Nemožno vylúčiť zavlečenie nebezpečnej nákazlivej choroby na Slovensko

Minulý rok na Slovensku potvrdili šesť prípadov osýpok. Od apríla 2023 do februára 2024 Úrad verejného zdravotníctva SR neeviduje žiadne nové prípady. Vzhľadom na pokles zaočkovanosti nie je však možné vylúčiť ďalšie zavlečenie osýpok a ich šírenie u nezaočkovaných osôb na našom území.

18.02.2024 12:00
lekár, doktor, nemocnica, choroba Foto:
Osýpky sú veľmi nákazlivým ochorením.
debata

Počet prípadov osýpok v Európe sa vlani od januára do októbra zvýšil takmer tridsaťnásobne v porovnaní s rokom 2022. Oznámila to Svetová zdravotnícka organizácia, ktorá zároveň vyzvala na „naliehavú“ očkovaciu kampaň.

Úrad verejného zdravotníctva kontinuálne monitoruje situáciu v súvislosti s výskytom osýpok aj mimo SR prostredníctvom Európskeho systému rýchleho varovania (EWRS). „Regionálne úrady verejného zdravotníctva sú informované o mimoriadnych udalostiach zaznamenaných v systéme EWRS, napríklad ak by sa objavil prípad osýpok na medzinárodnom podujatí, na ktorých by boli prítomní aj účastníci zo Slovenska,“ ozrejmila hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR Daša Račková.

„Vzhľadom na pohyb osôb medzi krajinami a pokles zaočkovanosti v Slovenskej republike na celoslovenskej, krajskej či okresnej úrovni pod 95 percent (pokles kolektívnej imunity) nie je možné vylúčiť ďalšie zavlečenie osýpok a ich šírenie u nezaočkovaných osôb na našom území," dodala hovorkyňa.

osýpky, dieťa, infekcia, Čítajte viac Osýpky nie sú banálnym detským ochorením

Povinné očkovanie

Na Slovensku je od roku 1969 zavedené povinné pravidelné očkovanie detí proti osýpkam. V súčasnosti sa prvá dávka podáva najskôr v prvý deň 15. mesiaca života a najneskôr v 18. mesiaci života dieťaťa. Druhá dávka sa podáva v piatom roku života. „Nezaočkované dieťa môže ochorieť na mnohé závažné infekčné choroby a je vystavené vysokému riziku poškodenia zdravia," poznamenala Daša Račková.

K téme pravidelného povinného aj dobrovoľného očkovania má Úrad verejného zdravotníctva vytvorenú aj samostatnú webovú stránku www.ockovaniechrani.sk. Na regionálnych úradoch verejného zdravotníctva sú tiež zriadené poradne očkovania, kde sa rodičia môžu o očkovaní bezplatne informovať. Úrad zároveň v tomto roku plánuje pokračovať v kampani na podporu povinného očkovania detí proti závažným infekčným ochoreniam.

Osýpky patria k najnákazlivejším ochoreniam a rýchlo sa šíria vzduchom najmä medzi neočkovanými ľuďmi, stačí kýchnutie či zakašľanie. Často sa začínajú vysokou teplotou a vyrážkou, ktorá sa vytratí do desiatich dní. Spôsobujú časté komplikácie, ako sú zápaly priedušiek, pľúc i centrálneho nervového systému, ktoré môžu byť aj smrteľné.

debata chyba