Ženy, ktoré dostali menštruáciu pred 12. rokom, majú nižšie riziko, že dostanú túto vážnu civilizačnú chorobu

Ženy, ktoré začali menštruovať už pred dovŕšením 12 rokov a zároveň u nich menopauza nastala v neskoršom veku, majú nižšie riziko rozvoja demencie. Ochranne má pôsobiť dlhšie vystavenie hormónu estrogénu počas života. Zistila to najnovšia štúdia.

16.05.2024 06:00
tampón, menštruácia, kalendár Foto:
Skorá menštruácia má chrániť mozog.
debata

Na posúdenie toho, ako estrogén ovplyvňuje riziko demencie, výskumníci analyzovali informácie z britskej Biobanky o 273 260 ženách vo veku 37 až 73 rokov. Ide o obrovskú biomedicínsku databázu.

Účastníčky uviedli údaje o tom, kedy dostali prvú menštruáciu, v akom veku prvýkrát porodili dieťa, v akom veku sa dostali do menopauzy alebo či a kedy podstúpili operačné odstránenie maternice alebo vaječníkov, čo tiež znižuje hladinu estrogénu v organizme. Odpovedali tiež na otázku, či niekedy užívali hormonálnu terapiu, ktorej cieľom je dodať estrogén telu zvonku. Z celkového počtu skúmaných žien sa počas trvania štúdie rozvinula demencia u 3 700.

Psychiatrička: Ku komu s depresiou? Psychiatrovi či psychológovi? Ako môže pomôcť praktický lekár?
Video
Zdroj: TV Pravda

Čo výskumníci z analyzovaných dát zistili? „Ženy, ktoré začali menštruovať vo veku 15 rokov alebo staršie, mali o 12 percent vyššie riziko demencie v porovnaní s tými, ktorých menštruácia začala, keď mali 12 rokov alebo menej,“ interpretuje závery magazín Health.com.

Ďalším výsledkom je, že ženy, ktoré si prešli menopauzou vo veku 50 rokov, majú až o 24 percent nižšie riziko demencie v porovnaní so ženami, ktoré prestali menštruovať vo veku 40 rokov.

„Účastníčky, ktoré mali v anamnéze hysterektómiu (odstránenie maternice) alebo odstránenie oboch vaječníkov, mali o osem percent zvýšené riziko demencie,“ ozrejmuje ďalej magazín. Vedecké zistenia boli publikované v časopisu American Journal of Geriatric Psychiatry.

staroba, pamäť, demencia, Alzheimer Čítajte viac Demencia? Tieto faktory ju môžu spustiť, veľa z nich máme vo vlastných rukách

Strach nie je namieste

Ženy, ktoré začali menštruovať neskôr, sa však nemusia obávať, že sa demencii nevyhnú. Do hry okrem pôsobenia hormónov vstupujú aj ďalšie silné faktory, ako sú genetická záťaž, nezdravý životný štýl (fajčenie, pitie alkoholu, sedavé zamestnanie, nedostatok pohybu), cukrovka, vysoká hladina cholesterolu, ale aj psychické faktory ako osamelosť či vysoká miera stresu.

Veľa prípadov tiež nemá vysvetlenie a súvisia jednoducho s vekom. V každom prípade na posúdenie súvislosti medzi estrogénom a rizikom demencie je potrebný ešte dôkladnejší výskum.

„Štúdia je zaujímavá najmä vzhľadom na to, že roky a roky sa ľudia pýtali, či estrogén nejako chráni mozgové bunky,“ uviedol Marian Schuda, medicínsky riaditeľ Centra Johna J. Gerlacha pre zdravie seniorov v americkom štáte Ohio.

žena, dôchodkyňa, pacient, demencia, alzheimer, choroba, staroba Čítajte viac Jednoduchý domáci test s hodinami napovie, či blízky trpí demenciou

Suzanne Gilberg-Lenzová, lekárka a autorka knihy Menopause Bootcamp, uviedla, že výskum potvrdzuje predpoklady, podľa ktorých estrogén ovplyvňuje zdravie mozgu: „Estrogén nie je kľúčový len pre reprodukčné zdravie, ale hrá významnú úlohu aj v mozgu, pričom ovplyvňuje kognitívne funkcie, ako sú pamäť, pozornosť a učenie.“

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #demencia #estrogén #menštruácia #menopauza