Dôležitá správa pre alergikov: sezóna brezy končí, nahradí ju peľ tráv

Prudké ochladenie sprevádzané nočnými mrazmi a zrážkovou činnosťou spôsobilo v uplynulých dňoch výrazný pokles denných koncentrácií peľu v ovzduší.

25.04.2024 01:00
alergia, nádcha, fúkanie nosa Foto:
Jar je krásna, ale silných alergikov neteší.
debata

Pokračovala sezóna brezy, jej peľ spolu s peľom duba a ihličnanov z čeľade borovicovitých dominoval takmer na celom území Slovenska.

Imunoalergológ: Čo urobiť, ak máte anafylaktický šok? Takto si pichnite injekciu adrenalínu
Video
Zdroj: TV Pravda

Najvyššie denné koncentrácie peľu brezy zachytili v Banskej Bystrici a Nitre. Peľ duba dosiahol najvyššie hladiny v Banskej Bystrici a Bratislave. Začali kvitnúť ihličnany z čeľade borovicovitých, ktorých veľké peľové zrná možno v najbližšom období očakávať vo forme žltých povlakov na autách i parapetoch.

alergia, peľ, nádcha Čítajte viac Účinnú terapiu na alergickú nádchu užíva málokto. Neliečená alergia sa však rozvíja do astmy

Najvýznamnejší alergén

„Sezóna brezy sa pomaly končí, jej peľ v alergiologicky významných denných koncentráciách môžeme očakávať najmä v severných častiach Slovenska. V krátkom čase ju nahradí ďalší silný alergén, a to peľ tráv z čeľade lipnicovitých, ktorý sa stane najvýznamnejším alergénom na ďalšie obdobie. Vyššie denné koncentrácie môže dosiahnuť aj peľ buka, duba, borovicovitých a v teplejších oblastiach i pŕhľavovitých,“ avizovala Janka Lafférsová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici.

debata chyba
Viac na túto tému: #alergény #peľová alergia