Čo naozaj znamená logo žaby na potravinách? Nie, hmyz ani vakcínu do nich nepridávajú

Symbol žaby na potravinách neznamená, že obsahujú hmyz, škodlivé látky ako herbicíd atrazín, kovový prvok meď, formu uhlíka grafén alebo dokonca mRNA vakcínu, ktorá sa používa v prípade očkovania proti covidu. Ako to už býva, pravda je oveľa prozaickejšia.

15.04.2024 06:00
rainforest alliance Foto:
Logo žabky neznamená prítomnosť škodlivých látok.
debata (5)

V poslednom období sa na sociálnych sieťach i v reťazových e-mailoch šíri hoax, že výrobky s vyobrazenou žabou a nápisom Rainforest Alliance (Aliancia pre dažďové pralesy) obsahujú veľké množstvo škodlivých látok a predovšetkým hmyz.

Šampúchy či pazúchy - je ekologická kozmetika voňavá a pomáha viac zdraviu človeka či zdraviu zeme?
Video
Zdroj: TV Pravda

V skutočnosti však ide o logo neziskovej organizácie, ktorá si už od roku 1987 dala za cieľ podporovať vo svete ekologické poľnohospodárstvo, životné prostredie, zodpovedné podnikanie a sociálne práva farmárov.

Logo žabky najčastejšie spotrebitelia vidia na banánoch, káve, kakau či čaji. A potom ešte prípadne na výrobkoch, ktoré tieto komodity majú vo svojom zložení. Môže ísť napríklad o čokoládu či čokoládové cukrovinky, sušienky, raňajkové cereálie s čokoládou, nanuky, oriešky, konzervované ovocné nápoje a podobne.

Sladkosti bez chémie: Domáce cukríky bez umelín, pre radosť aj na boľavé hrdlo Čítajte viac Toto sú najhoršie potraviny a nápoje pre vaše zuby. Radšej sa im vyhnite

„Tento znak na potravinách spotrebiteľa informuje, že daný výrobok bol vyrobený s ohľadom na udržateľnosť a dodržiavanie štandardov na ochranu prírody a ľudských práv,“ informuje česká Štátna poľnohospodárska a potravinárska inšpekcia.

Prísne kontroly

Jednou z povinností fariem podľa vysvetlenia inšpekcie napríklad je udržiavať prírodný lesný porast zo 40 percent v tieni alebo poľnohospodári majú zakázané upravovať prírodné vodné cesty.

„Medzi ekonomické a sociálne štandardy patrí zákaz detskej práce, adekvátne platové ohodnotenie, stanovenie maximálnej týždennej pracovnej doby a ďalšie,“ uvádza nepravdivá informácie inšpekcia na pravú mieru.

Aliancia vykonáva u farmárov, ale aj v továrňach, ktoré logo žaby používajú na svojich produktoch, každoročný prísny audit. Dokonca aj obaly výrobkov a všetky komunikačné materiály musia byť ekologické a udržateľné. Nemusíte sa teda báť konzumovať potraviny či potravinárske produkty so symbolom žaby. Neobsahujú žiadne škodlivé látky, ale je to práve naopak, sú kvalitnejšie ako bežne predávané potraviny.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #udržateľnosť #ekológia áut