Ako predísť hypertenzii? Vysoký krvný tlak je ako hadica, ktorou polievate záhradu

Predstavte si, že hadicou polievate záhradu. Ak ju prišliapnete, prúd vody sa zmenší, no tlak v hadici pred prekážkou, vašou nohou, stúpne. Podobne sa zvyšuje aj tlak v obehovom systéme, ak dôjde k zúženiu ciev.

18.05.2024 15:04
shutterstock 1931311493.jpg TT Foto:
Kedy ste si naposledy zmerali svoj krvný tlak? Viete, že by ste mali poznať tento údaj?
debata

Hypertenzia znamená trvalé zvýšenie krvného tlaku. V počiatočnom štádiu nemusíte pociťovať žiadne ťažkosti, a preto si vôbec nemusíte uvedomiť, že máte ťažkosti s krvným tlakom. Podľa odhadov Svetovej zdravotníckej organizácie až 46 percent dospelých netuší, že trpia hypertenziou. Komplikácie sa začnú objavovať postupne, vedú k vážnym zdravotným následkom a odvrátiteľným predčasným úmrtiam.

Hypertenzia nadmerne zaťažuje srdce, ktorého svalstvo musí vyvíjať viac námahy, aby dokázalo pumpovať krv v tele. Trpia aj cievy, ktorými sa krv v tele prepravuje – poškodzuje sa ich vnútorná výstelka, v dôsledku čoho sa v nich môžu usádzať tuky a vznikať krvné zrazeniny.

Ako si správne odmerať krvný tlak? Len neurobte nasledujúce chyby!
Video
Zdroj: TV Pravda

Poškodzuje nielen srdce

Vysoký krvný tlak tak spôsobuje okrem poškodenia srdca aj poškodenie mozgu, obličiek alebo očí. Zasiahnutý je celý krvný obeh, takže transport krvi, a tým aj kyslíka a živín od srdca k dôležitým orgánom prebieha ťažšie.

Ak sa na vysoký krvný tlak zavčasu nepríde a nelieči sa, môže mať tento stav za následok ischemickú chorobu srdca, infarkt myokardu či mozgovú mŕtvicu.

Vysokému krvnému tlaku sa často hovorí aj „tichý zabijak”, pretože značná časť ľudí zistí, že má vysoký krvný tlak, až keď ich nečakane postihne srdcový infarkt alebo mozgová mŕtvica.

Ak sa príznaky objavia, podľa WHO môžu byť varovaním prejavy ako ranné bolesti hlavy, krvácanie z nosa, nepravidelný tlkot srdca, zhoršenie zraku a bzučanie v ušiach.

Pred vážnymi následkami vysokého krvného tlaku sa môžete chrániť jedine tak, že ho včas zachytíte pomocou merania tlakomerom a podniknete kroky, ktorými znížite riziko zdravotných následkov hypertenzie.

tlak, vysoký tlak, meranie tlaku, doktor, pacientka Čítajte viac 9 rád, ako predísť vysokému krvnému tlaku

Ako predchádzať vysokému krvnému tlaku?

  1. Udržiavajte si primeranú telesnú hmotnosť, pozor na nadváhu a obezitu.
  2. Výrazne obmedzte príjem soli. Dospelí by mali denne prijať najviac päť gramov soli, čo je približne ekvivalent jednej čajovej lyžičky.
  3. Nefajčite, minimalizujte príjem alkoholu.
  4. Chráňte sa pred stresom, doprajte si dostatok oddychu a priestoru pre regeneráciu.
  5. Zlepšite si fyzickú kondíciu. Pasívny sedavý životný štýl obohaťte o aktívne činnosti, pri ktorých ste na nohách a v pohybe.
  6. Upravte si jedálniček. Mastné či vyprážané jedlá, polotovary, sladkosti a pochutiny vymeňte za stravu bohatú na čerstvú zeleninu, ovocie či orechy.
  7. Dbajte na dostatok pohybu. Činnosti ako pravidelné prechádzky, turistika, cyklistika, korčuľovanie či plávanie zlepšujú kvalitu života a podporujú zdravie.
  8. Pravidelne si kontrolujte krvný tlak, optimálne je meranie tlaku v domácom pokojnom prostredí, vždy v rovnakú dennú hodinu.
  9. Dodržiavajte liečbu, ktorú vám nastavil lekár. To sa týka nielen liečby vysokého krvného tlaku, ale aj iných ochorení.
debata chyba
Viac na túto tému: #vysoký krvný tlak #hypertenzia #tlak krvi