Viete, ako sa zachovať, keď vás vonku zastihne búrka?

Pri búrkach by sa ľudia nemali zdržiavať na otvorenom priestranstve či pri otvorených lokalitách vodných plôch a ich blízkom okolí.

24.05.2024 06:00
búrka, blesk, dážď Foto: ,
Búrka dokáže byť nebezpečná.
debata

Dôležité je nájsť si čo najskôr bezpečný úkryt, ideálne v budove chránenej bleskozvodom, prípadne v aute. Upozornil na to Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR na webe Slovenského hydrometeorolo­gického ústavu (SHMÚ).

Pri búrkach by tiež ľudia mali zamedziť kontaktu s vodivými predmetmi. „Kovové predmety, turistické palice či dáždnik dajte čo najďalej od seba,“ podotkol ÚVZ. Preventívne odporučil tiež vypnúť elektronické zariadenia, akými sú mobil, rádio alebo televízor.

blesk, Devín, obloha, búrka Čítajte viac Zásah bleskom a prvá pomoc. Čo na búrku hovorí bača, pltník a záchranár?

Čo najďalej od vchodu

Počas turistiky by mali ľudia vyhľadať a prečkať búrku napríklad v chate, útulni alebo pod prístreškom, ktorý nevyčnieva nad okolitý terén. „Ak sa rozhodnete ukryť v previse alebo jaskyni, držte sa čo najďalej od vchodu a stien, posaďte sa na izolujúci materiál a spojte končatiny,“ ozrejmil úrad.

Pri ústupe pred búrkou odborníci odporúčajú robiť menšie kroky a ruky držať pri sebe. „Ak sa pohybujete ako väčšia skupina ľudí, snažte sa rozptýliť na vzdialenosť aspoň troch metrov,“ dodali.

debata chyba