Epidemiologička Zuzana Krištúfková: Všetky ochorenia, proti ktorým sa u nás očkuje, sú závažné

„Vyvolávanie strachu z očkovania má za cieľ prilákať k sebe ľudí, ktorí tejto emócii podľahnú, a s ktorými sa potom ľahko manipuluje aj v iných otázkach,“ hovorí známa epidemiologička Zuzana Krištúfková.

20.06.2024 06:00
Dieťa očkovanie zdravie Foto:
V mnohých európskych štátoch funguje register očkovaných, ktorý eviduje každé očkovanie a ľudí na preočkovanie pozýva.
debata (3)

Na Slovensku od začiatku roka evidujeme 390 prípadov čierneho kašľa, v susedných Čechách je to až 880 prípadov. Prekonanie ochorenia ani očkovanie v detskom veku dlhodobo nechránia. Kedy by sme sa mali dať preočkovať?

Proti čiernemu kašľu sa očkuje povinne. Základné očkovanie sa skladá z troch dávok, ktoré dieťa dostane v treťom, piatom a jedenástom mesiaci života. Potom sa povinne preočkováva v šiestom a trinástom roku života.

My odporúčame, aby sa mladí dospelí dali preočkovať v 23. až 25. roku života ešte v starostlivosti pediatra, a potom v dospelosti spolu s preočkovaním proti tetanu a záškrtu v 30., 45., 60. a 75. roku života.

lekárka, pacient, prehliadka, zdravotníctvo Čítajte aj Nádej pre ľudí chorých na rakovinu. Táto vakcína učí telo, ako bojovať proti zhubným bunkám

Na malé deti dohliadajú rodičia, ako je to u dospelých? Upozorní nás na to všeobecný lekár alebo si to musíme strážiť sami?

V mnohých európskych štátoch funguje register očkovaných, ktorý eviduje každé očkovanie a ľudí na preočkovanie pozýva. Na Slovensku je na spustenie takejto služby už všetko pripravené, zatiaľ sa však na to nenašli finančné prostriedky.

Musíme sa tak spoliehať na evidenciu všeobecných lekárov prvého kontaktu a vlastné záznamy, ktoré si vedieme ako očkovaní občania.

Iba proti týmto trom ochoreniam by sme sa mali dať v dospelosti preočkovať? Všetky tri patria k povinným očkovaniam?

V dospelosti je povinné preočkovanie proti tetanu a záškrtu každých 10 až 15 rokov hradené zo zdravotného poistenia. V súčasnosti odporúčame k tomuto očkovaniu pridať aj preočkovanie proti čiernemu kašľu.

Na Slovensku je registrovaná očkovacia látka, v ktorej sa nachádzajú všetky tri zložky. Rozdiel medzi dvojzložkovou očkovacou látkou proti tetanu a záškrtu a trojzložkovou si však musíme doplatiť.

Bolo by dobré, keby poisťovne hradili preočkovanie proti všetkým trom chorobám. Určite by to bolo lacnejšie ako samotná liečba.

Vedeli ste, že povinné očkovanie v detskom veku vás nechráni po celý život? Aké ochorenia by ste si mali dať preočkovať a čo sa stane, ak tak neurobíte?

Čierny kašeľ netrápi len Čechy, ale aj Rakúsko a Nemecko, je to problém migrácie alebo nezaočkovanej populácie?

Príčin tohto stavu je viac. Migrácia v tom ale nezohráva významnú úlohu. Problémom je stále sa zväčšujúca skupina neočkovaných detí.

Aj keď sa počet rodičov, ktorí odmietajú svoje deti dať očkovať, z roka na rok výrazne nemení, počty neočkovaných z jednotlivých ročníkov narodenia sa sumujú, a preto skupina neočkovaných narastá.

Ďalším problémom je ubúdanie imunity po očkovaní, aj po prekonaní ochorenia. Je to možno aj preto, že v bordetelle – baktérii, ktorá spôsobuje čierny kašeľ, sa odohrávajú určité zmeny, prispôsobuje sa a snaží sa zlepšovať svoj potenciál, aby mohla postihnúť väčšie množstvo ľudí.

Ďalším faktorom, ktorý ovplyvňuje nárast chorobnosti, je podľa mňa zlepšenie povedomia o tejto chorobe a tým aj zvýšená návštevnosť u lekárov a zlepšenie diagnostiky.

Ako nám môže pomôcť očkovanie proti čiernemu kašľu?

Ľudia, ktorí boli v minulosti základne očkovaní, môžu síce ochorieť, ale klinický priebeh u väčšiny nie je vážny, o čom svedčia nízke počty hospitalizovaných.

Prejavuje sa najčastejšie dlhotrvajúcim kašľom, na ktorý nezaberajú antibiotiká. Kašeľ totiž spôsobuje toxín, ktorý zotrváva dlho v krvi, a nie baktéria, ktorá 21 dní od začiatku ochorenia vymizne.

Ľudia dnes už vedia, že dlhotrvajúci vysiľujúci kašeľ môže byť „čierny kašeľ“, navštívia lekára, ktorý ho diagnostikuje a tým sa dostanú do evidencie.

V Nemecku sa rozhodli plošne preočkovať všetkých dospelých. Uvažuje sa o tom aj u nás?

Preventívne opatrenia, akým je aj očkovanie, je vždy výhodnejšie prijímať ešte predtým, ako sa „niečo stane“. Preto by bolo dobré, keby poisťovne začali platiť preočkovanie proti čiernemu kašľu aj dospelým osobám.

To je prvý krok. Druhý je zabezpečiť dostatok očkovacej látky. To je v kompetencii ministerstva zdravotníctva a podľa mojich informácii už na tom pracuje.

A ďalším krokom je informovať vhodným spôsobom verejnosť a aktivizovať všeobecných lekárov pre dospelých. Tak sa vytvoria podmienky na preočkovanie dospelých, čo by určite spomalilo šírenie.

V USA zaviedli plošné očkovanie tehotných žien, aby chránili novorodencov pred čiernym kašľom. Ako to funguje?

Ochorenie najťažšie prebieha u neočkovaných. Najmladšie deti ohrozuje na živote. Podľa našich analýz 85 % detí, ktoré ochoreli v prvom roku života, teda keď ešte neoslávili ani prvé narodeniny, bolo hospitalizovaných, väčšinou na jednotkách intenzívnej starostlivosti.

Tieto deti ešte nie sú chránené kompletným očkovaním tromi dávkami a ako zisťujeme, veľa z nich nedostalo ani jednu dávku, hoci by už mali. Chrániť ich vieme jedine tak, že zaočkujeme matku na konci tehotenstva.

Matka prenesie protilátky svojmu dieťaťu a ochránime tak nielen matku, ale aj jej dieťa. Očkovacia látka je neživá a pre tehotné ženy bezpečná. Očkuje sa na konci tehotenstva, keď je vývoj dieťaťa v matke takmer ukončený.

Prečo je dôležité dodržiavať presné poradie a vek, kedy sa jednotlivé vakcíny v detstve aplikujú?

Stretávame sa s tým, že matky posúvajú očkovanie na neskorší vek, zdá sa im, že dieťa je na očkovanie ešte malé. Neuvedomujú si, že také malé dieťa je aj vo vysokom riziku nakazenia a ťažkého priebehu ochorenia.

Ubezpečujem všetkých, že očkovací kalendár je na Slovensku zostavovaný epidemiológmi na základe vedeckých dôkazov a dlhoročných skúseností. Slovensko a bývalé Československo vždy patrili ku svetovej špičke v boji proti infekčným chorobám, a to najmä vďaka dobre nastavenému očkovaciemu kalendáru a vysokej zaočkovanosti.

choroba, dieťa, prechladnutie, nádcha, chrípka Čítajte aj Pri deťoch treba počas chrípkovej sezóny dbať na prevenciu, tieto tipy sa určite hodia

Bola a stále je za tým dlhodobá, systematická, odborná práca mnohých odborníkov, ktorú však nie je vidieť. A preto nie je ani docenená.

Existuje nejaké pravidlo, aká pauza by mala byť medzi očkovaniami? Čo ak sa napríklad chcem dať zaočkovať aj proti hepatitíde, aj proti kliešťovej encefalitíde?

Áno, sú presné pravidlá, ktoré závisia od toho, aká očkovacia látka sa aplikuje. Dve neživé vakcíny môžeme podať v akomkoľvek odstupe.

Ak máme časový stres, napríklad cestujeme, tak sa podávajú súčasne, každá do iného ramena. Ak podávam živú očkovaciu látku, tak po nej musím počkať štyri týždne, kým môžem podať akúkoľvek inú, alebo sa tiež môžu podať dve súčasne, každá do iného ramena.

Mal by sa podľa vás rozšíriť zoznam, na ktorom sú povinné očkovania?

V súčasnosti je trend nezvádzať ďalšie povinné očkovania, ale umožniť očkovanie tým, že ho uhradí zdravotná poisťovňa. Spoliehame sa na to, že každý preberie zodpovednosť za svoje zdravie a že rodičia preberú zodpovednosť za zdravie svojich detí.

Tak je to v súčasnosti s očkovaním proti ľudskému papilomavírusu (HPV), ktorý je zodpovedný za viac druhov rakoviny, najmä však za rakovinu krčka maternice u žien. Určite je to správny, moderný trend.

Na Slovensku však bude veľmi dlho trvať, kým dospejeme k takému uvedomeniu v celej populácii. V súčasnosti máme stále pomerne vysokú zaočkovanosť proti chorobám, pri ktorých je očkovanie povinné, ale veľmi nízku proti chorobám, kde sa očkovanie iba odporúča.

V štátoch, ktoré masívne očkovali ihneď po sprístupnení očkovacej látky proti HPV, majú už dnes výrazný pokles tohto ochorenia. Nám trvalo viac ako 15 rokov, kým sa podarilo zabezpečiť aspoň hradenie tohto očkovania.

A pritom každé ochorenie na rakovinu spôsobenú ľudským papilomavírusom je veľká ľudská tragédia a predstavuje nemalé finančné náklady na liečbu, ktoré mohli byť použité inde. Ako lekár sa s tým neviem stotožniť.

Ktoré očkovanie považujete za najviac prínosné?

Všetky ochorenia, proti ktorým sa u nás povinne aj nepovinne očkuje, sú závažné. Ak by neboli, nikto by proti nim nevyvíjal očkovaciu látku. Vývoj stojí veľa finančných prostriedkov, ľudského úsilia a času a nie vždy sa končí úspechom.

Pre ľudí je stále ťažko pochopiteľný koncept vytvárania kolektívnej imunity. Vedeli by ste ho jednoducho vysvetliť?

Kolektívnu imunitu alebo ochranu radi vysvetľujeme na osýpkach. Osýpky sú vysoko nákazlivé ochorenie. Kto ho neprekonal alebo nie je proti nim očkovaný, ten sa pri kontakte s chorým nakazí.

Osýpky spôsobuje vírus a ten pre svoj život potrebuje iný živý organizmus, vo vonkajšom prostredí zahynie. Ak sa dostane medzi vnímavé osoby, tak sa mu darí, prenáša sa z jedného neočkovaného človeka na druhého.

Ak však príde medzi ľudí, ktorí sú z väčšej časti odolní, teda očkovaní, nedarí sa mu a hynie. Očkované osoby bránia vírusu šíriť sa a nájsť takých, ktorí nie sú odolní – ktorí sa či už z dôvodu nízkeho veku, alebo závažného ochorenia nemohli dať očkovať.

Ale čím viac je v spoločnosti vnímavých – neočkovaných – ľudí, tým viac sa „otvárajú dvere“ pre vírus, aby sa v nej ďalej šíril.

V poslednom desaťročí sa zaočkovanosť postupne znižuje. Očkovanie odmietajú najmä rodičia detí. Prečo je to tak?

Tých dôvodov je viac. Mnohé ochorenia vďaka očkovaniu už nepoznáme, a preto ich nevnímame ako hrozbu. Znížením zaočkovanosti sa však ľahko vrátia aj so svojimi devastačnými následkami.

Druhou príčinou sú rôzne hoaxy a vyvolávanie strachu z očkovania. Majú za cieľ prilákať k sebe ľudí na základe emócií a strach o zdravie dieťaťa je tou najúčinnejšou emóciou.

S ľuďmi, ktorí tejto emócii podľahnú, sa potom ľahko manipuluje aj v iných otázkach.

Existuje spôsob, ako zmeniť prístup takýchto rodičov?

Strach o zdravie svojich detí vrátane strachu z očkovania je prirodzený a v tomto ohľade chápem každého rodiča. Dôležité je, ako s týmto strachom rodičia narábajú.

Našťastie, drvivá väčšina rodičov počúva svojho pediatra, ktorý ich pravdivo informuje o výhodách aj rizikách očkovania, a to na základe odborných dôkazov a svojich dlhoročných skúseností, čo sa pri vysokom vekovom priemere našich pediatrov nebojím povedať.

Robia úžasnú prácu, ktorú spoločnosť nedoceňuje. Na základe týchto informácií už rodičia sami zvážia, čo urobia. Napríklad si uvedomia, že dieťa oveľa ľahšie prekoná očkovanie ako nebezpečné ochorenie.

Vakcína / Očkovanie / Čítajte aj WHO: Očkovanie zachránilo za uplynulých 50 rokov najmenej 154 miliónov životov

Je možné takého rodiča presvedčiť?

S rodičmi treba komunikovať s porozumením a pravdivo. Dnes sú sociálne siete zaplavené informáciami všetkého druhu a rodič sa v nich ťažko orientuje.ä

Môže rodič povinné očkovanie odmietnuť?

Odmietnutie povinného očkovania sa berie ako priestupok. Rodičia zaplatia pokutu. Chcem však pripomenúť, že zaplatenie pokuty dieťa pred chorobou neochráni.

© Autorské práva vyhradené

3 debata chyba
Viac na túto tému: #prevencia #očkovanie #deti a choroby