Čo robiť, keď sa dusíte a nikto nie je nablízku? Táto vedomosť vám môže zachrániť život

Dostať sa do život ohrozujúcej situácie nie je naozaj nič ťažkého. Stačí, ak vám zabehne jedlo a môže ísť minimálne o zdravie. Ak je niekto v takej chvíli nablízku, má postihnutý spolovice vyhrané, avšak čo robiť, ak sa nik taký v okolí nenachádza?

22.05.2024 06:00
žena, jedlo, zdravá strava, šalát Foto:
Príjemná konzumácia jedla sa môže zmeniť na boj o život, ak vám zabehne a začnete sa dusiť.
debata

Ak budete vedieť, čo robiť v situácii, že sa začnete dusiť, môžete si zachrániť život. Niekedy pomôže prudký kašeľ, avšak nie vždy to vedie k cieľu. V prvom rade treba zachovať pokoj, pretože panika ešte nikomu v ničom nepomohla. Snažte sa čo najviac upokojiť a potom skúste niektorú z nasledujúcich možností.

Záchranár Viliam Dobiáš: Prvá pomoc pri infarkte
Video
Zdroj: TV Pravda

Ak sa dusíte a nikto nie je nablízku, skúste na sebe vykonať takzvaný Heimlichov manéver, ktorý sa používa aj pri pomoci druhému. Najskôr zistite, či sa naozaj vážne dusíte, to znamená, že nemôžete dýchať, hovoriť ani kašľať. Potom zovrite jednu ruku do päste a umiestnite ju medzi pupok a dolný okraj hrudnej kosti. Druhou rukou uchopte zovretú päsť a stlačte ju silno smerom dovnútra a hore. Tento pohyb by mal byť rýchly a prudký. Pokračujte v opakovaní, kým sa predmet neuvoľní.

Ďalšia možnosť: ak máte v blízkosti pevnú hranu ako stoličku, roh stola alebo zábradlie, môžete sa o ne opierať a stláčať si brucho rovnakým pohybom ako pri Heimlichovom manévri. Prípadne sa môžete pokúsiť buchnúť sám seba medzi lopatky, s trochou šikovnosti sa to dá.

Vianoce, výzdoba, stôl, stolovanie Čítajte viac Zapichnutá kosť, zabehnuté jedlo, popáleniny… Ako si poradiť so sviatočnými nehodami

Pád na hrudník

Použiť môžete aj pád na hrudník. Kľaknite si na všetky štyri končatiny, podobne ako pes. A potom sa rýchlo a prudko hoďte dopredu a dolu tak, aby brucho (medzi pupkom a spodným okrajom hrudnej kosti) narazilo na podlahu.

Pri páde na hrudník alebo použití Heimlichovho manévru sa vytvára tlak na bránicu, ktorý môže vytlačiť prekážku z dýchacích ciest von. Gravitácia pomáha posunúť prekážku smerom k ústam, kde ju už možno vykašľať.

Ak sa po niekoľkých pokusoch jedlo či predmet z dýchacích ciest neuvoľní, môže dôjsť k strate vedomia v dôsledku nedostatku kyslíka a uduseniu. Myslite na to a ešte pred tým, než si sami poskytnete pomoc, zavolajte si záchrannú službu, prípadne upovedomte blízkeho, čo sa s vami deje a kde ste. Samozrejme, ak sa to dá.

debata chyba
Viac na túto tému: #dusenie #zabehnutie jedla