„Neodborne a s humorom by sme mohli povedať, že u niektorých jedincov alergia na prácu určite existuje,“ uvádzajú s trochou zveličenia odborníci zo stránky Alergológovia a imunológovia Slovenska. V skutočnosti nič také v odborných lekárskych knihách nenájdeme.
„Avšak existuje niečo, čo sa nazýva alergia na pracovné prostredie alebo závažná alergia na pracovisku, a to obvykle vo forme astmy. Oba prípady môžu byť považované za typ alergickej reakcie spojenej s prácou. Toto ochorenie nie je alergiou voči práci samotnej, ale voči alergénom alebo alergickým podnetom v pracovnom prostredí,“ vysvetľujú lekári.
Tieto alergény môžu zahŕňať chemikálie, dym, prach, výpary, plesne, zvieracie alergény a iné látky. Ľudia, ktorí majú genetickú náchylnosť na alergie alebo astmu, sú logicky náchylnejší aj na rozvoj alergie na pracovisku.

Kašeľ, svrbenie očí či výtok z nosa
Príznaky alergie na pracovisku môžu zahŕňať kašeľ, dýchavičnosť, opakované záchvaty astmy, svrbenie očí a výtok z nosa. Ak tieto symptómy pozorujete najmä vo svojom pracovnom prostredí, stojí za to zamyslieť sa, kde môže byť príčina a čo sa s tým dá robiť. Niekedy pomôže len zmena práce alebo aspoň zmena pracoviska.
„Tieto príznaky sa zhoršujú počas práce a môžu sa zlepšiť počas víkendov alebo dovoleniek, keď nie je človek vystavený alergénom v pracovnom prostredí. Najznámejšou je takzvaná astma pekárov. Je to alergia, ktorá vzniká na základe pravidelného vdychovania alergénov z pšeničnej múky pri práci v pekárni,“ objasňujú odborníci.
U niektorých ľudí môže mať táto alergia až takú závažnú formu, že je im uznaná ako choroba z povolania.
(Zdroj: Alergológovia a imunológovia Slovenska)