Röntgen hrudníka rakovinu pľúc zvyčajne neodhalí

Aby nádor bolo možné vidieť na obyčajnom röntgenovom snímku, musí byť určitej veľkosti. Ako sa však zväčšuje, rastie aj riziko, že prerastie do ďalších orgánov, ktoré sa nachádzajú v hrudnom koši, alebo začne metastázovať v uzlinách.

26.05.2024 11:00
UP zdravie kašel lekár Foto:
Light cigarety nie sú menej škodlivé a ich označenie je zavádzajúce.
debata

Bezpečne zachytiť rakovinu pľúc dokáže počítačová tomografia – známejšia ako cétečko alebo CT, ktorá dokáže zobrazí pľúca 3D.

Pomocou tejto metódy dokážu lekári zachytiť aj menšie nádory a z určitých znakov rozpoznať, či je to útvar zhubný, alebo nezhubný. CT odhalí aj to, či sa nádor rozširuje do ďalších oblastí tela, napríklad do brucha a panvy.

Okrem CT vyšetrenia sa pri diagnostike rakoviny pľúc využíva aj bronchoskopia. Pri tomto vyšetrení sa zavedie kamera a ďalšie nástroje cez dýchacie cesty a pátra sa po podozrivom ložisku až k prieduškám.

Zdravie kašel Čítajte viac Za chronickým kašľom sa môže skrývať smrteľné ochorenie

Lekár pri tom môže odobrať vzorku nádoru alebo uzliny v hrudníku na histologické vyšetrenie pod mikroskopom. Vzorku možno získať aj pomocou tenkej ihly, ktorá sa zavedie do medzirebrového priestoru.

Čo spôsobuje rakovinu pľúc?

Presný vinník zatiaľ nebol odhalený, ale predpokladá sa, že približne 40 % prípadov by sme mohli pripísať nezdravému životný štýlu a určitými opatreniami by sa dalo tomuto ochoreniu predísť.

K hlavným rizikovým faktorom pri vzniku rakoviny, ktorým sa dá predchádzať, patrí fajčenie, konzumácia alkoholu a obezita. Fajčenie je hlavnou príčinou rakoviny pľúc.

Existujú aj dôkazy, ktoré potvrdzujú, že toto riziko zvyšujú aj predchádzajúce ochorenie pľúc, expozícia niektorým látkam pri práci a znečistenie vnútorného ovzdušia.

Existujú aj určité náznaky, že…

ZVYŠUJE RIZIKO rakoviny pľúc

Fajčiari alebo bývalí fajčiari by nemali užívať vysoké dávok doplnkov s betakaroténom. Nezdravá je aj konzumácia červeného mäsa, spracovaného mäsa a alkoholických nápojov.

ZNIŽUJE RIZIKO rakoviny pľúc

Fajčiari a bývalí fajčiari by mali vo zvýšenej miere konzumovať zeleninu a ovocie. Prospievajú im potraviny s vitamínom C.

Prospešná je aj konzumácia potravín obsahujúcich retinol, betakarotén alebo karotenoidy.

Ľudia, ktorí nikdy nefajčili, môžu mať zvýšený prospech z konzumácie potravín obsahujúcich izoflavóny (zložka rastlín s vlastnosťami podobnými estrogénu), nachádzajú sa napríklad v sóji, strukovinách alebo v bobuľovom ovocí.

Cení sa aj fyzická aktivita.

Zdroj: World Cancer Research Fund International

Len okolo 15 až 17 % prípadov rakoviny pľúc je diagnostikovaných v štádiu I a 10 % v štádiu II.

Podľa WHO neexistuje bezpečné množstvo cigariet, ktoré by ste mohli vyfajčiť bez toho, aby vám hrozilo zdravotné riziko. Existuje štatistická súvislosť, podľa ktorej riziko rakoviny extrémne stúpa, ak súčet veku fajčiara a vyfajčených škatuliek za rok presiahne číslo 50.

70 % fajčiarov chce prestať fajčiť, drvivá väčšina to však nedokáže. Závislosť od nikotínu je taká silná, že 64 % fajčiarov s už diagnostikovaným karcinómom pľúc vo fajčení aj naďalej pokračuje!

Fajčenie je najčastejšou príčinou rakoviny pľúc. Obzvlášť ohrození sú ľudia, ktorí začali fajčiť v mladosti a fajčili dlhé roky. Medzi prvým kontaktom s karcinogénnymi látkami (ktoré sú obsiahnuté v tabakovom dyme) a vznikom rakoviny pľúc môže uplynúť až 40 rokov.

Približne polovica európskych fajčiarov zomiera predčasne, priemerne o 14 rokov skôr.

UROBME ČASOVÚ OS: Čo sa stane, keď prestanete fajčiť?

Prestať fajčiť sa oplatí v ktoromkoľvek veku, zdravie sa môže zlepšiť aj dlhoročnému fajčiarovi.

Znížite tak riziko pľúcnych ochorení, rakoviny aj infarktu. Zlepší sa vám krvný obeh, ale napríklad aj čuch a chuť. Čo sa stane s telom, keď udusíme poslednú cigaretu? Na výsledky nebudete musieť dlho čakať, prvé sa prejavia už po 20 minútach.

Po 20 minútach

Dochádza k zníženie krvného tlaku. Krvný tlak sa zvýši v priebehu niekoľkých minút po prvom potiahnutí z cigarety a po užití nikotínu. Do 20 minút po fajčení klesne na normálnu úroveň.

Poklesne aj srdcová frekvencia. Aj keď si zapálite len jednu cigaretu denne, bude to mať negatívny vplyv na zvýšenie srdcovej frekvencie a vaše srdce sa bude oveľa viac namáhať, čo môže viesť k srdcovo-cievnym ochoreniam.

Opäť sa vám vráti krv do rúk a do nôh. Fajčenie spôsobuje zúženie ciev, tie sa po zahasení poslednej cigarety začnú rýchlo rozširovať.

Po 8 hodinách

Fajčiari majú často 4– až 15-násobne vyššiu koncentráciu oxidu uhoľnatého v krvi ako nefajčiari. Keď prestanete fajčiť, množstvo CO sa zníži a hladina kyslíka v krvi sa začne zvyšovať, to prospieva každej časti tela.

Po 24 hodinách

Podľa informačného prehľadu amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb spôsobuje fajčenie približne 1 zo 4 úmrtí na kardiovaskulárne ochorenia. Riziko začína klesať…

Po 48 hodinách

Začínajú sa obnovovať nervové zakončenia. Fajčenie obmedzuje prietok krvi do nervových buniek, čo môže viesť k necitlivosti a mravčeniu. Paradoxne ľudia, ktorí fajčia, sú citlivejší na bolesť.

Zlepšuje sa schopnosť vnímať chuť. Fajčenie otupuje zmysly, často spôsobuje aj nechutenstvo.

Po 72 hodinách

Začne sa vám ľahšie dýchať. Konečne sa zhlboka nadýchnete a vychutnáte si pocit, keď sa priedušky začínajú uvoľňovať bez podráždenia dymom.

Po 1 až 3 mesiacoch

Zlepší sa krvný obeh. Tabakový dym obsahuje viac ako 7 000 chemických látok, mnohé z nich sú toxické. Tieto nečistoty dráždia bunky vystielajúce cievy, čo vedie k zápalom, ktoré spomaľujú krvný obeh.

Chcete ísť na dlhú túru alebo bicyklovať? Ak áno, bude to ľahšie, pretože vďaka prebiehajúcim opravám tela lepšie zvládnete náročné cvičenie.

Po 1 až 9 mesiacoch

Menej kašľa. Viac ako 40 % pravidelných fajčiarov uvádza chronický kašeľ. Ten by mal prestať, keď sa zbavíte svojho zlozvyku. Očakávajte aj menej problémov s upchatými dutinami a dýchavičnosťou.

Obnovenie rastu riasiniek v pľúcach. Toxíny paralyzujú riasinky v pľúcach. Tieto vlásočnaté organely sa neustále pohybujú a tým zabezpečujú čistotu dýchacích ciest.

Po 1 roku

Riziko srdcových ochorení výrazne klesá. Odmena za to, že ste sa na celý rok zbavili fajčiarskeho zlozvyku? Riziko srdcových ochorení klesne na polovicu v porovnaní s fajčiarom.

Po 5 rokoch

Už žiadne zvýšené riziko mŕtvice. Po piatich rokoch bez cigarety je vaše riziko mŕtvice rovnaké ako u niekoho, kto nikdy nefajčil.

Po 10 rokoch

Znížené riziko rakoviny pľúc. Ľudia, ktorí fajčia cigarety, majú 15– až 30-krát vyššie riziko, že dostanú rakovinu pľúc alebo na toto ochorenie zomrú. Toto riziko sa po desiatich rokoch nefajčenia zníži na polovicu.

Zníži sa aj celkové riziko rakoviny. Máte väčšiu šancu vyhnúť sa iným druhom rakoviny vrátane rakoviny ústnej dutiny, hrtana, pažeráka, močového mechúra, obličiek a pankreasu. Zdroj: Cleveland Clinic

Vedeli ste, že…

Aj príležitostné fajčenie je škodlivé

Fajčíte len niekoľko dní v týždni alebo len na spoločenských podujatiach? Z výskumov vyplýva, že už relatívne malé množstvo tabakového dymu poškodzuje cievy a môže spôsobiť väčšiu zrážanlivosť krvi, čo okrem iného zvyšuje riziko mŕtvice alebo infarktu.

Light cigarety sú rovnako škodlivé

Light cigarety nie sú menej škodlivé a ich označenie je zavádzajúce. K menej škodlivým formám fajčenia patria elektronické cigarety.

Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb uviedlo, že fajčiari s väčšou pravdepodobnosťou používajú elektronické cigarety na účely odvykania od fajčenia ako akýkoľvek iný výrobok.

Článok tiež potvrdil, že vaping je o 95 % menej toxický v porovnaní s horľavým tabakom. Hoci vapovanie nemožno považovať za bezrizikové, čoraz častejšie ho používajú fajčiari pri odvykaní.

Voda vo vodnej fajke dym nefiltruje

Ak ste si doteraz mysleli, že dym z vodnej fajky nie je až taký škodlivý, mýlili ste sa. Voda vo fajke dym nijako nečistí.

UP zdravie kašel dym cigarety Čítajte viac Rakovina môže ostať dho bez povšimnutia, tento príznak ale naznačuje, že sa deje niečo veľmi vážne

Navyše vodná fajka sa pofajčieva niekedy aj hodinu, takže vdýchnete 150-krát viac dymu ako pri fajčení jednej cigarety. To je rovnaké množstvo, akoby ste vyfajčili 15 škatuliek cigariet.

Pasívne fajčenie môže výrazne ovplyvniť zdravie nefajčiarov

Fajčenie sa netýka len fajčiarov. Cigaretový dym vdychujú aj ľudia v okolí fajčiara, či už v rovnakej domácnosti, alebo na pracovisku.

U dospelých nefajčiarov má vdychovanie cigaretového dymu okamžitý škodlivý účinok na srdce a cievy, pričom riziko vzniku srdcových ochorení sa zvyšuje až o 25 – 30 %.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #kašeľ #dýchacie cesty #rakovina pľúc