Predčasné úmrtie sa odvrátiť dá. Poznáme overené pravidlo, ktoré treba dodržiavať, nejde o nič náročné

Nedostatok telesného pohybu sa výraznou mierou podpisuje pod predčasné úmrtia a rôzne telesné i duševné choroby a poruchy. Upozornila na to vedúca fyzioterapeutka oddelenia fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie nemocnice v Bánovciach nad Bebravou Libuša Klamárová.

16.05.2024 15:00
staroba, dôchodok, pár, manželia, starci, pláž.... Foto:
Pohyb môže zabrániť predčasnému úmrtiu.
debata

„Ľudia stále viac skĺzavajú k sedavému životnému štýlu. Mnoho času trávime pri počítači alebo televízii. Príliš dlhé sedenie však môže negatívne ovplyvniť zdravie a dlhovekosť človeka," uviedla Klamárová. Fyzická aktivita by sa podľa nej mala stať súčasťou každodenného života, pretože pohyb podporuje krvný obeh, hladinu cukru, zlepšuje spánok, zabezpečuje zdravý rast a vývoj u mladých ľudí.

žena, telo, beh, bolesť, kĺby Čítajte viac Kĺby trápi opotrebovanie i zápal. Kedy majú šancu pomôcť lieky a lieky? A čo doplnky stravy?

Vplyv na psychiku

O pohybe sa v súvislosti s fyzickým zdravím rozpráva často, menej známy je jeho pozitívny vplyv na psychiku človeka. Pohyb je totiž skvelým pomocníkom proti stresu. „Keď je človek v strese, svaly na tvári, krku a ramenách môžu byť napäté, čo spôsobuje bolesti chrbta alebo hlavy. Pociťujeme vtedy tlak na hrudi či búšenie srdca, ale ničím neobvyklým nie sú ani nespavosť, pálenie záhy, bolesti žalúdka, hnačka alebo časté močenie. Prirodzenou a veľmi účinnou liečbou úzkosti a depresie je práve pohyb,“ ozrejmila odborníčka.

Klamárová zdôraznila, že akýkoľvek pohyb je lepší ako žiadny. „Aj obyčajná chôdza je prospešná a zvládnuteľná pre takmer všetky vekové kategórie. Namiesto výťahu choďte po schodoch, čas strávený s rodinou venujte napríklad turistike, vhodné je tiež bicyklovanie, plávanie. Pravidelná fyzická aktivita bude vítaným povzbudením vašej nálady, ale aj stavu celého organizmu,“ odporučila fyzioterapeutka.

debata chyba
Viac na túto tému: #pohyb #šport #predčasné úmrtie