3 hlavné rozdiely medzi histamínovou alergiou a intoleranciou. Oplatí sa ich poznať. Toto by vám ich mohlo potvrdiť...

V posledných rokoch akoby sa s potravinovými alergiami a intoleranciami roztrhlo vrece - lepok, laktóza, histamín. Ak chystáte oslavu, určite sa nájde niekto z hostí, kto má špeciálnu diétu alebo nejaký druh potravín jednoducho „nemôže“.

23.10.2023 17:36
žena, chladnička, jedlo, strava Foto:
Robia vám problémy aj na prvý pohľad neškodné potraviny? Alebo vám na prvý pohľad nevysvetliteľné zdravotné ťažkosti nikto neverí?
debata

Veľmi často si intolerancie len nahovárame a skutočný zdravotný problém sa zatiaľ skrýva niekde úplne inde. Nakoniec odlíšiť príznaky intolerancie od iných ochorení nie je jednoduché ani pre lekárov. A aj rozdiely medzi alergiou a intoleranciou si ľudia ešte stále mýlia.

1. Alergia na histamín a histamínová intolerancia sú si v mnohom podobné, ale spôsob ako vznikajú, je celkom odlišný

Alergia je neprimeranou reakciou imunitného systému na histamín. Obvykle sa diagnostikuje pomocou kožného testu, pri ktorom sa musí spojiť špecifická protilátka s určitým alergénom. Histamínová intolerancia vzniká v dôsledku nedostatočnej funkcie alebo tvorby enzýmu, ktorý je zodpovedný za rozklad histamínu v tele. Najčastejšie sa vyšetruje z krvi, meraním hladiny histamínu alebo enzýmu. A aby to bolo ešte o niečo komplikovanejšie, tak alergia na histamín a histamínová intolerancia sa navzájom vôbec nevylučujú a pomerne často sa vyskytujú súčasne.

2. Na rozdiel od alergie, intolerancia nie je životu nebezpečná, dokáže však veľmi znepríjemniť každodenné fungovanie

Odhaduje sa, že nejakou formou intolerancie trpí takmer 20 percent populácie. Histamínová intolerancia prichádza náhle, ale u niektorých ľudí môže byť len prechodná. K častým príznakom patrí začervenanie kože, dýchavičnosť, bolesť hlavy, brucha, ale aj chronická nádcha. Tieto príznaky nie sú dostatočne špecifické na to, aby jednoznačne určili, že ide o intoleranciu, a môžu byť spojené aj s inými ochoreniami. Histamínovú intoleranciu momentálne nie je možné úplne vyliečiť, ale dodržiavaním odporúčaní lekára a prísnej diéty sa pravdepodobne príznaky postupne zmiernia.

3. Alergická reakcia zvyčajne nastúpi do pár desiatok minút, ale príznaky intolerancie alebo chronické ťažkosti, ako je únava, sa môžu objaviť neskôr

Nie vždy je to ale tak. Niekedy sa príznaky intolerancie prejavia už v priebehu niekoľkých minút alebo do hodiny. Ak sú príznaky oneskorené alebo sa opakujú, môže to skomplikovať hľadanie súvislostí s konkrétnou potravinou alebo spúšťačom intolerancie. Na rozdiel od alergie, kde aj malé množstvá histamínu môžu vyvolať reakciu, pri intolerancii záleží na množstve skonzumovanej potravy. To znamená, že niektoré potraviny s vysokým obsahom histamínu alebo suroviny použité v malom množstve nemusia vyvolať výrazné príznaky. Naopak, potraviny s nižším obsahom histamínu, ale konzumované vo väčšom množstve, môžu spustiť príznaky intolerancie.

Nechajte to na odborníka

Samodiagnostika potravinovej intolerancie nie je jednoduchá a v mnohých prípadoch dokonca vyslovene nemožná. Ak máte podozrenie, že trpíte potravinovou intoleranciou, konzultujte svoje problémy s lekárom. Týmto spôsobom sa uistíte, že neprehliadnete potenciálne závažný zdravotný problém. Okrem toho, pokusy o vylúčenie určitých potravín z vašej stravy môžu viesť k riziku nedostatku dôležitých živín potrebných pre optimálne zdravie. Ak budete držať diétu v nevhodnom čase, môžete lekárovi nechtiac skomplikovať diagnostiku. Rozhodnutie o vhodnej diétnej stratégii, či už ide o expozíciu alebo elimináciu konkrétnych potravín, by malo byť vždy presne stanovené lekárom.

POTVRDÍ ALERGIU

1. Kožný test Na predlaktie sa nakvapkajú roztoky alergénov, do každej kvapôčky sa potom jemne pichne tak, aby sa narušila pokožka. Výsledok testu je známy do 15 až 20 minúť. Pozitívny test vyzerá ako popŕhlenie či poštípanie komárom.

2. Test z krvi Z krvného odberu sa stanovujú špecifické protilátky, ktoré sú zamerané na konkrétny alergén – v tomto prípade histamín.

POTVRDÍ INTOLERANCIU

1. Test z krvi Zisťuje sa aktivita enzýmu, ktorí rozkladá histamín. Vyšetrenie je vhodné s odstupom času zopakovať, najlepšie do 48 hodín od objavenia sa prejavov.

2. Eliminačno-expozičný test Vylúčia sa potraviny, nápoje a požívatiny, ktoré obsahujú zvýšené množstvo histamínu. Keď dôjde k zmierneniu alebo vymiznutiu prejavov, po jednom sa začnú zaraďovať vynechané potraviny a sleduje sa, či sa neobjavia ťažkosti.

3. Terapeutický test Histamínová intolerancia sa môže potvrdiť pomocou voľnopredajného prípravku, ktorý sa podáva súčasne aj s konzumáciou potravín bohatých na histamín. Ak príde k zlepšeniu, diagnóza je takmer istá.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #histamín #histamínová intolerancia #histamínová alergia