Môže byť signálom akútneho alebo chronického poškodenia. „Akútnu bolesť pacienti väčšinou konzultujú s farmaceutom. Silnú chronickú bolesť zažívajú onkologickí pacienti, ale typická je aj pre ortopedické ochorenia či anomálie napríklad v gastrointestinálnom systéme. Chronická bolesť patrí do rúk lekára,“ vysvetľuje farmakologička Andrea Gažová z Ústavu farmakológie a klinickej farmakológie Lekárskej fakulty UK v Bratislave. Svetová zdravotnícka organizácia poukazuje na fakt, že až 70 % pacientov nemá prístup k liečbe bolesti alebo sú liečení nesprávne. V takom prípade, upozorňuje docentka Gažová, aj akútna bolesť môže prerásť do bolesti chronickej. „Pacienti majú svoje tajomstvá, ale správnu terapiu môžu dostať len vtedy, keď budú pravdivo informovať o svojich zdravotných problémoch.“
Výskumníci v rámci harvardskej štúdie o vývoji dospelých už 84 rokov skúmajú rovnakých ľudí, ktorým kladú tisíce otázok a podrobujú ich testom, aby zistili, čo je tajomstvom šťastného života. Počas tohto dlhodobého výskumu sa ukázalo, že existuje jeden aspekt, ktorý zásadne a dlhodobo pozitívne ovplyvňuje fyzické aj psychické zdravie, a to, akého veku sa dožijeme. Nejde o úspech v práci, pohyb či vyváženú stravu, aj keď všetko je to isto dôležité, ale o fungujúce a pevné vzťahy.
Keď sme osamelí, sme náchylnejší na bolesť, máme oslabený imunitný systém, zhoršuje sa fungovanie mozgu, kvalita spánku, čo vedie k únave a podráždenosti. Z najnovších výskumov vyplýva, že pre starších ľudí je osamelosť dvakrát nebezpečnejšia ako obezita a dlhodobá osamelosť zvyšuje riziko úmrtia o 26 %. „Smutná duša ťa môže zabiť rýchlejšie, oveľa rýchlejšie ako nejaká baktéria,“ napísal v jednom zo svojich románov spisovateľ John Steinbeck.