Chlieb môže byť toxický, aj keď to nevidíte. To, čo vyzerá ako múka, je pleseň

Ak budete chlieb vhodne skladovať, vydrží vám v dobrom stave aj štyri či päť dní. Vyhnite sa hlavne vlhkosti a prílišnému teplu. Chladnička ale nie je dobrý nápad, ako sa plesniam ubrániť.

11.04.2024 10:00
chlieb Foto:
Chlieb je dôležité správne skladovať.
debata

Ako to robíte u vás doma? Necháte chlieb v igelitovom vrecúšku, v ktorom ste si ho priniesli domov z pekárne či potravín? Nie je to však to najlepšie riešenie.

Najdôležitejšia zásada znie: uchovávajte chlieb v suchom prostredí. Vlhkosť, ale aj prílišné teplo môžu podporovať rast plesní. Najlepšie je, keď bochník chleba zabalíte do suchej, bavlnenej a vyžehlenej utierky a následne ho ešte vložíte do chlebníka.

Utierku ideálne po troch dňoch vymeňte za novú, čistú a chlebník pravidelne umývajte. Výbornú dezinfekciu poskytne octový roztok. Okrem toho, že vďaka uchovávaniu v utierke a chlebníku sa na chlebe nebude tvoriť pleseň, bude sa aj menej drobiť, nestvrdne tak rýchlo a kôrka zostane vláčna.

potraviny, plesen Čítajte viac Plesne, baktérie, kvasinky? Ako sa kazia potraviny

Po dvoch dňoch vzniká riziko

Chlieb môžete, samozrejme, skladovať aj v igelitovom vrecku, avšak v tom prípade vrecko na niekoľkých miestach prepichnite a chlieb zjedzte čím skôr, najlepšie do dvoch dní. Už po tomto čase sa na chlebe môže objaviť takzvané mycélium (podhubie, zhluk vzájomne prepletených vlákien charakteristických pre huby), ktoré nie je veľmi viditeľné. Ľahko si ho zameníte s múkou na chlebe.

Z mycélia potom rastú plesne. Typickou je zelená pleseň penicilium, ktorá za jeden deň vyrastie až o dva milimetre. Zelená farba na povrchu je znamením, že pleseň sa už rozrástla aj dovnútra. Chlieb je z hľadiska plesní absolútne bezpečný len deň či dva, s pribúdajúcim časom sa riziko ich vzniku zvyšuje, vhodné skladovanie ho môže podstatne znížiť.

žena, chladnička, jedlo, strava Čítajte viac Bezpečnosť na tanieri: Viete správne skladovať potraviny?

Alergie, infekcie, poškodenie pečene…

Pleseň na chlebe môže spôsobiť viacero zdravotných komplikácií, napríklad alergické reakcie ako sčervenanie pokožky, svrbenie, začervenanie a opuchnutie očí, kýchanie a dokonca problémy s dýchaním.

Niektoré druhy plesní produkujú toxíny nazývané mykotoxíny. Ak sa tieto toxíny dostanú do tela, spôsobujú zažívacie problémy, zvracanie, hnačku, poruchy pečene. V prípade dlhodobého pôsobenia sa stávajú karcinogénnymi.

Niekedy vyvolávajú toxíny produkované plesňami konkrétne choroby, ako napríklad aflatoxikózu, ktorá môže napadnúť pečeň a byť aj smrteľná. Plesne na chlebe môžu byť ďalej nositeľmi rôznych mikróbov, ktoré spôsobujú infekcie, a to najmä u osôb s oslabeným imunitným systémom.

mrazena zelenina, zelenina, hrášok, mrkva, kukurica, zdravá výživa Čítajte viac Ako dlho môžu v mrazničke zostať mäso, zelenina či hotové jedlá? Oveľa kratšie, ako si myslíme

Do chladničky radšej nie

Veľa ľudí ako prevenciu pred vznikom plesní uchováva chlieb v chladničke. Proti plesniam to síce funguje, avšak nie vždy. Ak chlieb uchovávate v plastovom vrecúšku, môže sa v ňom kondenzovať vlhkosť. Plus takto chlieb rýchlejšie tvrdne a stráca aj na chuti. Ak chcete rast plesní zastaviť chladom, lepšou voľbou je chlieb nakrájať a šupnúť do mrazničky, kde v dobrom stave vydrží niekoľko mesiacov.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #chlieb #plesne #toxíny #vlhkosť