Rakovina môže ostať dho bez povšimnutia, tento príznak ale naznačuje, že sa deje niečo veľmi vážne

Kašeľ je u fajčiarov taký bežný, že mu ani sami nevenujú pozornosť a vyšetrenie u lekára odkladajú. Poškodenie dýchacích ciest však môže byť prvým varovným signálom závažných ochorení vrátane rakoviny pľúc.

16.06.2024 06:00
UP zdravie kašel dym cigarety Foto:
Z výskumov vyplýva, že už relatívne malé množstvo tabakového dymu poškodzuje cievy a môže spôsobiť väčšiu zrážanlivosť krvi, čo okrem iného zvyšuje riziko mŕtvice alebo infarktu.
debata (1)

S fajčením súvisí až 80 percent rakoviny pľúc v Európe. A Slovensko v tejto štatistike smutne prevyšuje európsky priemer. Každoročne u nás pribudne tritisíc prípadov rakoviny pľúc. Výskyt ochorenia sa zvyšuje s vekom a svoj vrchol dosahuje vo vekovej skupine nad 55 rokov.

V skorých štádiách rakoviny pľúc sa príznaky zvyčajne neprejavujú. V pľúcach je totiž málo nervových zakončení, preto skoré štádiá rakoviny pľúc len zriedka spôsobujú bolesti.

„Mnoho skorých štádií rakoviny pľúc je odhalených často náhodne, napríklad po úraze alebo pri vyšetrení z iného dôvodu, keď je nutné zobrazenie hrudníka,“ vysvetľuje pneumológ.

Navyše príznaky, ktoré poukazujú na rakovinu pľúc, sa často prekrývajú s príznakmi iných ochorení, napríklad chronickej bronchitídy alebo chronickej obštrukcie pľúc.

Zdravie kašel Čítajte viac Za chronickým kašľom sa môže skrývať smrteľné ochorenie

Rakovina tak môže zostať dlho bez povšimnutia a nenápadne sa šíriť a rásť aj niekoľko rokov. Viac ako polovica prípadov je odhalená až v lokálne pokročilom štádiu, keď je nádor v pľúcach veľký, zasiahne hrudné uzliny a už ho nie je možné vyoperovať, alebo sa pomocou metastáz rozšíri do iných častí tela.

Vtedy sú už možnosti liečby veľmi obmedzené. Miera 5-ročného prežívania pacientov s rakovinou pľúc v porovnaní s inými formami rakoviny je preto nízka. Tak ako pri mnohých iných typoch rakoviny, aj pri rakovine pľúc platí – čím skôr je odhalená, tým je šanca na vyliečenie vyššia. Ak máte nejaké dlhodobé príznaky, napríklad chronický kašeľ, mali by ste sa dať vyšetriť u lekára.

Príznaky rakoviny pľúc

  • úporný kašeľ, ktorý navzdory liečbe neustupuje, je často prvým príznakom
  • niekedy sa zhoršuje aj dlhodobý „fajčiarsky kašeľ“
  • dýchavica a „hvízdavý“ zvuk pri dýchaní
  • prímes krvi vo vykašľanom hliene alebo v slinách
  • chudnutie bez zjavnej príčiny
  • pretrvávajúca únava a slabosť
  • bolesť na hrudníku
  • teplota

Pretrvávajúci kašeľ: Kašeľ, ktorý neustáva a stáva sa z neho chronický kašeľ, je jedným z najbežnejších príznakov rakoviny pľúc. Ak trvá viac než tri týždne, prípadne vykašliavate krv alebo krvou zafarbené sliny, hlien, okamžite vyhľadajte svojho lekára.

Ťažkosti s dýchaním: Ak nádor pľúc blokuje dýchacie cesty, môže to spôsobiť dýchavičnosť alebo pískanie pri dýchaní.

Zmena hlasu: Ste zachrípnutí? Alebo sa váš hlas inak zmenil? Môže to byť spojené s mnohými ďalšími stavmi, ako je napríklad laryngitída. Ale lepšie bude stav konzultovať so svojím lekárom.

Bronchitída, zápal pľúc: Tieto diagnózy, ak pretrvávajú alebo sa stále vracajú, môžu byť príznakom rakoviny pľúc.

Bolesť v hrudi: Bolesť na hrudníku môže znamenať, že sa v pľúcach vyskytuje nádor, zväčšené lymfatické uzliny alebo nádor infiltruje pohrudnicu, alebo stenu hrudníka. Pozorujte, či sa bolesť na hrudníku zhoršuje, keď hlboko dýchate, kašlete alebo sa smejete.

Nevysvetliteľné chudnutie: Jedným z prvých príznakov rakoviny vrátane rakoviny pľúc je strata hmotnosti. Hoci je chudnutie zvyčajne pozitívny fakt, v tomto prípade je nevysvetliteľný úbytok kíl dôvod navštíviť lekára.

Bolesť kostí: Bolesť, ktorá sa zväčšuje pohybom, v noci alebo pri ležaní na chrbte. Bolesť kostí v dôsledku rakoviny pľúc môže byť spôsobená postihnutím kostí metastázami nádoru, najmä chrbtice, panvy, stehenných a ramenných kostí.

Zdroj: www.nierakovine.sk

Dva hlavné typy karcinómu pľúc:

Nemalobunkový karcinóm pľúc približne 85 % všetkých prípadov

Malobunkový karcinóm pľúc 15 % prípadov. Je síce menej častý, no biologicky agresívnejší typ rakoviny pľúc, ktorý sa rýchlo šíri a často tvorí metastázy.

Na Slovensku skríningový program karcinómu pľúc zatiaľ chýba. Rozbehnuté sú zatiaľ skríningové onkologické programy karcinómu prsníka, krčka maternice a kolorektálneho karcinómu.

žena, jedlo, zdravá strava, šalát Čítajte aj Čo robiť, keď sa dusíte a nikto nie je nablízku? Táto vedomosť vám môže zachrániť život

Rakovina pľúc a celebrity

Zákerné ochorenie býva zriedkavejšie pred štyridsiatkou a u nefajčiarov, hoci ani tým sa nevyhýba.

Silným fajčiarom bol aj obľúbený herec Michal Dočolomanský, ktorý sa priznal, že niekedy vyfajčil aj 60 cigariet denne. Ani po objavení nálezu na pľúcach sa silnej závislosti sprvu nedokázal zbaviť.

Že je lepšie s cigaretami nikdy nezačať, potvrdzuje aj životná skúsenosť Larryho Kinga. Denne vyfajčil rovnako ako náš obľúbený herec tri škatuľky cigariet. Zhubné ochorenie mu našli pri každoročnej prehliadke, pri ktorej si dával zröntgenovať aj hrudník.

Rakovine pľúc pred šiestimi rokmi podľahol aj herec a hudobník Marián Geišberg, ktorý bol tiež silným fajčiarom.

So závislosťou od cigariet bojoval aj gitarista Beatles George Harrison, ktorý prestal, potom opäť začal, potom zasa prestal. Najprv mal rakovinu v ústnej dutine a o pár rokov neskôr rakovinu pľúc aj nádor na mozgu.

Niekoľko rokov bojovala s rakovinou aj česká herečka Libuše Šafránková. Pri operácii jej odstránili pätinu pľúc a herečka sa musela naučiť opäť dýchať a navštevovala respiračné cvičenia. Zákerné ochorenie sa jej však nakoniec vrátilo späť.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #kašeľ #dýchacie cesty #rakovina pľúc