Pôrodník Záhumenský: Každý tretí cisársky rez sa robí úplne zbytočne

Už každé tretie dieťa sa u nás narodí cisárskym rezom. A z tohto počtu celá tretina nemá opodstatnenie.

13.12.2023 06:00
Jozef Zahumensky Foto:
Cisársky rez zachraňuje životy, avšak robí sa aj zbytočne, upozorňuje lekár Jozef Záhumenský.
debata (2)

Cisárske rezy síce zachraňujú životy detí i matiek, avšak často sa robia zbytočne, a vtedy naopak zdravie mamičiek aj ich potomkov môžu poškodiť. Upozorňuje na to Jozef Záhumenský, prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a Univerzitnej nemocnice Bratislava v Nemocnici Ružinov.

„U nás sa viac ako tretina cisárskych rezov robí neindikovane (lekársky nepodložene). Viete si predstaviť, že by sa iná vážna operácia vo viac ako tridsiatich percentách robila pacientom zbytočne? Pričom by mala vážne následky na zdravie dvoch ľudí. Na Slovensku kolíše frekvencia cisárskych rezov v pôrodniciach od 16 do 52 percent. Niečo sa robí úplne zle, ak na rovnakej populácií ľudí máte takýto rozptyl,“ je presvedčený lekár, ktorému aktuálne vyšla kniha pre širokú verejnosť Pôrodníctvo pre každého – odpovede na vaše otázky.

Ako lekár vysvetľuje, veľa dôvodov k cisárskemu rezu dnes už nemá opodstatnenie: „Indikácie k cisárskemu rezu ako očná indikácia, rôzne diskopatie v minulosti (súhrnné označenie degeneratívnych zmien medzistavcových platničiek), skolióza, epilepsia a podobne už nemajú v modernej medicíne miesto. Prirodzený pôrod je fyziologický dej, a až ho úplne zavrhneme, vyprodukujeme vážne chorú populáciu ľudí. Ďalšia vec, prvý pôrod cisárskym rezom znižuje počet detí v rodine. Rodina, kde sa prvé dieťa narodí cisárskym rezom, má iba zriedkakedy tri deti, a to len v prípade, ak žena druhé dieťa porodí prirodzene,“ ozrejmuje gynekológ a pôrodník. Existuje aj vyššie riziko úmrtia plodu v maternici po predchádzajúcom operačnom pôrode.

Cisárske rezy sa na Slovensku robia zbytočne aj preto, že pôrod sa často predčasne umelo vyvoláva, hoci ženine pôrodné cesty ešte na to nie sú pripravené. Lieky na vyvolanie pôrodu tak nezaúčinkujú a ako ďalší krok prichádza práve cisársky rez. A napokon, istá časť zbytočných cisárskych rezov sa robí na želanie samej ženy, prípadne si tak niektorí zdravotníci uľahčujú a urýchľujú prácu.

„Často sa ľudia pýtajú, prečo považujem za dôležité udržanie adekvátnej frekvencie cisárskych rezov na pracovisku, veď dôležitý je dobrý koniec. Tento príklad mi napadol: máte dve chirurgické kliniky, každá ošetrí sto ľudí s bolesťou brucha. Z nich má 15 pacientov zápal appendixu (slepého čreva) a 85 je úplne zdravých. Klinka A spraví 19 appendektómií (operačné riešenie zápalu slepého čreva), teda štyrom ľuďom zbytočne, klinika B spraví 48 appendektómií (33 ľuďom zbytočne). Všetci sú vyriešení, nikto nezomrel, koniec dobrý. Ale operovaní majú vyššiu šancu na infekciu rany a trombózu. Z dlhodobého hľadiska majú riziko zrastov a máme dôkazy, že appendektómia zvyšuje riziko rakoviny hrubého čreva aj kardiovaskulárnych chorôb,“ upozorňuje lekár.

Väčšie riziká

Chirurgický zákrok prináša oveľa väčšie komplikácie na strane ženy ako vaginálny pôrod. Patria sem napríklad krvácanie, poškodenie močového mechúra alebo tenkého čreva, infekcia či zápal jazvy, ktorá už na bruchu zostáva.

Spôsob narodenia môže mať negatívny vplyv aj na budúce zdravie dieťaťa. „Deti rodené cisárskym rezom majú vyššie celoživotné riziká rôznych ochorení,“ vysvetľuje lekár. Vedecké štúdie napríklad ukázali, že v črevách majú iné bakteriálne zloženie ako deti narodené prirodzene. Tie, ktoré prišli na svet vaginálnou cestou, sa počas pôrodu stretli s mikrobiómom matky, zatiaľ čo deti narodené cisárskym rezom skôr s nemocničnými mikróbmi.

Optimálny stav bakteriálneho osídlenia má pritom kľúčový význam nielen pre zdravie tráviaceho traktu, ale aj celého organizmu. Deti rodené cisárskym rezom majú aj odlišné mikrobiálne osídlenie dutiny ústnej, čo vedie k častejším kazom v detskom veku. Ďalej sú podľa štúdií náchylnejšie k poruchám imunity, infekciám, alergiám, astme, obezite. Diskutuje sa aj o vplyve cisárskeho rezu na neurologické problémy či výskyt cukrovky.

„Asi každý chápe, že nie každé dieťa, ktorému odoprieme prirodzené narodenie, bude mať ochorenia. Ale je to o rizikách, nie všetci fajčiari majú rakovinu pľúc a nie všetci obézni cukrovku. A znova zdôrazňujem, že cisársky rez je operácia, ktorá na svete zachránila najviac ľudí. Rovnako ako antibiotiká. Ale keď sa nadužíva, vzniká vážny problém. Rovnako ako u antibiotík,“ podotýka Jozef Záhumenský.

Počty cisárskych rezov treba zverejňovať

Lekár je presvedčený, že nemocnice by mali povinne zverejňovať podiel cisárskych rezov. Dnes takú povinnosť nemajú. I na základe tejto informácie by sa tehotné ženy mohli rozhodnúť, či chcú rodiť v zariadení, kde je štatisticky vyššia pravdepodobnosť, že pôrod skončí operačne.

„Treba zverejňovať výsledky pôrodníc a treba motivovať primárov a prednostov, aby tejto problematike venovali náležitú pozornosť. Nielen raz za rok na celoslovenskej analýze v starobylom zatuchnutom kine na Orave smutne konštatovať, že zase mala naša pôrodnica 47 percent, ale čo už máme robiť. Moje volanie po udržaní adekvátnej frekvencie operačných pôrodov je zároveň volaním aj po humanizácií našich pôrodníc a po vzdelávaní zdravotníkov,“ zdôrazňuje Jozef Záhumenský.

16 731 cisárskych rezov

Z celkového počtu nemocničných pôrodov sa v roku 2021 celkom 67,3 percenta z nich (37 827) skončilo prirodzenou, vaginálnou cestou. Vo zvyšných 32,7 percente pôrodov (18 356) však už išlo o operačný pôrod, a to najčastejšie práve cisársky rez. Zo 16 731 pôrodov cisárskym rezom bolo 54,3 percenta zákrokov indikovaných ešte pred pôrodom. Celkom 23,8 percenta vyplynulo z akútnej situácie počas pôrodu a 21,9 percenta z akútnej situácie pred pôrodom.

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba
Viac na túto tému: #pôrod #tehotenstvo #cisársky rez