Rakovinu má Karol III. v rodine. Windsorovci sa však pýšia aj génmi dlhovekosti

Britskému kráľovi Karolovi III., ktorý bojuje s onkologickým ochorením, môže nádej do žíl vliať aj vedomie, že jeho predkovia sa v dobrom zdraví často dožívali veľmi vysokého veku. Jeho babička prekročila stovku, hoci predtým dvakrát prekonala práve rakovinu.

10.02.2024 11:00
alžbeta Foto:
Kráľovná Alžbeta II. so synom, dnešným kráľom Karolom III., na archívnej snímke.
debata

Britský kráľ Karol III. trpí onkologickým ochorením, oznámil pred pár dňami Buckinghamský palác. Prišlo sa na to počas monarchovej hospitalizácie v nemocnici, kde mu operovali zväčšenú prostatu. Podrobnosti o diagnóze kráľovská rodina nezverejnila, nemá sa však týkať operovanej prostaty, ale iného orgánu. Britský premiér Rishi Sunak oznámil, že rakovinu sa podarilo odhaliť v štádiu, keď ju možno úspešne riešiť.

Britský kráľ už začal s liečbou, napriek ochoreniu sa chce venovať niektorým pracovným povinnostiam a verí, že rakovinu dokáže poraziť. Nádej mu do žíl môže vliať aj vedomie, že jeho predkovia sa v dobrom zdraví dožívali často veľmi vysokého veku, a to dokonca aj napriek prekonanému onkologickému ochoreniu. Britský panovnícky rod sa celkovo vyznačuje dlhovekosťou, čo je okrem genetiky určite dané aj výnimočnou zdravotnou starostlivosťou, ktorej sa šľachticom dostáva.

Dve rakoviny? Žiadny problém…

Kráľova babička, matka nedávno zosnulej panovníčky Alžbety II., dokonca zomrela vo veku takmer 102 rokov po tom, čo v dávnejšej minulosti dvakrát prekonala onkologické ochorenie. To, že kráľovná matka bojovala s rakovinou, sa poddaní, mimochodom, dozvedeli až sedem rokov po jej skone v roku 2002. Vo veku 66 rokov jej zistili nádor na hrubom čreve a ako 78-ročnú ju postretla rakovina prsníka, ochorenia však úspešne prekonala.

Nie každý v panovníckej rodine Windsorovcov mal však také šťastie. S rakovinou pľúc sa trápil Karolov dedko, kráľ Juraj VI. Bol vášnivým fajčiarom a kvôli onkologickému ochoreniu mu museli odstrániť jednu časť pľúc. Cigarety mu privodili aj kôrnatenie tepien, bezprostrednou príčinou jeho smrti už v 56 rokoch tak bol infarkt. Dožil sa najmenej zo všetkých panovníkov rodu a na trón po ňom nastúpila vo veku len 25 rokov jeho dcéra Alžbeta II.

Britain Royals Christmas Čítajte viac Ak vás trápia problémy s močením, urobte to ako kráľ Karol III.

Na rakovinu, tentokrát pažeráku, zomrel ďalší vášnivý fajčiar, kráľ Eduard VIII. Dlho si však na tróne nepobudol, opustiť ho musel v roku 1936 kvôli zamýšľanej svadbe s neurodzenou a rozvedenou Američankou Wallis Simpsonovou. Keďže lásky sa vzdať odmietol, po abdikácii nastúpil na trón jeho brat, už spomínaný kráľ Juraj VI.

Choroby vládnucu dynastiu neobchádzajú ani v súčasnosti, princezná Kate sa podrobila zákroku v oblasti brucha, konkrétnu diagnózu však nezverejnili. Rakovinu kože diagnostikovali pred krátkym časom Sarah Fergusonovej (64), vojvodkyni z Yorku. Bývalá manželká britského princa Andrewa, mladšieho kráľovho brata, si pritom len pred pol rokom vypočula od lekárov správu, že trpí rakovinou prsníka, našťastie v ranom štádiu.

Dlhovekosť v génoch

Na druhej strane sa veľa príslušníkov dynastie dožilo či dožíva veľmi vysokého veku. Ako uvádza internetová encyklopédia Wikipédia, celkom dvadsaťosem členov britskej kráľovskej rodiny sa dožilo veku 80 alebo viac rokov. Asi nikoho neprekvapí, že z tohto počtu bolo 20 žien a len osem mužov. Desať šľachticov zomrelo vo veku viac ako 90 rokov a dve ženy prekročili stovku. Zaujímavou je tiež informácia, že osemnásť členov pochádzalo priamo z vládnucej dynastie a desať sa do nej priženilo či vydalo.

Kráľovná Alžbeta II. zomrela vo veku 96 rokov. Foto: SITA
alžbeta II., alžbeta, Kráľovná Alžbeta II. zomrela vo veku 96 rokov.

Najdlhšie žijúcim členom britskej kráľovskej rodiny bola princezná Alica, ktorá sa vydala za syna kráľa Juraja V. Dožila sa takmer 103 rokov, zomrela v roku 2004. Hneď za ňou nasledovala Alžbeta, kráľovná matka. Na svete si pobudla takmer 102 rokov. Jej dcéra, nedávno zosnulá Alžbeta II., sa rovnako dožila úctyhodného veku, presne 96 rokov a 140 dní. Mimochodom, bola vôbec najdlhšie panujúcim britským monarchom, na tróne strávila 70 rokov a 214 dní.

V súčasnosti je najstarším členom šľachtického rodu Windsorovcov Katharine, vojvodkyňa z Kentu. Manželka princa Edwarda, bratranca zosnulej Alžbety II., bude mať krásnych 91 rokov už čoskoro, oslávi ich 22. februára. Prajeme všetko najlepšie!

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #rakovina #kráľovná Alžbeta II. #Windsor #rakovina pľúc #rakovina pažeráka #Karol III