Dôchodku v zdraví sa dožije len tretina mužov a štvrtina žien. A je za tým táto vec, ak by ju robili, nemuseli by v penzii toľko behať po lekároch

Prečo sa penzie dožívame v takom zlom stave? To nie je žiadne tajomstvo.

03.06.2024 06:00
preventívna prehliadka, doktor, doktorka,... Foto:
Ilustračné foto.
debata

Slovensko sa postupne stane jednou z najstarších krajín v Európe. Bohužiaľ to ale neznamená, že sa budeme dožívať vysokého veku v zdraví, aby sme si mohli užívať jeseň života. Podľa prieskumu SHARE 34 % žien vo veku 65 a viac rokov trpí viacerými chronickými ochoreniami a 37 % je zdravotne obmedzených vo svojich každodenných činnostiach. U mužov sú tieto čísla asi o polovicu menšie, na druhej strane sa dožívajú takmer o sedem rokov menej ako ženy.

Väčšinou si za to môžeme sami, nezdravo sa stravujeme, jeme málo ovocia a zeleniny, veľa solíme, trpíme obezitou – už každý 5. Slovák, fajčíme, popíjame alkohol a málo sa hýbeme. Celé roky sa pri tom nemusí diať nič podozrivé, môžeme sa cítiť fajn, nepotrebujeme lekára, ale skryte, nebadane, sa začnú rozvíjať ochorenia, ktoré nám dokážu „vziať“ roky života.

Slovensko patrí ku krajinám s najvyššou úmrtnosťou na odvrátiteľné ochorenia. „Až polovici z nich sa dá zabrániť prevenciou alebo správnou liečbou,“ upozorňuje internistka a všeobecná lekárka Adriana Šimková. A to je aj cieľom preventívnej prehliadky, ktorú môžeme absolvovať u všeobecného lekára každé dva roky – odhaliť naše rizikové správanie, aby sme mohli zmeniť životný štýl, alebo začať liečiť ochorenia v počiatočných štádiách.

10 najčastejších diagnóz, ktoré môže odhaliť preventívna prehliadka

  • cukrovka
  • málokrvnosť
  • vysoký krvný tlak
  • nadváha a obezita
  • porucha funkcie obličiek
  • porucha funkcie pečene
  • zápal v močových cestách
  • porucha srdcového rytmu
  • zvýšená hladina cholesterolu
  • rakovina hrubého čreva

Zdroj: MZ SR

Za dvojročné obdobie 2021 – 2022 podstúpilo podľa NCZI preventívnu prehliadku 40,4 % obyvateľov vo veku 19 a viac rokov. Účasť na preventívnej prehliadke u všeobecného lekára sa medzi rokmi 2019 – 2023 zvýšila až o 12 %. Výkonná riaditeľka Asociácie zdravotných poisťovní Dajana Petríková je presvedčená, že to bolo vďaka benefitom, ktoré poisťovne podmieňovali návštevou u všeobecného lekára. Hlavná odborníčka pre všeobecné lekárstvo MZ SR Etela Janeková však upozorňuje, že je to stále málo: „Ideálne by bolo, keby sme postupne dosiahli 75 %.“

Zrušenie zubných benefitov všetkými tromi poisťovňami od apríla tohto roku – hradenie ošetrenia u zubného lekára, ak máte za sebou preventívnu prehliadku u všeobecného lekára, sa tak môže zdať ako nelogický krok. Etela Janeková sa však negatívneho vplyvu tohto rozhodnutia neobáva. „Myslím si, že ich potenciál sa naplnil. Každý benefit by mal mať platnosť len obmedzenú dobu, aby boli pacienti aj zdravotnícki pracovníci motivovaní využiť ho naplno. Pacienti, ktorí sa starajú o svoj zdravotný stav, to budú robiť aj naďalej,“ hovorí hlavná odborníčka MZ SR.

UP zdravie kašel lekár Čítajte viac Röntgen hrudníka rakovinu pľúc zvyčajne neodhalí

Nájsť si raz dva roky čas na preventívnu prehliadku sa oplatí. Nakoniec trvá len okolo 30 minút. „Hovorievam, že pacienta vyšetríme od hlavy až po päty, od povrchu až dovnútra,“ hovorí doktorka Šimková. Všeobecný lekár vás môže poslať aj na preventívne denzitometrické vyšetrenie (meranie hustoty kostí), ktoré sa týka žien nad 65 rokov a mužov nad 70 rokov (alebo mladších, ak spĺňajú podmienky indikácie). Ak máte podozrenie na začínajúcu demenciu, v rámci preventívnej prehliadky môžete podstúpiť test mentálneho zdravia.

Všeobecný lekár môže určiť aj členkovo-ramenný index. O čo presne ide? Toto vyšetrenie informuje o stave krvného zásobenia dolných končatín artériami a určuje sa ním vek ciev a poukazuje na ich začínajúce ochorenie. Poisťovňa UNION platí svojim poistencom nad 40 rokov aj vyšetrenie onkomarkera. Od začiatku roka sa zmenil rozsah vyšetrovaných laboratórnych parametrov, vďaka ktorým bude možné včasne odhaliť ochorenia pečene a žlčových ciest. A, naopak, vyšetrovať sa už nebude sedimentácia krvi, pretože išlo o zastaranú metódu. Ďalšia zmena sa týka stabilizovaných pacientov v remisii po onkologickej liečbe, ktorí môžu byť sledovaní všeobecným lekárom, u ktorého môžu raz ročne absolvovať preventívnu prehliadku.

„Napriek tomu, že u nás sú preventívne prehliadky hradené zo zdravotného poistenia, preventívnu prehliadku u všeobecného lekára v roku 2023 absolvovalo len 25 % Slovákov,“ hovorí výkonná riaditeľka Asociácie zdravotných poisťovní Dajana Petríková. Na gynekológa si našlo čas len 39 % žien a na urológa 6 % mužov. Odborníčka upozorňuje, že muži sa začínajú starať o svoje zdravie až po odchode do dôchodku, čo už zvyčajne býva neskoro. „V produktívnom veku máme viac mužov ako žien, ale okolo 55. roku života príde bod zlomu a tento pomer sa obráti,“ upozorňuje D. Petríková, že za chorobnosťou a úmrtiami mužov môže byť aj podceňovanie preventívnych prehliadok.

Podľa doktorky Šimkovej nám chýba sebadisciplína, uspokojíme sa s tým, že teraz sa cítime dobre, sme zdraví a „pestujeme“ si vysoké rizikové faktory. Tým číslo jeden je vysoký krvný tlak, ktorý sa u mužov často objavuje už po štyridsiatke. „Každý by mal mať doma tlakomer, aby si mohol merať krvný tlak. A nemali by sme podceňovať ani časté migrény, ktoré môžu byť príznakom,“ hovorí doktorka Šimková. Vysoký krvný tlak, ale aj obezita a diabetes stoja aj za nárastom počtu pacientov s poškodenými obličkami. „Diabetici sú najčastejšou skupinou, v ktorej dochádza k zlyhaniu obličiek.

Ako sa pripraviť na preventívnu prehliadku u všeobecného lekára?

Ak si nie ste istí ochoreniami v rodine, radšej si ich vopred pozisťujte, aby ste nemuseli príbuznému z ambulancie telefonovať.

Buďte úprimní pri otázkach o fajčení či pití alkoholu.

Na odber krvi príďte nalačno. 12 až 14 hodín pred odberom nejedzte a 2 dni predtým nepite alkohol, 1 deň pred odberom nejedzte mastné a vyprážané jedlá, nepite šumivé nápoje ani sýtenú minerálku.

Ak si zvyknete doma merať tlak, zaznačujte si hodnoty tlaku, dátum a čas merania a prineste ich lekárovi. Nezabudnite ani na výsledky vyšetrení od odborných lekárov, ak nejakých navštevujete.

Prineste so sebou kartičku, kde máte napísané všetky pravidelne užívané lieky aj ich dávkovanie.

Oblečte si voľnejšie oblečenie, ktoré sa dá ľahko obliecť aj vyzliecť. Zvoľte voľné rukávy kvôli meraniu krvného tlaku.

Ak užívate lieky, urobte tak ako zvyčajne a zapite ich čistou vodou.

Ráno vypite pohár čistej vody.

Prineste so sebou ranný moč v skúmavke zakúpenej v lekárni alebo v čistej menšej nádobe. Po dôkladnom umytí odoberte „stredný prúd moču“ – čiže moč zachytený v strednej fáze močenia.

Ak ste už mali 40 rokov – absolvujte TOKs a doma do špeciálnej odberovej skúmavky odoberte vzorku z viacerých miest stolice.

Napriek tomu len 1 z 5 diabetikov a 1 z 50 hypertonikov má v priebehu roka vyšetrenú albuminúriu – prítomnosť bielkoviny albumínu v moči, ktorá je prvým príznakom poškodenia obličiek,“ upozorňuje nefrológ Martin Demeš z I. internej kliniky SZU a UNB Nemocnice akad. L. Dérera. „Odhaduje sa, že 650 000 Slovákov vôbec netuší, že má ochorenie obličiek, a každý rok je na dialýzu odkázaných 1 000 nových pacientov, 20 % z nich vôbec netuší o svojom ochorení,“ odhaľuje štatistické čísla.

Mnohým ochoreniam a vážnym zdravotným komplikáciám by sme sa mohli pomerne ľahko vyhnúť, ak by sa odhalili včas. A na to slúžia preventívne prehliadky. Pozrite si náš prehľad a zamyslite sa, ktoré z nich by ste ešte tento rok mali stihnúť.

V rámci preventívnych prehliadok sa realizujú rôzne fyzikálne, laboratórne a zobrazovacie metodiky, ktoré môžu doslova zachrániť život. Či už ide o odhalenie pacientov s pozitívnym nálezom pri teste na okultné krvácanie do stolice alebo pri kolonoskopii. Pri röntgenovom vyšetrení hrudníka bývajú odhalené nálezy v začiatku ochorenia, ako sú nádory, sarkoidóza pľúc a medzihrudia. Vyšetrenie laboratórnych parametrov ukáže vysoké kardiovaskulárne riziko, ochorenie pečene či obličiek. „Príkladov z dennej praxe je skutočne veľa a je smutné konštatovať, že málokedy sa stane, ak po preventívnej prehliadke nie je potrebná následná zdravotná starostlivosť,“ uzatvára hlavná odborníčka MZ SR pre všeobecné lekárstvo Etela Janeková.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #zdravý životný štýl #preventívna prehliadka #vek dožitia