Ťažkosti s prehĺtaním
Problémy s prehĺtaním či dokonca viaznutie sústa môžu poukazovať na nádorové ochorenie v oblasti krku, pažeráka či žalúdka. Nádor obmedzuje prechod potravy a spôsobuje uvedené ťažkosti.
Rakovina krku sa ďalej prejavuje bolesťami v tejto časti tela, nehojacimi sa vredmi či výrastkami v ústnej dutine alebo krku, zväčšením lymfatických uzlín, oslabením hlasu (chrapot, neschopnosť hovoriť nahlas) alebo krvácaním z úst či hrdla.
Onkologické ochorenie pažeráka sa zasa manifestuje bolesťou pri prehĺtaní, nepríjemnými pocitmi na hrudníku (bolesť, pálenie), úbytkom hmotnosti, zvracaním a nevoľnosťou či krvácaním z pažeráka. Krvácanie je v oboch prípadoch už známkou pokročilejšieho ochorenia.
Iné príčiny: Netreba sa hneď desiť, že máte onkologické ochorenie, hoci ani iné diagnózy nie sú príjemné. Za ťažkosťami s prehĺtaním môže stáť aj refluxná choroba pažeráka, zápal hltana, takzvaná achalázia (porucha, ktorá ovplyvňuje svaly dolnej časti pažeráka a spôsobuje ich zúženie) alebo neurologické problémy ako Parkinsonova choroba.
Vracanie po jedle
Jednorazovo môže ísť o diétnu chybu, avšak ak sa vracanie opakuje častejšie, zbystrite a radšej sa nechajte vyšetriť. Vaše kroky by mali smerovať do ambulancie gastroenterológa. Vracanie po jedle môže byť príznakom rakoviny žalúdka.
Toto ochorenie spôsobuje rôzne tráviace problémy vrátane nevoľnosti a ťažkostí s trávením potravy, čo môže nakoniec viesť k vyvráteniu prijatého jedla. Rakovina žalúdka sa ďalej môže prejavovať bolesťami v tejto oblasti najmä po jedle, stratou chuti do jedla, problémami s prehĺtaním, úbytkom hmotnosti, vracaním krvi, stolicou čiernej farby (ide o takzvanú melénu) či únavou a slabosťou.
Rakovina žalúdka je zradná v tom, že sa nemusí dlho nijako prejavovať a keď sa objavia výraznejšie symptómy, môže už byť neskoro. Všímajte si preto aj nenápadných zmien vo svojom trávení.
Iné príčiny: Môže ísť o reflux, achaláziu, vred v žalúdku či pažeráku alebo o takzvanú gastroparézu, jednoducho povedané ochromenie svalov žalúdka, kvôli čomu sa neskoro vyprázdňuje, potrava v ňom stojí a následne ju postihnutý môže vyvrátiť.
Nechutenstvo
Nechutenstvom sa prejavuje veľa druhov onkologických ochorení, medzi najčastejšie patria rakovina pažeráka, žalúdka, pankreasu, hrubého čreva, pečene, ale aj pľúc a lymfóm (onkologické ochorenie lymfatického systému).
Napríklad väčšie nádory v hrubom čreve môžu blokovať normálny priechod potravy črevami. Táto nepriechodnosť spôsobí pocit plnosti a nechutenstvo. Ďalej nádory v čreve môžu produkovať určité chemické látky, ktoré negatívne ovplyvňujú chuť do jedla.
Iné príčiny: K nechutenstvu môžu viesť aj bežné infekčné ochorenia, poruchy štítnej žľazy, ochorenia gastrointestinálneho traktu (vredy, chronické zápalové ochorenia čriev ako Crohnova choroba a ulcerózna kolitída, zápal žalúdka či reflux), cukrovka, psychické problémy, užívanie niektorých liekov alebo hormonálne zmeny počas tehotenstva, menopauzy alebo puberty.