Kliešťová invázia sa začína

Stačí ísť na prechádzku do lesa, vypustiť psa na nepokosený trávnik alebo vyjsť na záhradu a domov sa môžete vrátiť s čiernym pasažierom.

09.05.2024 15:00
Zdravie kliešte Foto: ,
Predlžuje sa aj sezóna, počas ktorej sú kliešte aktívne, hoci vzhľadom na tohtoročnú zimu sa sezóna kliešťov technicky vlastne ani neskončila.
debata

Krátke mierne zimy, rýchle otepľovanie na jar a dlhé teplé jesene sú hotovým inkubátorom pre kliešte. Čím je prostredie teplejšie a vlhkejšie, tým rýchlejšie sa dokončí ich životný cyklus a sú pripravené nájsť si hostiteľa.

Vplyvom globálneho otepľovania sa sťahujú čoraz severnejšie a do vyšších nadmorských výšok. „V podstate sú už aj v Tatrách. Okrem skalnatých častí hôr sa môžu vyskytnúť naozaj všade,“ hovorí Mária Kazimírová z Ústavu zoológie Slovenskej akadémie vied.

darcovstvo krvi, odber krvi, krv, ruky, srdce, srdiečka, žily Čítajte aj Keď sa krv zblázni... Kedysi obávanú chorobu dnes už vieme liečiť, dostať ju však nechce nikto

Predlžuje sa aj sezóna, počas ktorej sú kliešte aktívne, hoci vzhľadom na tohtoročnú zimu sa sezóna kliešťov technicky vlastne ani neskončila. „Monitorovali sme sezónnu aktivitu kliešťov v okolí Bratislavy a priamo v mestských parkoch, kde sa kliešte vyskytovali aj počas zimy.

Spolupracovali sme aj s poľovníkmi, ktorí nám poskytli kože ulovených zvierat, na ktorých boli kliešte prítomné aj počas tohtoročných len niekoľkých mrazivých dní. Niektoré boli na svojich hostiteľoch prichytené, iné po nich dokonca lozili,“ spomína vedkyňa.

Podľa odborníčky zatiaľ kliešťov nie je viac ako vlani. Bežne sa s nimi však môžeme stretnúť už aj v záhradách. „Tam, keď je anglický trávnik, by sa im nemalo dariť. Vyhovujú im kríky a vyššia tráva. Do záhrady ich môžu preniesť drobné hlodavce, ježkovia, jašterice aj vtáky.“

Najčastejšie ochorenia

Ak sa na vás prisaje kliešť, je nevyhnutné ho čo najrýchlejšie odstrániť. Drobný živočích môže prenášať bakteriálne ochorenie lymská borelióza.

Ak sa vám na tele do niekoľkých dní alebo týždňov od uhryznutia objaví typický červený fľak alebo máte príznaky podobné chrípke, je nevyhnutná liečba antibiotikami, aby sa predišlo komplikáciám, ktoré môžu trvať roky.

Odhaduje sa, že u 40 percent ľudí sa červený fľak vôbec neobjaví a príznaky nastúpia oveľa neskôr, keď sa už infekcia mohla v tele rozšíriť.

Ak ochorenie nie je správne diagnostikované a liečené, môže spôsobovať množstvo závažných chronických symptómov vrátane artritídy a poškodenia nervov či srdcového svalu. Choroba sa v tele nemusí prejaviť hneď a niektoré z jej príznakov môžu pripomínať príznaky iných stavov.

Na rozdiel od lymskej boreliózy sa proti kliešťovej encefalitíde môžeme dať zaočkovať. Ide o vážne akútne infekčné ochorenie vírusového pôvodu, na ktoré neexistuje liečba.

Postihuje centrálnu nervovú sústavu – mozog a miechu. Medzi dlhodobé následky ochorenia patria bolesti hlavy, únava, poruchy pamäti, koncentrácie, dlhodobé neurologické problémy až ochrnutie. Ochorenie môže v rizikových prípadoch skončiť úmrtím. Výskyt ochorenia má za posledné desaťročie rastúci trend.

„Vírus kliešťovej encefalitídy sa môže prenášať aj pitím čerstvého, tepelne nespracovaného ovčieho či kozieho mlieka alebo zjedením výrobkov z takéhoto mlieka, ako sú napríklad syry alebo bryndza.

Vlani sme počas leta zaznamenali epidémiu kliešťovej encefalitídy na Horehroní, ktorá bola spojená práve s konzumáciou výrobkov z nepasterizovaného ovčieho mlieka. Pre ochorenie bolo vtedy hospitalizovaných 28 ľudí.

Ani jeden z pacientov nebol očkovaný proti kliešťovej encefalitíde,” upozornila hlavná hygienička SR Tatiana Červeňová.

Surové ovčie alebo kozie mlieko preto treba pred konzumáciou prevariť. Syr vyrobený zo surového mlieka je zas potrebné opiecť z oboch strán. Vírus kliešťovej encefalitídy sa ničí pri teplote 70 stupňov.

K nákaze dochádza priemerne týždeň až dva po prisatí infikovaného kliešťa alebo po konzumácii tepelne nespracovaného mlieka alebo mliečnych výrobkov z infikovaného zvieraťa. Inkubačný čas však môže byť v rozmedzí 2 až 28 dní.

Foto: SHUTTERSTOCK
Zdravie kliešte

Monitoring kliešťov

V Zoologickom ústave SAV v súčasnosti vyvíjajú aplikáciu na monitorovanie výskytu kliešťov, do ktorého by vedci chceli zapojiť občanov z celého Slovenska. „Ľudia budú môcť posielať fotografie kliešťov, ktoré nájdu.

Zaznamenávať sa bude poloha aj miesta výskytu, či ich našli na vegetácii, na sebe, na zvierati,“ vysvetľuje doktorka Kazimírová. Týmto spôsobom by mohol byť zmapovaný výskyt kliešťov, ale ak ľudia budú kliešte posielať aj poštou, aj nákazy v rôznych oblastiach.

semienka, semená, olej, omega-3 mastné kyseliny Čítajte aj Konope vie zlepšiť zdravie. Kľúčové sú semienka

„V súčasnosti aplikáciu ešte testujeme, ale na jeseň by sme ju chceli predstaviť verejnosti. Pripravujeme aj mapu výskytu kliešťov na základe starších údajov, ale i novších, ktoré, dúfame, že týmto spôsobom získame od ľudí, “ hovorí vedkyňa.

Ochorenie Kliešťová encefalitída Lymská borelióza
Spôsobuje ju vírus borélie
Orgány, ktoré postihuje mozog, miecha, mozgové obaly celý organizmus
Prenos prisatím kliešťa konzumáciou nepasterizovaného mlieka nakazených zvierat
Čas prisatia do 1 h okolo 24 h
1. fáza ochorenia pripomína chrípku, sprevádzanú bolesťami svalov a hlavy, zvýšenou teplotou okrúhla začervenaná škvrna na koži v mieste prisatia kliešťa s priemerom až 15 cm, najčastejšie sa prejaví horúčkou, únavou, bolesťami svalov a kĺbov, môže sa vyskytnúť pocit obmedzenej hybnosti šije, bolesti svalov a kĺbov, začervenanie spojiviek alebo zväčšenie lymfatických uzlín
2. fáza s odstupom niekoľkých dní sa stupňujú bolesti hlavy, poruchy pamäti, dezorientácia, závraty, poruchy spánku, poruchy vedomia
Následky 85 % pacientov trpí postencefalitickýcm syndrómom, 26–46 % dlhodobé následky 10 % trvalé ochorenie chrbtice prechod do chronického štádia, postihnutie srdcového svalu alebo centrálneho nervového systému
Liečba neexistuje antibiotiká
Očkovanie áno neexistuje

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #prevencia #kliešte #lymská borelióza #borelióza