Slovensko je prvé na svete vo výskyte cirhózy pečene. Ľudovo sa tejto chorobe hovorí tvrdnutie pečene. Ide o konečné štádium, ku ktorému môže viesť prakticky každé chronické ochorenie tohto orgánu. U obéznych ľudí sa cirhóza pečene vyskytuje 6-krát častejšie ako v populácii s normálnou hmotnosťou alebo nadváhou a ochorenia pečene sú dokonca najčastejšou príčinou smrti dospelých na Slovensku vo veku 25 až 45 rokov. Dôvodom nelichotivých štatistík je najčastejšie konzumácia alkoholu a s ním súvisiaca alkoholová choroba pečene, ale rovnako tak sa pod ne môže podpísať aj nealkoholová tuková choroba pečene, ktorá sa označuje skratkou NAFLD.
Výskyt NAFLD sa zvyšuje na celom svete
NAFLD je označenie pre celý rad ochorení, ktoré sa od seba líšia aj svojou závažnosťou. Ešte pred pár desiatkami rokov bol ich výskyt zanedbateľný, dnes vo vyspelých krajinách postihujú 25 až 33 % dospelej populácie a tento trend sa len tak rýchlo nezastaví. Odborníci varujú, že NAFLD čoraz častejšie postihuje aj deti a príčina je rovnaká ako u dospelých – málo pohybu, vysokospracované potraviny, vysoký energetický príjem. „Pribúda ľudí, ktorí majú kilogramy navyše,“ vysvetľuje všeobecná lekárka Jana Bendová. „Keď zjeme veľa tuku, koluje ho veľa aj v krvi a ukladá sa do pečene a do ciev. Dostane sa do každej pečeňovej bunky a tie si potom nevedia plniť svoju úlohu na sto percent.“
Hromadenie tuku v pečeni môže ostať dlhé roky bez príznakov alebo bez povšimnutia. Čím neskoršie sa ochorenie odhalí, tým vyššie je riziko trvalého poškodenia pečene, ktoré nám už telo dá intenzívne najavo. „Príznaky bývajú veľmi nenápadné a môžu byť spoločné aj s inými ochoreniami – napríklad taká chronická únava. Cítite sa stále unavení a vyčerpaní? Môže to byť dôsledok priveľkého pracovného nasadenia, ale aj toho, že vaša pečeň nefunguje tak, ako má,“ uvádza príklady odborníčka. „Ľudia občas cítia aj pobolievanie alebo tlak pod pravým rebrovým oblúkom, niekoho môže nafukovať, inému horšie tráviť alebo sa dostaví pocit ťažoby v bruchu,“ vyratúva aj ďalšie nešpecifické prejavy.

Majte sa na pozore, ak…
Zvýšené riziko NAFLD hrozí ľuďom, ktorí sú obézni alebo majú nadváhu – najmä ak sa im tuk ukladá okolo pása. Podľa štatistík má nadváhu 60 až 70 % Slovákov v produktívnom veku a obezitou trpí 25 %. K ďalším rizikám patrí aj cukrovka 2. typu, pretože toto ochorenie ovplyvňuje spôsob, akým telo využíva inzulín a zrýchľuje proces, ktorým sa tukové bunky ukladajú v pečeni. K výpočtu zdravotných komplikácií môžeme pridať aj inzulínovú rezistenciu, ale aj syndróm polycystických vaječníkov, nedostatočne aktívnu štítnu žľazu, vysoký krvný tlak, vysokú hladinu cholesterolu, metabolický syndróm, čo je, zjednodušene povedané, kombinácia cukrovky, vysokého krvného tlaku a obezity, vek viac ako 50 rokov a fajčenie.
Ochorenie sa začína nenápadne
NAFLD sa vyvíja v štyroch hlavných štádiách: ľahké stukovatenie pečene sa nazýva steatóza, potom je to nealkoholová steatohepatitída (NASH), fibróza a napokon cirhóza. U väčšiny ľudí sa vyvinie len prvé štádium, zvyčajne bez toho, aby si to uvedomovali. Ak sa neodhalí a nezvládne, môže postupovať a nakoniec viesť k poškodeniu pečene. Cirhóza je najvážnejším štádiom, ktoré sa objavuje po rokoch zápalu, keď sa pečeň postupne zmenšuje, stáva sa zjazvenou a hrudkovitou. Toto poškodenie je trvalé a môže viesť k zlyhávaniu, keď pečeň prestáva správne fungovať, a napokon aj k rakovine pečene.
Ľahké stukovatenie pečene zvyčajne nespôsobuje žiadne škody. Problém je, že pečeň nebolí, a tak sa ochorenie nenápadne rozvíja. Ak ho lekár odhalí včas, pomocou zmeny životného štýlu sa môže bez následkov upraviť, pretože tkanivá v pečeni sa dokážu rýchlo regenerovať. Aby sa neskomplikovalo, treba dodržiavať tri základné veci: každodenný pohyb, udržiavať si zdravú hmotnosť a dbať o zdravé stravovanie.

Ako udržať pečeň v dobrej kondícii
Stukovatenie pečene môže odhaliť preventívna prehliadka u všeobecného lekára, ktorú nám zdravotné poisťovne hradia každé dva roky. Jej súčasťou je aj odber krvi, z ktorej lekár dá urobiť dva dôležité pečeňové testy – ALT a GMT. Je to preto, lebo NAFLD sa prejavuje zvýšenou hladinou enzýmov prítomných v pečeňových bunkách. Ak ste mali problém s pečeňou už v minulosti alebo má lekár podozrenie, že sa s pečeňou niečo deje, môže dať urobiť aj ďalšie pečeňové testy, alebo vás pošle na ultrazvuk. „Testy z krvi nám ukážu, ako pečeň funguje, a ultrazvuk, ako vyzerá. Pomocou ultrazvuku vidíme, či je pečeň zväčšená a stukovatená,“ vysvetľuje všeobecná lekárka Jana Bendová.
Stukovatenie pečene môže odhaliť preventívna prehliadka u všeobecného lekára. Jej súčasťou je aj odber krvi, z ktorej lekár dá urobiť dva dôležité pečeňové testy
Pacienti to zvyčajne počúvajú neradi, ale žiadna zázračná pilulka neexistuje. A to znamená námahu a sebazaprenie, aspoň na začiatku, lebo jedinou prevenciou NAFLD je zdravý životný štýl – zdravá, pravidelná a vyvážená strava, vyhýbanie sa priemyselne spracovaným potravinám, pravidelná fyzická aktivita – aspoň 30 minút miernej alebo 20 minút intenzívnej fyzickej aktivity minimálne 3-krát týždenne, alebo 10 000 krokov denne.
Opatrne s chudnutím
Pri NAFLD je dôležité zredukovať hmotnosť, už päť kilogramov sa môže významne prejaviť na zdraví pečene. Ale hoci je chudnutie prospešné, niektoré diéty – najmä s nízkym obsahom sacharidov a s vysokým obsahom tukov – môžu NAFLD, naopak, zhoršiť, pretože vyvolávajú inzulínovú rezistenciu. Bohužiaľ, ani mesačný „detox pečene“ a potom pokračovanie v návykoch, ktoré ostali v starých koľajach, nemá veľký význam.
Všeobecná lekárka Jana Bendová považuje detox pečene len za marketingovú bublinu: „Pravda je taká, že detox sa deje v našom tele každú minútu, každú sekundu a na starosti ho má práve pečeň. Pečeň spracúva cudzorodé látky a odpad, ktorý sa v našom tele vytvorí. Samozrejme, pečeni veľmi pomôže, keď zmeníme životný štýl, budeme zdravšie jesť a viac sa hýbať, ale túto zmenu nezbadáme už o týždeň alebo o dva, tá zmena musí byť dlhodobejšia,“ hovorí doktorka Bendová. Ideálne je, ak takúto zmenu prijmeme na celý život a nebudeme ju pociťovať ako obmedzovanie. Vo všeobecnosti sa odporúča stredomorská strava, strava bohatá na omega-3 mastné kyseliny. A ak chcete svoju pečeň odľahčiť, staňte sa vegetariánmi alebo vegánmi.