Čierne uhlie, tiež nazývané aktívne uhlie, sa skladá z uhlíka a ďalších prídavných látok. Je schopné absorbovať mikroorganizmy (baktérie, vírusy), toxíny a nečistoty, ktoré sa zachytávajú na jeho povrchu. Tento proces sa dá prirovnať k magnetu, ktorý priťahuje kovové predmety.
Okrem zmiernenia či odstránenia hnačky a tráviacich problémov s tým spojených má aj ďalšie účinky. Môže sa použiť na nadúvanie, a to pre jeho schopnosť absorbovať plyny v tráviacom trakte. V niektorých prípadoch pomáha aj pri zápche, pretože absorbuje prebytočnú vodu v čreve a zväčšuje objem stolice, čo uľahčuje jej priechod. Účinky má aj pri prekyselení žalúdku.
Niektoré štúdie naznačujú, že pravidelné užívanie čierneho uhlia môže pomôcť znížiť hladinu cholesterolu v krvi, čo je prospešné pre zdravie srdca a ciev. V istých prípadoch sa čierne uhlie používa na liečbu ochorení pečene, pretože pomáha odstrániť niektoré toxíny z tela, čím sa zlepšuje funkcia pečene.
Aktívne uhlie sa často používa na čistenie vody. Jeho veľký povrch a schopnosť absorbovať toxíny z neho robia účinnú filtráciu. Uhlie sa používa aj na odstraňovanie zápachu v rôznych prostrediach, ako sú chladničky, kompostéry či obuv. Absorbuje pachy a znižuje ich koncentráciu vo vzduchu.
V kozmetickom priemysle našlo čierne uhlie využitie v produktoch na starostlivosť o pleť, ako sú masky a čistiaci gély, na odstránenie nečistôt a prebytočného oleja z pokožky.
Čítajte viac Čas agátu je tu, jeho kvety podporujú trávenie, zmierňujú reflux aj uľahčujú vykašliavanieMá zmysel ako prevencia na dovolenke?
Slováci často siahajú práve po čiernom uhlí ako po prevencii tráviacich problémov pred dovolenkou alebo počas nej. Odborný farmaceut Ondřej Pleskot to nepovažuje za dobrý nápad.
„Neuvážená konzumácia čierneho uhlia ako nepremyslenej prevencie môže organizmus výrazne oslabiť. To dovolenkárovi prinesie tak trochu opičiu službu. Čierne uhlie totiž na seba viaže nielen zlé látky, ale v prípade jeho pravidelného užívania bez indikovaného problému aj pre človeka prospešné vitamíny a minerálne látky,“ vysvetľuje odborník.
„Ak existuje niečo, čo by som v rámci prevencie pred tráviacimi problémami na dovolenke poradil, tak sú to probiotiká. Nasaďte ich dva až tri týždne pred odchodom na dovolenku v bežnom dávkovaní. Prvý až tretí deň pobytu dávku zdvojnásobte. Od štvrtého dňa až do návratu domov užívajte opäť bežnú dávku,“ odporúča Ondřej Pleskot.
Opatrne ale pri ich prevoze a skladovaní. Probiotiká sú živé priateľské baktérie, patria do chladného prostredia. Mali by teda byť súčasťou dovolenkovej lekárničky, ale určite nie vo vyhriatom kufri auta.
Čítajte viac Upravia trávenie, znižujú krvný tlak a odstránia nielen bolesť zubov. Ktoré koreniny to dokážu?Vedľajšie účinky
Užívanie aktívneho uhlia môže viesť k tmavozelenej až čiernej stolici, nezľaknite sa preto, ak ju uvidíte v toaletnej mise. Ďalej môže prípravok spôsobiť zápchu, ovplyvniť účinnosť niektorých liekov (znižuje okrem iného účinnosť antikoncepčných tabletiek), znížiť vstrebávanie niektorých vitamínov a minerálov alebo podráždiť tráviaci trakt v zmysle nevoľnosti, zvracania či pálenia záhy.
Čierne uhlie by nemali užívať celkom malé deti, zväčša je užívanie povolené od troch rokov, avšak len pod dohľadom lekára. Prípravok by sa mal užívať najviac dva dni pri akútnych hnačkách spôsobených diétnou chybou a pri menej závažných črevných infekciách spôsobeným vírusmi či baktériami a prejavujúcimi sa hnačkami, zvracaním, nechutenstvom či nevoľnosťou.
Ak hnačka ani po dvoch dňoch neustane, je už na mieste navštíviť lekára. Ak sa otrávite napríklad hubami, nepokúšajte sa problém riešiť použitím čierneho uhlia, ale radšej hneď vyhľadajte lekára.