V ľudských ústach je mikrobiologicky dosť živo. Medzi zubmi a na ďasnách žije množstvo rôznych druhov baktérií. A tie je potrebné prostredníctvom pravidelného čistenia chrupu takpovediac „držať na uzde“. Kto si zle čistí zuby, alebo si ich nečistí vôbec, má v ústach doslova časovanú bombu. Zo zapáleného zuba totiž môže vzniknúť tzv. okoločeľustný absces (ohraničený hnisavý zápal) vyžadujúci akútnu operáciu.
„Prvý príznak naozaj vážneho problému pri bolesti zubov sú ťažkosti s prehĺtaním,“ píše MUDr. Suk. „My anestéziológovia nemáme tieto diagnózy v obľube, lebo pacienti k nám prichádzajú často na poslednú chvíľu a tesne predtým, ako ich opuchnutý hltan udusí,“ dodáva.
„Aj keď do nemocnice vyrazíte včas, okoločeľustný zápal má v zálohe ešte jednu vec – medzi hltanom a srdcom nie je pevná väzivová bariéra. Hrozí to zápalom medzihrudia, tzv. mediastinu, v ktorom sa nachádza srdce, priedušnica, pažerák. A vďaka takémuto zápalu sa môžete v priebehu jedného, dvoch dní ocitnúť u nás na resuscitačnom oddelení v kritickom stave. Nechcel by som ako paliatívny lekár chodiť za vašimi blízkymi a oznamovať im, že váš život sa končí doslova z plného zdravia, s výnimkou zubov, pretože ste sa udusili, alebo vám hnisá priestor okolo srdca. Čistite si zuby, choďte na dentálnu hygienu. Neodkladajte návštevu u zubára. A ak sa už dopracujete ku problému prehĺtať, volajte si sanitku,“ upozorňuje český anestéziológ.
„Vďaka za tento príspevok,“ reaguje stomatologička pôvodom zo Slovenska MDDr. Dominika Hulová. „Ľudia si predstavujú, že ústa sú oddelené od tela a hnilé zuby nemajú nič spoločné s ničím iným v tele. Nerozumiem, kde sa vzala táto povera, a prečo jej toľko ľudí verí. Mňa vydesil prípad dieťaťa, ktoré som musela akútne odsanovať (samozrejme, už len kliešťami), pre ochrnutie polovice tela vinou abscesu mozgu z pokazených mliečnych zubov. Zbytočná trauma pre dieťa, jeho rodičov, zdravotnícky personál, zbytočná punkcia mozgu, zbytočná narkóza, zbytočné predčasné odzubenie predškoláka.“ Dobrá správa je, že po odstránení pokazených zubov, hospitalizácii a nasadení antibiotík sa z toho dieťa dostalo. „Ale dobre vieme, že nie vždy to musí dopadnúť tak dobre a bez následkov,“ dodáva stomatologička.