Je to na antibiotiká? Ukáže domáci CRP test

Ešte predtým, ako sa vyberiete k lekárovi, si môžete orientačnú diagnostiku urobiť sami doma.

30.11.2023 12:22
kašeľ, nádcha, chrípka, vírus, žena, choroba Foto:
Domáci test CRP napovie, či ide o bakteriálnu alebo vírusovú nákazu.
debata

Nákupným hitom v lekárňach sú v čase viróz orientačné domáce CRP testy, pomocou ktorých si chorý sám zistí, či potrebuje na liečbu svojho ochorenia antibiotiká alebo musí infekciu len vyležať bez liekov na predpis.

S rozoznaním vírusovej infekcie od bakteriálnej môže pomôcť vyšetrenie C-reaktívneho proteínu, takzvaného CRP. „Jeho hladina začína stúpať šesť až 12 hodín od začiatku zápalového procesu,“ vysvetlila farmaceutka Jana Dubajová z lekárne Dr. Max v Žiline.

Rozlíšenie pôvodcov infekcie je dôležité pre správnu liečbu a pomáha predchádzaniu zbytočnému užívaniu antibiotík. Farmaceutka priblížila, že hladina CRP dosahuje maximum po uplynutí 24 až 48 hodín od začiatku zápalového procesu a k poklesu dochádza približne do štyroch až piatich dní.

„Normálna hladina CRP v krvi je asi jeden až päť miligramov na liter (mg/l), ale pri bakteriálnej infekcii sa môže zvýšiť až tisícnásobne," povedala farmaceutka. Vyšetrenie sa robí z kvapky krvi z prsta. Pri infekciách horných dýchacích ciest s dobou trvania príznakov viac ako jeden deň sa považuje za hraničnú hodnotu CRP 50 mg/l u dospelých a starších detí a 25 mg/l u mladších detí. Tieto hodnoty svedčia o vírusovej, respektíve miernej bakteriálnej infekcii, ktorá by sa už mala liečiť antibiotikami.

Pozor na falošné výsledky

„Príčinou zvýšeného CRP sú okrem bakteriálnych infekcií aj otrava krvi, tuberkulóza, Crohnova choroba, reumatoidná artritída, reumatická horúčka, ale tiež fajčenie, tehotenstvo a ťažká podvýživa,“ doplnila Jana Dubajová. Hodnota proteínu sa môže meniť aj v závislosti od aktuálnej výšky krvného tlaku, od miery únavy, psychického stavu či od toho, či ste konzumovali kávu alebo alkohol.

Meranie hodnoty CRP pomáha predchádzaniu zbytočnému užívaniu antibiotík pri vírusových infekciách. „Zbytočným užívaním antibiotík sa oslabuje imunitný systém, pretože negatívne pôsobia na črevnú mikroflóru. Zvyšuje sa nebezpečenstvo vzniku rezistencie, čiže odolnosti baktérií proti antibiotikám, čo má za následok dlhšiu hospitalizáciu pacientov, zvýšenú úmrtnosť, ale aj vyššie náklady na liečbu,“ upozornila Jana Dubajová.

debata chyba
Viac na túto tému: #antibiotiká #CRP