Strašiak mužov - zväčšená prostata sa dá riešiť aj inak ako len operáciou

Slovenským mužom sa do ordinácií urológov veľmi nechce. Najčastejšie ich k návšteve špecialistu dotlačia manželky, ktoré už nedokážu zniesť neustále buntošenie, vzdychanie a chodenie na toaletu aj niekoľkokrát za noc.

14.11.2023 12:06
doktor, pacient, urológ, prostata, inkontinencia Foto:
Dnes máte pri zväčšenej prostate na výber z viacerých možností.
debata (1)

Preventívnu prehliadku u urológa absolvuje na Slovensku len 6 až 12 percent mužov ročne. Najčastejšie prídu do ambulancie až vtedy, keď majú problémy s močením, ktoré vo väčšine prípadov spôsobuje zväčšená prostata. Tá po šesťdesiatke potrápi až 50 percent mužov. Typickými príznakmi zväčšenej prostaty sú okrem nočného chodenia na toaletu, aj zvýšená denná frekvencia močenia, nutkanie na močenie, slabý prúd moču alebo pocit neúplného vyprázdnenia.

Dnes už máte na výber

Muži majú na výber z niekoľkých možností. Klasická metóda si vyžaduje celkovú alebo spinálnu narkózu, ktorá pre pacientov vo vyššom veku môže predstavovať riziko. Ďalším riešením, ako tento problém odstrániť, je metóda REZUM. Mini invazívny zákrok sa robí v ambulancii v lokálnej anestéze pomocou vodnej pary, ktorá sa zavedie cez močovú rúru. Trvá 5 až 30 minút a je bezbolestný.

Pre mužov je predstava zákroku cez močovú rúru, hoc by trval iba okamih, často nepredstaviteľná, najmä ak nemajú zatiaľ žiadnu podobnú skúsenosť. Existuje ale aj iné riešenie – u nás nová metóda ECHOLASER. Aj tento postup na zmenšenie prostaty sa vykonáva v ambulancii v lokálnej anestéze.

smiech, rande, láska, vzťah, muž a žena Čítajte viac V šesťdesiatke ju diagnostikovali De Nirovi, v 48. rokoch Benovi Stillerovi. Táto choroba je našťastie veľmi dobre liečiteľná, ak sa zistí včas

Výhody sú zjavné

„Doterajšie výsledky ukazujú, že Echolaser je nielen účinný, ale pre pacienta veľmi bezpečný,“ hovorí urológ Malek Chanawani z bratislavskej UROKLINIKY, kde budú jeden z najmodernejších zákrokov v oblasti mini invazívnej urológie vykonávať. „V porovnaní s metódou Rezum je hlavná výhoda v tom, že sa tenká ihla zavedie do prostaty cez kožu nad konečníkom. To je pre pacienta komfortnejšie, ako keď sa Rezum aplikator zavádza cez močovú trubicu,“ vysvetľuje Malek Chanawani, ktorý dlhé roky liečil mužov vo Veľkej Británii. Podľa doterajších dostupných výsledkov je aj podráždenie po zákroku Echolaserom – v podobe pálenie alebo rezanie pri močení, o niečo miernejšie.

Dá sa vyhnúť vyšetreniu cez konečník vďaka novému testu na odhalenie rakoviny prostaty?
Video
Slovenskí vedci sa postarali o výrazný pokrok v diagnostike rakoviny prostaty. Krvný test s názvom Giasay Prostate dokáže s najvyššou presnosťou odlíšiť nezhubné zväčšenie prostaty od rakovinového bujnenia. Viac o tom vo videu pre reláciu "Ide o zdravie" hovorí urológ z Bratislavy MUDr. Boris Kollárik. / Zdroj: TV Pravda

Ako to bude bolieť?

„V niektorých krajinách sa Echolaser začal používať aj na liečbu rakoviny prostaty. Kritéria pre takúto liečbu však bývajú vopred prísne stanovené,“ vysvetľuje Malek Chanawani. U nás sa zatiaľ tento postup využíva len na liečenie zväčšenej prostaty.

Cez kožu nad konečníkom (cez hrádzu) sa do prostaty zavedie tenká dutá ihla, cez ktorú sa zavedie laserové vlákno. Napojí sa na laserový generátor a procedúre sa môže začať. Trvá len okolo 15 minút. Zákrok nie je bolestivý. Väčšina pacientov pociťuje po zákroku len mierny diskomfort, ktorý sa dá kontrolovať tabletkami proti bolesti.

Laserové vlákno je len na jedno použitie, preto si ho pacient musí platiť sám. Štandardná cena zákroku sa pohybuje okolo tri tisíc eur.

Rekonvalescencia je veľmi krátka. Pacient sa môže hneď po odchode z ambulancie zapojiť do bežnej dennej aktivity. „Ani obmedzenie pri pohlavnom živote nie je žiadne a samotný zákrok nemá vplyv na sexuálne funkcie,“ ubezpečuje mužov urológ Malek Chanawani.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #novinka #urológ #prostata