Tieto ochorenia čriev postihujú aj oči, kĺby či pokožku. Trpia nimi tisícky Slovákov

Počet pacientov s chronickými zápalovými ochoreniami čriev ako ulcerózna kolitída a Crohnova choroba počas najbližších desiatich rokov stúpne takmer o 30 percent. Príčina nárastu súvisí najmä s nezdravým životným štýlom, nedostatkom pohybu, obezitou či stresom.

15.05.2024 10:00
hrubé črevo, brucho, lupa, rakovina hrubého... Foto:
So zápalovými ochoreniami čriev sa dá dnes už dobre žiť.
debata

Ako priblížil prezident Slovenskej gastroenterolo­gickej spoločnosti (SGS) Tibor Hlavatý, týmito ochoreniami v súčasnosti trpí približne 15 000 Slovákov. Ich liečba však podľa jeho slov zaznamenala progres, vďaka čomu môžu pacienti prežiť normálny život.

Doc. Huorka: Aké výhody má DNA test pri vyhľadávaní prípadov kolorektálneho karcinómu?
Video
Zdroj: TV Pravda

„Ochorenia sa väčšinou liečia ambulantne. Pacienti s IBD (z anglického Inflammatory Bowel Disease ) ochoreniami sú zväčša sústreďovaní v ambulantných diagnostických centrách," uviedol. V súčasnosti sa využíva najmä biologická liečba. Preventívne opatrenia sú v prípade týchto ochorení podľa Hlavatého skôr hypotetické.

črevá, bolesť, brucho, žalúdok Čítajte viac Majú vaše črevá zápal, divertikuly či dokonca nádor? Ako sa odlišujú príznaky a ako sa líši diagnostika

Nepostihujú len tráviaci trakt

Predseda pracovnej skupiny pre IBD Slovenskej gastroenterolo­gickej spoločnosti Martin Huorka vysvetlil, že ochorenia sa netýkajú len tráviaceho traktu, ale postihujú aj oči, kĺby alebo pokožku.

„IBD ochorenie je tretia najvýznamnejšia prekanceróza a riziko rakoviny konečníka je u pacientov s ulceróznou kolitídou dvakrát vyššie ako u pacientov, ktorí toto ochorenie nemajú," ozrejmil. Vedúca lekárka Centra pre špecializovanú liečbu IBD Bezručova Anna Gojdičová upozornila, že IBD môže mať vplyv aj na fertilitu pacientiek.

črevá, brucho, brušné problémy Čítajte viac Najčastejšie ochorenia čriev. Patríte medzi ich "majiteľov"?

Predsedníčka pediatrickej sekcie SGS Iveta Čierna zdôraznila, že v nižšom veku býva ochorenie intenzívnejšie ako vo vyššom. Potvrdila, že rovnako ako u dospelých aj u detí sa tieto ochorenia vyskytujú najmä vo vyspelých krajinách. Priblížila, že u detí sa viac vyskytuje Crohnova choroba než ulcerózna kolitída. Tieto ochorenia môžu u detí spôsobiť napríklad oneskorenú pubertu.

debata chyba
Viac na túto tému: #Crohnova choroba #ulcerózna kolitída #zápal čriev