„Základným poslaním tohto projektu je zaujímavou formou poukázať na riziká spojené so šoférovaním pod vplyvom alkoholu. Vyčísliť sa dajú škody na majetku aj na zdraví, takže sme ich spočítali na jedinom účte, ktorý budeme rozdávať v baroch a podnikoch, aby si ľudia uvedomili, že jazda pod vplyvom alkoholu ich môže vyjsť poriadne draho,“ uviedol Tomáš Huba z občianskeho združenia Fórum Pi s rozumom.
Okrem rozdávania fiktívnych účtov umožnia vyškolené tímy v rámci programu aj zmerať si množstvo alkoholu v dychu. K dispozícii bude tiež online kvíz s možnosťou výhier, ktorého cieľom je priniesť verejnosti poznatky, ktoré by o alkohole mal vedieť každý, no tiež vyvrátiť najrozšírenejšie mýty, napríklad o rozdeľovaní alkoholu na tvrdý a mäkký.

Viac nehôd pod vplyvom
Oproti roku 2022 klesol celkový počet dopravných nehôd o tri percentá, ale prípady s následkami na živote alebo zdraví stúpli až o 37 percent a až o desať percent vzrástol počet dopravných nehôd s alkoholom u vodiča.
„Najviac dopravných nehôd sa deje v piatok, nasledujú pondelok a štvrtok. Väčšinu vinníkov dopravných nehôd predstavujú muži, ide až o 78 percent prípadov. Zaujímavé je aj to, že najviac nehôd sa udialo v mladej vekovej skupine od 19 do 24 rokov," upozornilo združenie na minuloročné policajné štatistiky.