Malá záhada. Semená topoľov dráždia alergikov, no v skutočnosti žiadnu alergiu nespôsobujú. Ako je to možné?

Topoľovú vatu pozná asi každý. Sú to lietajúce semienka topoľov, ktoré často veľmi dráždia alergikov. Práve kvôli alergii na mnohých miestach Slovenska vyrúbali tieto stromy. Zaujímavosťou však je, že topoľová vata alergiu vôbec nespôsobuje.

11.05.2024 10:00
alergia, peľ, nádcha Foto:
Topoľová vata síce nie je alergén, ale problémy vie urobiť.
debata

„Lietajúce semienka topoľov samy o sebe nie sú alergiologicky významné. Napriek tomu však dokážu počas peľovej sezóny zhoršovať stav alergikov,“ informuje Úrad verejného zdravotníctva SR. Ako ďalej vysvetľuje, „lietajúca vata spôsobuje mechanické podráždenie dýchacích ciest a zároveň býva nosičom peľových zŕn iných rastlín, obzvlášť silne alergizujúcich tráv­.“

Práve trávy, a to z čeľade lipnicovitých, sa stali najsilnejším a najvýznamnejším alergénom na ďalšie obdobie. Najvyššie denné koncentrácie peľu tráv zachytili v Banskej Bystrici a Nitre.

Pichanie do kože, fúkanie do trubice. U alergológa na vlastnej koži
Video
Zdroj: TV Pravda

V uplynulých dňoch sa v ovzduší na väčšine územia Slovenska vyskytovali vyššie denné koncentrácie peľu a spór. Dominovali ihličnany z čeľade borovicovitých spolu s peľom duba. Peľ ihličnanov z čeľade borovicovitých dosiahol najvyššie denné hladiny v Banskej Bystrici a Košiciach.

Unipharma, pr, nepouzivat Čítajte viac Jarné a letné alergie. Ako ich riešiť?

„V ovzduší a na trávnikoch vidíme aj semená topoľov. Na strednom a východnom Slovensku zas peľ ihličnanov vo forme žltého prášku pokryl autá, parapety i okraje mlák,“ uvádza Janka Lafférsová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici. „Stúpať bude aj množstvo peľu pŕhľavovitých, skorocelu i štiavu,“ dodáva.

debata chyba
Viac na túto tému: #peľová alergia