Slnečné lúče a niektoré lieky sa neznášajú. Ktoré nesmiete užívať a ísť na priame slnko?

Slnečné počasie a niektoré lieky nejdú dohromady. Viete, na ktoré medikamenty si treba dávať pozor?

26.05.2024 06:00
lieky - tablety - medikamenty - objednávka cez... Foto:
Niektoré lieky sa neznesú so slniečkom.
debata

„Pri užívaní niektorých liekov je pokožka citlivejšia na slnečné svetlo a ultrafialové žiarenie (vrátane solárií), čo môže viesť k nežiaducim účinkom ako sú vyrážky, začervenanie, opuchy či dokonca popáleniny,“ informuje Štátny ústav pre kontrolu liečiv.

Strácajú antibiotiká účinnosť, lebo sa príliš často používajú?
Video
Zdroj: TV Pravda

Popáleniny vyzerajú ako spálenie na slniečku. Závažnejšie formy takzvanej fotosenzitivity (citlivosť na svetlo) môžu viesť k tvorbe pľuzgierov na koži. Postihnutá koža býva bolestivá na dotyk, prípadne intenzívne svrbí. V niektorých prípadoch sa objavia tmavšie škvrny (hyperpigmentácia) na miestach, ktoré boli vystavené slnku.

Zvýšená citlivosť pokožky na slnko môže negatívne ovplyvniť aj dlhodobé kožné ochorenia ako napríklad atopickú dermatitídu, psoriázu alebo herpes.

kašeľ, nádcha, chrípka, vírus, žena, choroba Čítajte viac Je to na antibiotiká? Ukáže domáci CRP test

Antibiotiká aj antidepresíva

„Medzi lieky, ktoré spôsobujú takúto citlivosť, patria napríklad niektoré antibiotiká, retinoidy, antidepresíva, antiepileptiká, onkologické lieky, lieky na tlak, cukrovku a vysoký cholesterol, protizápalové lieky vrátane tých voľnopredajných, masti a krémy, rastlinné prípravky s obsahom ľubovníka bodkovaného,“ popisuje Štátny ústav pre kontrolu liečiv. Zo skupiny antibiotík sú rizikové napríklad tetracyklíny, aminoglykozidy či sulfonamidy.

„Informácie o tom, či váš liek spôsobuje zvýšenú citlivosť na slnko, si prečítate v písomnej informácii pre používateľa (príbalový leták), prípadne sa spýtajte vášho lekárnika,“ odporúča ústav.

Antibiotiká Čítajte viac Bežné infekcie budú čoskoro neliečiteľné

„Pri užívaní takýchto liekov sa odporúča obmedziť pobyt na slnku v čo najväčšej možnej miere. Rovnako je dôležité používanie slnečnej ochrany počas celého dňa, a to aj v prípade pobytu mimo priameho slnka,“ radí Štátny ústav pre kontrolu liečiv.

Ak už musíte ísť von, čomu sa, samozrejme, nedá celkom vyhnúť, snažte sa mať zakrytú čo najväčšiu časť tela, používať ochranný krém s faktorom 50 a zakryte si hlavu klobúkom či šatkou.

debata chyba
Viac na túto tému: #slnko #lieky #antibiotiká #fotosenzitivita