Vysoký príjem cukru: konzumácia rafinovaného cukru a kukuričného sirupu s vysokým obsahom fruktózy je nezdravá nielen pre zuby, ale aj pre pečeň. Cukor môže byť rovnako škodlivý ako alkohol, a to aj v tom prípade, že (zatiaľ) nemáte nadváhu.
Vysoký energetický príjem v strave: keď sa nadbytočný tuk začne hromadiť v pečeňových bunkách, vzniká NAFLD – nealkoholické tukové ochorenie pečene, pečeň sa zväčši a „opuchne“. Aj keď máte nadváhu, obezitu alebo cukrovku 2. typu, ešte nie je všetko stratené, svoj stav môžete zlepšiť alebo zvrátiť, ak si budete dávať pozor na stravovanie a pravidelne cvičiť.
Stres: aj dlhodobý stres, ktorému sme vystavení po niekoľko rokov, môže poškodiť pečeň. Niektoré štúdie preukázali vzťah medzi psychickým stresom a zdravotnými problémami s pečeňou.
Nedodržiavanie pitného režimu: voda pomáha detoxikovať naše telo a potrebuje ju aj naša pečeň, aby mohla dobre pracovať.
Príjem transmastných kyselín: čoraz častejšie siahame po balených a spracovaných potravinách, ale nadmerná konzumácia transmastných kyselín zvyšuje hladinu zlého cholesterolu v tele a znižuje hladinu dobrého cholesterolu, čo sa môže prejaviť nielen na zdraví pečene, ale aj srdca a ciev.
Čítajte viac Bolesti brucha, nafukovanie, zápcha, pocit plnosti, zvracanie. Tieto príznaky nepodceňujete, takto sa maskuje obávaná rakovinaRizikové faktory
Genetika – rodinná anamnéza tukového ochorenia pečene alebo obezity.
Metabolický syndróm – ide o celý súbor zmien v organizme následkom nadváhy a nezdravého životného štýlu, ktoré môžu viesť aj k srdcovým či cievnym chorobám vrátane mŕtvice, infarktu, či diabetu 2. typu.
Nadváha alebo obezita – ktoré sa prejavujú najmä ako tuk sústredený okolo pása, tzv. viscelárny tuk.
Inzulínová rezistencia – k tej dochádza, keď bunky tkanív nereagujú na inzulín – hormón, ktorý reguluje hladinu cukru v krvi. V podstate otvára dvere do buniek, ktoré glukózu využívajú ako zdroj energie. Ak pankreas uvoľňuje inzulín príliš často, citlivosť buniek na inzulín sa znižuje.
Diabetes 2. typu – postihuje všetky tkanivá a orgány v našom tele a medzi nimi aj pečeň. Zapríčiňuje to, že sa tuky ukladajú do pečeňových buniek rýchlejšie. NAFLD sa vyskytuje až u 70 % pacientov s cukrovkou. A platí to aj naopak, NAFLD je rizikovým faktorom pre rozvoj cukrovky.
- Vysoké hladiny tukov, najmä triglyceridov v krvi
- Syndróm polycystických vaječníkov
- Obštrukčná spánková apnoe
- Nedostatok pohybu