepšie sledovať vlastný diabetes, ako jeho organizmus odpovedá na liečbu alebo príjem potravy. V súčasnosti využívame inzulínové pumpy s hybridným okruhom, ktoré umožňujú na základe aktuálne meraných hodnôt glykémií nielen inzulín dávkovať, ale jeho dávkovanie aj v predstihu zastaviť, keď hrozí hypoglykémia. A súčasne algoritmus po nastavení lekárom odporučí správnu dávku inzulínu pre dané jedlo a ešte aj koriguje prípadné zvýšené glykémie vstrekovaním mikrodávok inzulínu (pozn. red. mikrobólus). Trendom je plne automatické dávkovanie inzulínu, ktoré sa riadi aktuálnou hladinou glykémie.

Kam smeruje vývoj v budúcnosti?

Vo vzdialenejšej budúcnosti k transplantácii Langerhansových ostrovčekov pankreasu a k liečbe kmeňovými bunkami.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #liečba #cukrovka #diabetes mellitus