Delikátny problém, o ktorom sa v spoločnosti nehovorí. Zhoršuje ho vysedávanie na toalete

K vzniku hemoroidov môže prispievať nezdravý životný štýl, viac ako polovica ľudí s hemoroidmi alebo ich príznakmi má podľa dát sedavé zamestnanie či nadváhu. Z hľadiska prevencie je preto dôležitá redukcia sedenia, pravidelný pohyb či vyvážená strava.

14.05.2024 14:00
žena, práca, telefonovanie, písanie, kancelária Foto:
Dlhé sedenie nie je zdravé.
debata

Poukázali na to prednosta I. chirurgickej kliniky Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a Univerzitnej nemocnice Bratislava Marek Čambal a krajská odborníčka Ministerstva zdravotníctva SR pre gastroenterológiu Božena Pekárková.

Muži, vyhnete sa vyšetreniu cez konečník vďaka novému testu na odhalenie rakoviny prostaty?
Video
Zdroj: TV Pravda

„Je veľmi dôležité, aby sa človek preventívne chránil a naozaj sa vyvaroval dlhého sedenia, eliminoval aj takzvané vysedávanie na toalete. Neodporúča sa zdvíhanie ťažkých bremien a práca v podrepe. Pozor by sa mal dávať na análnu hygienu, ktorú netreba podceňovať, ale ani preháňať. K režimovým opatreniam patrí nepochybne i redukcia nadváhy," ozrejmil Čambal. Dôležitá je aj vyvážená strava s dostatkom vlákniny a tekutín.

Pekárková vysvetlila, že hemoroidy sú prirodzenou súčasťou tela. „Nachádzajú sa v análnej oblasti a okrem iného napomáhajú aj k udržaniu kontinencie, a to tak, že majú doplňujúcu tesniacu funkciu k análnemu zvieraču. Problém nastáva, keď hemoroidálne pletence opuchnú a zapália sa,“ spresnila s tým, že najčastejším príznakom ochorenia je svrbenie. Medzi ďalšie príznaky patrí bolesť v oblasti konečníka, pálenie, krvácanie či zápal.

toaleta, záchod, toaletný papier, WC sprcha, WC, hygiena konečníka Čítajte viac Na toalete by ste mali venovať pozornosť hygiene, nie telefónu

Dôležité režimové opatrenia

Zdôraznila, že včasná a komplexná liečba je dôležitá už od prvých príznakov. Liečbou je možné predlžovať obdobia pokoja a zmierňovať silu takzvaných atakov. Jej nevyhnutnou súčasťou sú pritom režimové opatrenia a už spomínaná zmena životného štýlu.

„Súčasťou liečby je aj systémová farmakoterapia, ktorá pozostáva z perorálne podaných liečiv – venofarmák pôsobiacich spevňujúco na steny ciev. Ako podporná liečba je zároveň vhodná lokálna farmakoterapia v podobe mastí, čapíkov a podobne, ktorá pomôže najmä rýchlo uľaviť od príznakov, ako sú svrbenie a bolesť,“ doplnila Pekárková. V niektorých prípadoch možno hemoroidy riešiť operačnou cestou.

debata chyba
Viac na túto tému: #hemoroidy #konečník