Keď chirurg vôbec nemusí stáť nad operovaným pacientom... Na Slovensku vzniklo nové centrum robotickej chirurgie

V Univerzitnej nemocnici Martin (UNM) otvorili Centrum robotickej chirurgie. Ako prví na Slovensku zaradili do programu robotických operácií hrudníkovú chirurgiu.

10.03.2024 16:00
roboticke centrum martin Foto:
Martinská nemocnica otvorila robotické centrum.
debata

Nemocnica využíva systém Da Vinci najnovšej generácie Xi, ktorý umožňuje veľmi presné a detailné operovanie pokročilých chirurgických výkonov v hrudníku.

„Ide o miniinvazívny prístup, ktorý si vyžaduje tréning. Obrovskou výhodou je, že robotika poskytuje operatérovi excelentný pohľad na operačné pole v 3D HD obraze s niekoľkonásobným zväčšením. Chirurg má k dispozícii veľké množstvo detailov. Robotické inštrumenty umožňujú precízne pohyby, ktoré imitujú pohyby ľudskej ruky," priblížil prednosta Kliniky hrudníkovej chirurgie Anton Dzian.

nemocnica Žilina Čítajte viac Dobrá práca! Pacientku v Žiline operoval čisto ženský tím, u nás je to rarita

Robotika zdokonaľuje prácu chirurga

Robotika chirurga nenahrádza, ale zdokonaľuje jeho prácu a poskytuje mu detailný, priam mikroskopický pohľad na operačné pole. „Robotický systém v rámci UNM aktuálne okrem hrudníkovej chirurgie využíva aj všeobecná a brušná chirurgia, urológia a gynekológia. Nemocnica plánuje do robotiky časom zapojiť aj ďalšie pracoviská," dodala Zuzana Marčeková z oddelenia marketingovej komunikácie UNM.

Operácia pomocou robota. Foto: Univerzitná nemocnica Martin
roboticke centrum martin 1 Operácia pomocou robota.

Robotický systém Da Vinci Xi nemocnica používa vďaka spolupráci s Jesseniovou lekárskou fakultou (JLF) Univerzity Komenského (UK) v Martine, ktorá ho získala z Európskych štrukturálnych a investičných fondov.

„Som hrdý na JLF, ktorá je v mnohých veciach vzorom pre celé Slovensko. Vďaka nej môžeme otvoriť pracovisko miniinvazívnej personalizovanej chirurgie. Ide o spojenie vedy, výskumu, inovácií a poskytovania zdravotnej starostlivosti pacientom, čím je maximálne naplnený koncept univerzitnej zdravotnej starostlivosti," povedal rektor UK Marek Števček.

operácia, Rooseveltova nemocnica Čítajte viac Pacienta po vážnej nehode zachránila unikátna operácia na urgentnom príjme

Eliminácia prenosu infekcie

Skúsenosti s robotickými operáciami priblížil prednosta gynekologicko-pôrodníckej kliniky UNM a prodekan JLF UK Kamil Biringer. „Systém umožňuje operovať bez toho, aby operatér stál priamo nad operačnou ranou, čím sa okrem iného eliminuje akékoľvek riziko prenosu infekcie z pacienta na personál. K systému sa dokonca možno pomocou telemedíciny pripojiť aj diaľkovo. Okrem prínosu pre pacienta je obrovským prínosom edukácia zdravotníckeho personálu. Dnes máme v UNM k dispozícii sedem kompletných operačných tímov z rôznych odborností," uviedol.

debata chyba
Viac na túto tému: #operácia #chirurg #chirurgia